komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 22 sierpnia 2019

Cezarego, Tymoteusza

Happening na Festiwalu Nowe Horyzonty

wtorek, 30.7.2019 10:04 , komentarze: 0 , odsłony: 342
kategorie artykułu:

W poniedziałkowy wieczór, przed pokazem plenerowym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, widzów przywitały postacie niosące czarne worki z napisem “Katastrofa klimatyczna”, ubrane w białe kombinezony z czarną klepsydrą. To coraz bardziej rozpoznawalny znak ruchu Extinction Rebellion - rebelii przeciw wymieraniu. Happening miał miejsce tuż przed filmem “Ága” - i nie był to przypadkowy wybór.

Akcja “Ági” toczy się w syberyjskiej Jakucji. To opowieść o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Dramat Milko Lazarova skupia się na utraconej harmonii człowieka z naturą i w relacjach międzyludzkich. Nie naświetla natomiast globalnej tragedii, która rozgrywa się obecnie na Syberii – o tym problemie postanowili przypomnieć działacze Extinction Rebellion (XR).

Akcja Extinction Rebellion miała na celu zwrócić uwagę festiwalowiczów na niezwykle groźne zjawisko – pojawienie się na Syberii kraterów termokrasowych, nazywanych przez miejscowych “wrotami do piekieł”, powstających w wyniku gwałtownego wylesiania. W Jakucji - jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi - ocieplenie klimatu postępuje najszybciej. Tegoroczne lato jest nawet o 10 stopni cieplejsze od średniej z lat 1981 – 2010. Wysokie temperatury doprowadziły do największych w historii pożarów tajgi.

Członkowie XR rozdali festiwalowej publiczności ulotki informujące o kryzysie klimatycznym i swojej działalności. 

XR to ruch globalny, istniejący już w ponad 35 krajach, od niedawna działający również we Wrocławiu. 

Fot. Kasia Sałata

 

Wasze komentarze

Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele