Grasz w zielone? Eko-pakiet częścią wrocławskiego niezbędnika senioralnego

wtorek, 6.6.2023 12:26 139 0

5 czerwca – to Światowy Dzień Środowiska. Szczególną uwagę zwracamy dziś na walkę z plastikiem. Z tej okazji Departament Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz ZOO Wrocław rozpoczyna kampanię „Grasz w zielone” skierowaną do wrocławskich seniorów.



Problem zmian klimatycznych, degradacji środowiska i zanieczyszczenia plastikiem jest ogromny. Codziennie każdy z nas, wprowadzając wydawałoby się niewielkie zmiany, może w realnym stopniu wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego. To łatwe działania i nawyki, które wprowadzić może każda osoba, niezależnie od wieku czy statusu materialnego. Grupą, do której w sposób szczególny kierowane będą tegoroczne działania, są wrocławscy seniorzy.


Eko-pakiet w Niezbędniku Seniora

Zachętą do wyrabiania lub utrwalania ekologicznych nawyków z pewnością stanie się eko-pakiet, który od 5 czerwca stanie się częścią Wrocławskiego Niezbędnika Senioralnego. Odbiorcami Niezbędnika są osoby przechodzące na emeryturę (uzyskały prawo do świadczeń emerytalnych po 1.01.2021).

W skład eko-pakietu wchodzą trzy praktyczne przedmioty, które pomagają w zachowaniu nawyków dobrych dla planety. Są to:

1. Woreczek do pakowania warzyw/owoców wykonany z siatki RPET (to surowiec, który powstał z przetworzonych butelek plastikowych) – dzięki woreczkowi zbędne stają się jednorazowe reklamówki.

2. Szklana butelka (500 ml) – idealna, by nalać do niej kranówkę, czyli najtańszą i najlepszą (także dla planety) alternatywę dla wody butelkowanej kupowanej w sklepie.

3. Pakiet nasion do wysiania łąki kwietnej na balkonie lub w ogrodzie,   by dbać nie tylko o piękną przestrzeń, ale także bioróżnorodność i pożytek dla zapylaczy.


- Do eko-pakietu dołączona zostanie także niezwykła ulotka. Zawiera ona z jednej strony praktyczne informacje o pakiecie, z drugiej natomiast jest to gra planszowa. To poniekąd zaproszenie do działań ekologiczno-międzypokoleniowychmówi Małgorzata Brykarz, Dyrektor Wydziału Wody i Energii, Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.Zależało nam, by nie stała się kolejną instrukcją, która po przeczytaniu ląduje w koszu na śmieci. Mówiąc o edukacji ekologicznej często kojarzmy ją z dziećmi, tymczasem zmiany klimatu i zagrożenia z nich wynikające dotyczą nas wszystkich i, co więcej, zależą od nas wszystkich - dodaje.

Na ulotce wydrukowana została prosta ekologiczna gra planszowa – idealna do rozgrywek z wnukami lub sąsiadami. Wystarczy uzupełnić ją o kostkę do gry i pionki (najlepiej poszukać ich w domu, w myśl ponownego, kreatywnego wykorzystania tego, co już mamy). Na poszczególnych polach znajdują się opisy pewnych sytuacji/zdarzeń - te korzystne dla środowiska są nagradzane dodatkowym ruchem, natomiast te negatywne opóźniają dojście do mety. W ten prosty sposób rozgrywek przy planszy gracze nie tylko dbają o relacje międzypokoleniowe, ale bawiąc uczą się, jak dbać o lepszą przyszłość planety, co może udać się tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu.

Zajęcia ekologiczne dla seniorów

Dla wszystkich seniorów cyklicznie organizowane są różnego rodzaju działania – szkolenia, warsztaty i prelekcje – związane z ekologią. Po przerwie wakacyjnej, dzięki współpracy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, tych zajęć będzie jeszcze więcej. Obejmą takie zagadnienia, jak: niemarnowanie żywności, ponowne wykorzystanie zużytych przedmiotów czy tworzenie sztuki z wykorzystaniem darów natury. Już wkrótce oferta znajdzie się na stronie wcrs.pl oraz w mediach społecznościowych jednostki.

O Wrocławskim Niezbędniku Seniora

Osoby mieszkające we Wrocławiu, których emerytura rozpoczęła się w 2021 r., mogą odebrać bezpłatny Wrocławski Niezbędnik Senioralny. Jest to pakiet upominków, przygotowanych przez Miasto Wrocław, który stanowi zaproszenie do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń, a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia.

Prezentami, które można znaleźć w Niezbędniku są: plecak miejski, torba na zakupy oraz etui na okulary. Wszystkie mają nadruki nawiązujące i zachęcające do aktywności w przestrzeni miasta. Produkty zostały wykonane z wysokiej jakości tkanin o dużej wytrzymałości, by produkty mogły służyć długie lata. Eko-pakiet będzie dołączany do Niezbędnika Senioralnego w ograniczonej ilości.  

Uzupełnieniem pakietu są także materiały informacyjne. Wrocławski Spacerownik to przewodnik po Wrocławiu napisany specjalnie z myślą o seniorach. Będzie pomocny przy odkrywaniu miasta na nowo. Natomiast Wrocławski Informator Senioralny, to praktyczny informator o organizacjach i instytucjach, które oferują seniorom i seniorkom atrakcyjne formy spędzania czasu. Jest tam także wiele praktycznych informacji pomocnych w załatwianiu codziennych spraw (nie tylko urzędowych). Pakiet uzupełniają vouchery na bezpłatne lub zniżkowe bilety od WKS-u Śląsk i Opery Wrocławskiej.

Praktyczne podarunki wchodzące w skład niezbędnika zostały wyprodukowane i konfekcjonowane przez osiem lokalnych podmiotów ekonomii społecznej, które aktywizują osoby zagrożone marginalizacją społeczną, w tym osoby z niepełnosprawnościami.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny to projekt długofalowy. Jego celem jest zachęcenie osób, które zakończyły karierę zawodową, do aktywności w różnych obszarach.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny jest wydawany w Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności 1/3/5 w pokoju 414 (IV piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00. Należy wziąć ze sobą decyzję o przyznaniu emerytury wystawioną przez ZUS oraz dowód osobisty.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)