GRANICA - debata i wystawa fotograficzna

środa, 18.5.2022 12:05 600 0

Granica legalna i nielegalna. Pomaganie legalne czy nielegalne? Na granicy polsko-białoruskiej kryzys humanitarny nadal trwa. Jak Polacy poradzą sobie z dalszą pomocą dla Ukrainy?

Te oraz wiele innych tematów zostanie podjętych podczas debaty „Granica” 28 maja w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. Podczas gdy Polacy otworzyli swoje serca dla uciekających przed wojną ludzi z Ukrainy, na polsko–białoruskiej granicy rozgrywają się tragiczne wydarzenia. Stan wyjątkowy na wąskim pasie leżącym bezpośrednio z Białorusią trwa, czego konsekwencją jest brak możliwości systemowej pomocy humanitarnej, jak również brak przepływu pełnej informacji do mediów. Wśród zaproszonych gości do debaty o granicy polsko-białoruskiej jest Mariusz Kurnyta, aktywista, Człowiek Lasu, osoba, która walczy o każde ludzie życie w śmiercionośnym lesie. Do rozmowy dołączą Katarzyna Sołowiej Rutkowska, Patrycja Roman z  Grupa Granica Białystoker oraz Joanna Stańczyk, jedna z inicjatorek „Matek na granice”, grupy kobiet z Wrocławia, które nie tylko pomagają obecnie osobom w ośrodkach zamkniętych, ale także aktywnie włączyły się w działania pomocowe dla matek z Ukrainy. Razem zastanowią się, dlaczego pomaganie w XXI wieku może być legalne a zarazem nielegalne.

W dalszej części debaty Goście, m.in. Agata Ferenc, Wiktoria Jargiło oraz prof. Michał Wanke będą rozmawiać o mądrej pomocy, o tym jak pomagać, aby nie wyczerpać zasobów ludzkich i materialnych. Jak wyznaczać granice w pomaganiu? Będą debatować o różnicach kulturowych oraz o tym jak pomagać osobom w ośrodkach zamkniętych.

Gdy migranci z Ukrainy przekraczali polsko-ukraińską granicę zostali otoczeni troską i opieką. Tysiące Polaków pomagało i przyjęło pod swój dach wiele matek z dziećmi. Wojna jednak się nie kończy, a wolontariusze, osoby pracujące w NGO, czy też osoby prywatne, które zaczęły pomagać, po prostu czują wypalenie. Brak systemowej pomocy, mieszkań i wsparcia Państwa, przeraża. Co możemy zrobić dalej? Nad tym pytaniem pochylą się Adrianna Klimaszewska, Ania Legutko oraz Olena Astakhova.

W trakcie debat przyjrzymy się różnicom i podobieństwom w pomaganiu drugiemu człowiekowi, zastanowimy się nad tym, dlaczego jedni odbierani są jako zagrożenie, a drugich otaczamy opieką. Zastanowimy się też nad tym, czy niesiona pomoc się wyczerpuje, i czy ma ona swoje granice. Porozmawiamy o własnych granicach w pomaganiu.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „GRANICA”. Zdjęcia czwórki znakomitych i cenionych fotoreporterów: Karola Grygoruka, Agaty Kubis, Krzysztofa Zatyckiego, Anastasii Zazuliak – to 27 zdjęć z przejść granicznych, protestów, trudnych chwil ucieczki przed wojną, wyczekiwaniu na bliskich. Fotografie oddają obraz ludzkich emocji i opowiadają szczere historie o trwających wydarzeniach.  

 

PROGRAM

Gość specjalny Janina Ochojska - łączenie online

 

1/ Debata o granicy polsko-białoruskiej.
"Pomaganie jest legalne. Dlaczego w Polsce nie?"
- Mariusz Kurnyta, Człowiek Lasu  
- Joanna Stańczyk, Matki na granicę 
- Katarzyna Sołowiej Rutkowska, Grupa Granica Białystoker
- Patrycja Roman, Grupa Granica Białystoker
* prowadzenie Ada Klimaszewska
 
2/ Pomagać mądrze, czyli jak?
- profesor Michał Wanke, Uniwersytet Opolski 
- Wiktoria Jargiło, Domy bez granic 
- Agata Ferenc, Fundacja Ocalenie
* prowadzenie Ada Klimaszewska
 
3/ Granica polsko - ukraińska
Czy Polacy stanęli na wysokości zadania, co dalej z pomocą?
- Ada Klimaszewska -  Wrocławski Sztab Pomocowy WrocUAw 
- Ania Legutko, Wrocław Pomaga
- Olena Astakhova, Fundacja Ukraina
*prowadzenie Ewelina Lis
 
----
 
BIO FOTOGRAFÓW
 AGATA KUBIS, ur. 1977 r. Fotografka streetowa, fotoreporterka. Od ponad 10 lat dokumentuję wydarzenia związane ze środowiskiem feministycznym, LGBTQ+, wolnościowym. Przez 5 lat byłam członkinią redakcji magazynu LGBT+ „Replika“. Obecnie stale współpracuje z redakcją OKO.press. Jest członkiniom kolektywu Archiwum Protestów Publicznych, w 2021 nominowanego do Paszportów Polityki.
 
 KRZYSZTOF ZATYCKI
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem współpracując z dużymi agencjami prasowymii wydawnictwami. W moim obiektywie do tej pory znalazły się różne wydarzenia od tych, które ukazują codzienność po migawki z ważniejszych wydarzeń w , raju.W przerwie pomiędzy wydarzeniami fotografuję również portrety oraz miasta i przyrodę, wznosząc się na wysokość kilkuset metrów nad ziemią za pomocą drona.
 
 ANASTASIIA ZAZULIAK urodzona w Tarnopolu (zachodnia Ukraina) jest fotografką publikowaną na całym świecie, która robi zdjęcia od 10 roku życia. Ona ma oko do uchwycenia emocjonalnych chwil i ma umiejętność opowiadania szczerych historii. Nauczycielka fotografii dla dzieci na obozie “Kreatywne Lato” skupionym na rozwijaniu kreatywnego myślenia. Laureatka wielu konkursów fotograficznych na Ukrainie i za granicą.
 
 KAROL GRYGORUK
Fotograf dokumentalny, dziennikarz, autor projektów artystycznych. Urodzony w Warszawie, wychowany w Białymstoku. Uzyskał tytuł magistra socjologii i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Przez wiele lat pracował dla organizacjo pozarządowych w Polsce i za graniczą. Jest wykładowcą Akademii Fotografii w Warszawie.
 
Miejsce: CK Zamek, pl. Świętojański 1
Data: 28 maja 2022
Godzina 17:00 -20:00
Wystawa zdjęć 29.05 – 10.07.2022
 
ORGANIZATOR:
Matki na granicę
PARTNER:
CK Zamek, Janina Ochojska
Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Janina Ochojska, Wrocław Pomaga, Równik praw, Różowa Skrzyneczka, Wrocławska Rada Kobiet, Społeczny Sztab Pomocy WrocUAw
MATRONAT: Gazeta Wyborcza, OKO. Press

Dodaj komentarz

Komentarze (0)