Fundacja Ukraina pomaga już 10 lat!

czwartek, 25.5.2023 13:34 115 0

W tym roku Fundacja Ukraina obchodzi swoją 10. rocznicę działalności. Od lat pomaga migrantom i uchodźcom we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Fundacja została założona 23 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Konsula Honorowego Ukrainy, Grzegorza Dzika. Obecnie zespół organizacji liczy ponad 160 stałych pracowników oraz kilkuset wolontariuszy.

Fundacja Ukraina codziennie tworzy przestrzeń dla edukacji, rozwoju oraz integracji społecznej i kulturowej poprzez realizację projektów na rzecz migrantów, uchodźców oraz społeczeństwa przyjmującego.

Projekty prowadzone przez organizację oferują wielokierunkową pomoc migrantom i uchodźcom, zamieszkałym na terenie Dolnego Śląska - od konsultacji informacyjnych po zakwaterowanie i znalezienie pracy. 

WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA FUNDACJI:

  • 2013 rok założenia Fundacji Ukraina; Od tego czasu Fundacja zrealizowała ponad 60 projektów.

  • 2016 rok powstania Centrum Ukraińskiego Kultury i Rozwoju; CUKR – to przestrzeń w centrum Wrocławia do integracji, edukacji i rozwoju migrantów i obywateli Wrocławia, miejsce wydarzeń kulturalnych i spotkań międzynarodowych. Łącznie ponad w 2022 roku, w których wzięło udział ponad 17.200 odbiorców.

  • W 2017 roku prezydent miasta Rafał Dutkiewicz przekazał Fundacji 50 tys. euro Niemieckiej Nagrody Narodowej.

  • 24 sierpnia 2020 roku odbył się pierwszy Skovoroda Fest - integracyjny festiwal muzyczny dla mieszkańców Wrocławia otwierający współczesną kulturę ukraińską .

  • W grudniu 2020 roku został powołany Instytut Praw Migrantów. Instytut Praw Migrantów – jednostka organizacyjna Fundacji Ukraina, która zajmuje się procesem adaptacji, integracji i legalizacji migrantów. Wśród kierunków działalności IPM-u jest prowadzenie punktu informacyjnego i tworzenie polityki migracyjnej. W 2022 roku zostało udzielono  ponad 27 200 bezpłatnych konsultacji.

  • W 2022 roku w odpowiedzi na pełnoskalową inwazję Rosji w Ukrainie Fundacja Ukraina poszerzyła się o Centrum Wsparcia Uchodźców oraz dział Współpracy z Ukrainą, zajmujący się wysyłką pomocy humanitarnej do najbardziej poszkodowanych regionów Ukrainy. Centrum Wsparcia Uchodźców (CWU) prowadzi zorganizowane działania na Dworcu Głównym PKP Wrocław aby jak najwięcej uchodźców osiadłych w Polsce mogło się poczuć  jak w domu. 

  • W tym samym roku otrzymaliśmy nagrodę Wrocławia od  Rady Miejskiej za wszechstronne wspieranie migrantów pochodzenia ukraińskiego w integracji z polskim społeczeństwem.

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z ofertą działań prowadzonych przez Fundację Ukraina na mediach społecznościowych: 

Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.ukraina 

Instagram: https://www.instagram.com/fundacjaukraina.eu/ 

Wesprzeć działalność Fundacji można zostając wolontariuszem. Warto się zgłosić pisząc na e-mail: iryna.zhabynska@fundacjaukraina.eu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)