komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Faktoring międzynarodowy. Jakie firmy i branże zyskają najwięcej korzystając z usługi faktoringu zagranicznego?

piątek, 9.10.2020 14:36 , odsłony: 3342
kategorie artykułu:

Coraz więcej polskich firm decyduje się na ekspansję zagraniczną. Umożliwia im to większe dochody oraz promowanie swoich produktów czy usług również poza granicami naszego kraju. Przejście na handel zagraniczny wiąże się jednak z licznymi zagrożeniami i trudnościami szczególnie pod względem finansowym. Aby walczyć z tymi trudnościami i zapewnić płynność walutową, powstały firmy świadczące usługi znane jako faktoring międzynarodowy.

Czym jest faktoring międzynarodowy?

Faktoring to w najprostszej definicji encyklopedycznej wykup niezrealizowanych faktur czy wierzytelności faktorantów należnych im od kontrahenta i wypłacenie faktorantom pieniędzy za wierzytelności od ręki. Faktoring zagraniczny wpisuje się w tę definicję i polega właśnie na możliwości wcześniejszego przelania pieniędzy przedsiębiorstwu korzystającemu z usług faktora, a potrzebującemu środków na bieżącą działalność – rozpoczyna specjalista Bibby Financial Services.

Nieformalny podział faktoringu

Faktoring dzieli się na podgrupy: nieeksportowy i eksportowy, zaś eksportowy dzieli się jeszcze na faktoring niepełny i pełny. Faktoring nieeksportowy to znakomite wyjście dla firm zajmującym się importem towarów z zagranicy do Polski. Przedsiębiorca przelewa faktorowi importowemu należności za towary i transakcje. Faktoring eksportowy działa zaś nieco przez inwersję poprzedniego.

Firma prowadząca działalność zagraniczną często boryka się z brakiem środków na bieżącą działalność, gdyż wypłaty za realizowane usługi od kontrahentów zagranicznych spływają często całymi miesiącami. Zawierając umowę z faktorem eksportowym możemy uzyskać część należności za fakturę (nawet do 90% środków) już w momencie przestawienia faktorowi kopii faktury od kontrahenta, faktor zaś odbierze sobie należność od kontrahenta we własnym zakresie.

Jakie firmy powinny zainteresować się faktoringiem międzynarodowym?

Faktoring międzynarodowy to ciekawa forma wsparcia dla wielu branż. Jedną z nich jest transport i towarowe przewozy międzynarodowe. Finansując firmy przewozowe faktorzy zapewniają im płynność walutową umożliwiając opłacenie bieżących wydatków m.in. zakupu paliwa, opłat leasingowych czy napraw pojazdów – uzupełnia specjalista z Bibby Financial Services.

Faktoring może pomóc też w sprzedaży hurtowej. Wiele firm handlowych nie ma bowiem płynnej waluty i większość środków posiada w towarze. Jeśli więc duży międzynarodowy koncern spóźnia się ze spłaceniem faktury, to firma może mieć problemy z płynnością finansową. W tym momencie faktor wypłacający choćby 70 czy 80% wartości faktur ratuje egzystencję firmy pozwalając opłacić wynagrodzenia pracowników, czy podatki. Zainteresowanie usługami znanymi jako faktoring zagraniczny powinny wyrazić też firmy związane ogólnie z eksportem. Faktorzy nie tylko wypłacają wartość faktur, ale też oferują wsparcie w zakresie weryfikacji kondycji finansowo-rynkowej kontrahenta oraz oferują pomoc w weryfikacji przepisów prawnych i norm działania w danym kraju.

Zalety faktoringu

Pierwszą i najważniejszą zaletą faktoringu jest fakt, iż jest to najlepszy i najszybszy sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa gdy zostanie ona zaburzona a pieniądze od zagranicznego klienta wciąż nie wpływają na konta firmy. W nagłych sytuacjach pozwala to niekiedy uchronić firmę przed bankructwem gdyby kontrahenci krajowi nie zapłacili a zagraniczni wciąż zwlekali ze spłatą można sięgnąć po zamrożone za granicą środki. Dodatkowo faktoring jest dużo korzystniejszy od kredytów, gdyż większość krótkoterminowych pożyczek dla przedsiębiorców wiąże się z późniejszym zwrotem procentu – wspomina specjalista z Bibby Financial Services.

W faktoringu sięgamy po nasze własne zamrożone środki, nie zadłużamy się więc ani nie narażamy na konieczność spłaty odsetek. Otrzymanie pieniędzy z faktoringu nie wiąże się też dla firmy z koniecznością przejścia skomplikowanych procedur weryfikacyjnych właściwych dla pożyczek czy kredytów. Pieniądze otrzymujemy od ręki na okazanie ważnej i niezrealizowanej faktury. Zabezpieczeniem finansowym może być cesja finansowa lub weksel, nie musimy tak jak w instytucjach bankowych przedstawiać pokwitowań na posiadanie zabezpieczenia finansowego na poczet pobrania pieniędzy.

Wady faktoringu

Jak każda tego typu usługa faktoring zarówno eksportowy jak i importowy ma swoje wady. Choć wypłata pieniędzy często ratuje życie pogrążonym firmom, należy pamiętać, że faktorzy pobierają swoją prowizję nie w postaci odsetek, lecz opłat dodatkowych. Należą do nich m.in. prowizja operacyjna, prowizja aranżacyjna, prowizja handlowa oraz prowizja przygotowawcza, częstokroć też inne opłaty, dzięki którym zarabiają faktorzy. W niektórych krajach (bliski wschód) skorzystanie z usług faktoringu, a nie bezpośredni odbiór pieniędzy od klienta może też zostać uznany za brak zaufania do kontrahenta zagranicznego i oziębić relacje handlowe – kończy specjalista z Bibby Financial Services.

 

 
piątek, 23.10.2020 09:45
piątek, 23.10.2020 08:51
czwartek, 22.10.2020 08:59
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele