Europejska Agencja Chemikaliów proponuje testy na zwierzętach, dotyczące składników, które od lat są bezpiecznie używane przez konsumentów

poniedziałek, 6.9.2021 09:52 0

Wraz z unijnym zakazem testowania kosmetyków na zwierzętach pojawiła się obietnica Europy, w której zwierzęta nie będą już cierpieć i umierać dla kosmetyków. Ta obietnica została złamana. Urzędy nadal wymagają testowania na zwierzętach składników stosowanych w kosmetykach, co jest sprzeczne z oczekiwaniami i życzeniami społeczeństwa oraz założeniami prawodawców.

- Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak skutecznymi narzędziami niewymagającymi badań na zwierzętach do zagwarantowania bezpiecznych produktów ani nie mieliśmy tak dogodnej okazji do zrewolucjonizowania ochrony człowieka i środowiska. Komisja Europejska musi utrzymać i wzmocnić zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach oraz wspierać przejście w kierunku oceny bezpieczeństwa produktów, która nie wymaga wykorzystania zwierząt - mówią inicjatorzy akcji. -- Skutkiem tej zmiany będzie śmierć i męczarnie setek tysięcy zwierząt laboratoryjnych - unieruchamianych i parzonych chemicznie wielokrotnymi stężeniami dawno przebadanych substancji! 

Społecznicy wzywają Komisję Europejską do podjęcia następujących działań:

1. Ochrona i wzmocnienie zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach
Zainicjowanie zmiany przepisów, tak by zapewniały ochronę konsumentów, pracowników i środowiska w odniesieniu do wszystkich składników kosmetycznych bez badań na zwierzętach w jakimkolwiek celu i czasie.

2. Ulepszenie regulacji UE dotyczących chemikaliów
Zagwarantowanie ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska poprzez zarządzanie chemikaliami bez dodawania nowych wymogów w zakresie testów na zwierzętach.

3. Modernizacja nauki w UE
Zobowiązanie się do przedstawienia wniosku ustawodawczego określającego plan działania dotyczący stopniowego wycofania wszelkich testów na zwierzętach w UE przed końcem obecnej kadencji parlamentarnej.

Obecnie trwa głosowanie obywateli UE nad inicjatywą obywatelską. Jest to oficjalna strona EU i oficjalne, wiążące prawnie głosowanie, nie zbiórka podpisów. Głosuje się podając nazwisko i numer pesel: KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)