komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Energia, ekologia i edukacja pod jednym dachem. Nowy budynek PWr

wtorek, 9.4.2019 18:57 , komentarze: 0 , odsłony: 176
kategorie artykułu:

Dwanaście laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę o wartości 72 mln zł znalazło się w najnowszym budynku Politechniki Wrocławskiej. Oficjalne otwarcie GEO-3EM w czwartek, 11 kwietnia.

Nowy kompleks laboratoriów naszej uczelni to unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii związanych ze zrównoważonym wykorzystaniem surowców i energii z różnych źródeł.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2017 roku i trwała do listopada 2018 roku. W efekcie powstał trzykondygnacyjny gmach, gdzie na ponad 4,6 tys. m2 znajduje się ponad 100 różnych pomieszczeń w tym m.in. laboratoria badawcze, sala konferencyjna oraz zaplecze magazynowo-administracyjne. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączna wartość projektu to 102,6 mln zł.

W dwunastu laboratoriach pięciu wydziałów PWr (Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego) prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w obszarach strategicznych dla rozwoju Dolnego Śląska. Chodzi głównie o mobilność przestrzenną, surowce naturalne i wtórne, produkcję maszyn i urządzeń oraz obróbkę materiałów.

Co jeszcze znajduje się w budynku? 

  • Laboratorium badań nano i mikro struktur materiałów kompozytowych i konstrukcji inżynierskich (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), gdzie m.in. mierzone i analizowane są składy i struktura materiałów budowlanych. 
  • Laboratorium procesów hydrometalurgicznych (Wydział Chemiczny), która składa się z sześciu unikalnych stanowisk badawczych.
  • Laboratorium czujników dla inteligentnych obiektów oraz systemów przesyłania danych (Wydział Elektroniki), w którym naukowcy korzystają m.in. z systemu do spektroskopii i mikroskopii w podczerwieni, a wyniki badań mogą być wykorzystywane zarówno w diagnostyce medycznej, jak i w systemach bezpieczeństwa kopalń. 
  • Laboratorium transportu taśmowego (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), gdzie m.in. badana jest wytrzymałość taśm przenośnikowych.
  • Laboratorium dynamiki i bezpieczeństwa pojazdów (Wydział Mechaniczny), w którym znajduje się stanowisko do symulowanej jazdy pojazdem, co pozwala na sprawdzenie reakcji kierowcy w trakcie różnych sytuacji drogowych.  

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu „Kompleks GEO-3EM - ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

 

Wasze komentarze


Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork