komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 24 lipca 2019

Kingi, Krystyny

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty – komentarz eksperta

poniedziałek, 17.6.2019 14:00 , komentarze: 0 , odsłony: 242
kategorie artykułu:

Znamy już wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty. Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło ok. 345 200 uczniów, a do ósmoklasisty 372 200. Według ekspertki międzynarodowego programu edukacji matematycznej tegoroczny egzamin gimnazjalny wymagał od uczniów zdecydowanie więcej myślenia i wysiłku niż pierwszy egzamin ósmoklasisty.Poziom tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z matematyki można określić jako raczej łatwy. Jakie są jednak wyniki obu egzaminów?

Tegoroczny egzamin gimnazjalny uczniowie napisali już po raz ostatni, a ósmoklasisty po raz pierwszy. Od przyszłego roku będzie jeden egzamin na zakończenie szkoły podstawowej. Oba egzaminy były obowiązkowe, co oznacza, że każdy nastolatek, aby ukończyć szkołę musiał do nich przystąpić.

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie najsłabsze wyniki osiągali w matematyce. Średni wynik na egzaminie gimnazjalnym to 43%, a ósmoklasisty 45%. W porównaniu do pozostałych przedmiotów ta dziedzina (poza językiem niemieckim) wypadła najsłabiej. Ciężko powiedzieć coś więcej, ponieważ szczegółowe analizy będą dostępne w sierpniu. Na ten moment wiemy, że najlepiej uczniom poszły zadania wymagające odczytywania i interpretowania informacji przedstawionych za pomocą wykresu funkcji oraz wykonywanie obliczeń i wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych. Słabiej natomiast wypadła analiza problemów i przedstawienie argumentacji matematycznej oraz opracowanie strategii rozwiązania problemu przedstawionego w zadaniu, z wykorzystaniem wiadomości z geometrii. Na więcej informacji będziemy musieli jeszcze poczekać, ale co nie pozostawia wątpliwości to to, że matematyka jest dziedziną, która wymaga jeszcze sporo pracy wśród uczniów – komentuje Małgorzata Grymuza, ekspert MathRiders.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.7.2019 16:17
poniedziałek, 22.7.2019 13:40
poniedziałek, 22.7.2019 10:09
poniedziałek, 22.7.2019 13:14
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki