DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA - psycholodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego o tym, jak go świętować

piątek, 21.1.2022 12:58 494 0

DZIEŃ BABCI, DZIEŃ DZIADKA. Jak sprawić, by czuli się ważni i kochani?  Nie musimy szukać prezentu w Internecie, bo mamy go w sobie, mówi dr Justyna Śniecińska, psycholożka z Uniwersytetu Wrocławskiego  
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a dzień później Dzień Dziadka. Tego dnia szczególnie o nich pamiętamy, wysyłamy życzenia, odwiedzamy ich z upominkami. Co będzie najlepszy, prezentem? Czy na pewno kolejny kubek lub poduszka z napisem „Super Babcia”, „Najlepszy Dziadek”?  

O seniorach, ich oczekiwaniach i potrzebach, a także o tym, jak postrzegają ich młodsze generacje rozmawiamy z doktor Justyną Śniecińską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, współautorką projektu „Zrozumieć seniora” 

Dr Justyna ŚNIECIŃSKA: Nagle przypominamy sobie, że są babcia czy dziadek i staramy się zrobić coś wyjątkowego, wymyślamy prezenty, grawerowane kubeczki, deseczki, oferta jest bardzo duża... Gonimy za prezentem, chociaż tak naprawdę nie musimy go szukać, bo mamy go w sobie. Tym prezentem może być po prostu czas. Każdy lubi, kiedy uwaga jest skupiona na nim, kiedy możemy spokojnie porozmawiać, w tym świecie biegania, szybkich kontaktów, krótkich pytań „co słychać”. Ta bliskość, to bycie razem może być najlepszym prezentem. Zapytajmy babcię czy dziadka, o czym marzą? Tym niespełnionym marzeniem może nie być kolejny kubeczek, ale np. bilet do teatru czy kina, który może sprawić dużo więcej radości. A może to będzie spacer i wspólne popołudnie. Warto pytać, aby to babcia czy dziadek byli szczęśliwi, a nie tylko żebyśmy to my mieli poczucie, że coś zrobiliśmy, kupiliśmy w związku z tym dniem. 

Jak traktujemy naszych seniorów, także tych nam bliskich? Czemu zapominamy, żeby pytać ich o zdanie, o marzenia i potrzeby? 

Dr Justyna ŚNIECIŃSKA: Im osoba jest starsza, tym bardziej zapominamy, że dalej jest to człowiek, który wciąż może nam wiele zaoferować. Oczywiście, może mieć zupełnie inne spojrzenie, ale too może dać nam szerszy ogląd, szersze spojrzenie. Czasami infantylizujemy naszych bliskich, że zaczynamy ich traktować jak dzieci. Nie zapominajmy, że oni wciąż są naszym cennym skarbem. 

M.in. dla osób, które chciałyby lepiej komunikować się ze starszymi członkami swoich rodzin psycholodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali kurs i film o tym, jak zrozumieć seniora. 

Dr Justyna ŚNIECIŃSKA: Każdy, kto ma kontakt ze starszą osobą, znajdzie tam coś dla siebie. Informacje, które pozwolą mu inaczej spojrzeć na seniora, przestać myśleć o nim jako o dziecku, kto jest już u kresu swojego życia, ale jako o kimś, kto wciąż ma ciekawość świata i wiele do zaoferowania. 

Kurs jest dostępny na stronie: http://zrozumiecseniora.uni.wroc.pl/. Został do niego także przygotowany test wiedzy, umożliwiający zdobycie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)