komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

Dyskusje i wykłady podczas MIASTOmovie

wtorek, 10.9.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 866
kategorie artykułu:

7. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się we Wrocławiu między 2 a 6 października. Jedyny w Polsce przegląd architektonicznych produkcji filmowych to również okazja, by o mieście porozmawiać podczas licznych dyskusji i spotkań z ekspertami. Głównym tematem nadchodzącej odsłony wydarzenia będzie architektura publiczna.


Tegoroczną edycję festiwalu otworzymy w nietypowy jak na filmową imprezę sposób - zamiast na sali kinowej spotkamy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 71. Nie zobaczymy tego dnia filmu, czeka nas za to oprowadzaniepo trzyczęściowym zespole szkolnym autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, które poprowadzi historyk architektury Michał Duda oraz wykład Grzegorza Piątka „Program kosmiczny dla architektury. Co może zdziałać budownictwo publiczne?” . Podczas spotkania krytyk architektury przyjrzy się programom budowlanym w Polsce i za granicą, które – podobnie jak niegdyś programy kosmiczne – doprowadziły wyzwoliły innowację na niespotykaną dotąd skalę. 

3 października, po zajrzeniu do wnętrza Jednostki Marsylskiej podczas pokazu filmu „Babcia i Le Corbusier” w reżyserii Marjolaine Normier (wszystkie festiwalowe projekcje odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty), zastanowimy się nad sytuacją „publicznych budynków prywatnych”. Podczas prowadzonej przez Grzegorza Piątka dyskusji „Jednostka Marsylska i WuWA. Kiedy prywatne staje się publiczne” wraz ze znawczynią wrocławskiego modelowego osiedla Grażyną Hryncewicz-Lamber oraz jego mieszkanką Agnieszką Przewirską prześledzimy realia ochrony tego typu zespołów oraz codziennego ich użytkowania. Dzień później, 4 października, wykład Kai Klimek „Odczuwanie architektury w Columbus w stanie Indiana” stanowić będzie preludium do projekcji przeboju Sundance Film Festival - filmu „Columbus”. W swym fabularnym debiucie amerykański filmowiec Kogonada portretuje mekkę geeków architektury - miasteczko Columbus w stanie Indiana. Spotkanie osadzi pokazywaną podczas MIASTOmovie opowieść w szerszym kontekście i przyjrzy się odczuwaniu architektury w innych filmach. 

Popołudnie 5 października spędzimy w Recepcji, gdzie zastanowimy się - z okazji 30-lecia transformacji ustrojowej - nad wpływem, jaki przemiany polityczne zainicjowane w 1989 roku wywarły na dziedzictwo architektoniczne naszego regionu. Podczas dyskusji „Trzy dekady III RP  dobry czy zły czas dla dolnośląskich zabytków?” przyjrzymy się temu, jakie budynki zyskały w III RP, a które podupadły lub obróciły się w ruinę? Wieczorem wrócimy do Kina Nowe Horyzonty, gdzie na uczestników MIASTOmovie czekać będzie, towarzyszący pokazowi filmu „Wizje Ericha Mendelsohna” w reżyserii Dukiego Drora, wykład Tomasza Mikołajczaka „Erich Mendelsohn w Breslau”, w trakcie którego poznamy kulisy przebudowy domu towarowego Rudolfa Petersdorffa (dziś: DH Kameleon) według projektu Mendelsohna oraz poznamy specyfikę architektury obiektów handlowych Breslau.

4. dzień festiwalu zamknie projekcja filmu Marka Noonana „Kevin Roche. Architekt dyskretny” i, odnosząca się do wątków podnoszonych przez portret zdobywcy Nagrody Pritzkera, dyskusja  „Architektura spektaklu a architektura funkcji”. Sylwetka Roche’a – architekta rozwagi, dobrej bryły, ale też imponujących założeń i wykonania – będzie punktem wyjścia do rozmowy o dylematach projektanta prowadzonej przez Jakuba Głaza z dwoma architektami – Mikołajem Mundzikiem oraz Mikołajem Smoleńskim. Na zakończenie 7. edycji MIASTOmovie, 6 października, po projekcji filmu „Opera paryska” w reżyserii Jeana-Stephane'a Brona, przyjrzymy się polityce kulturalnej w odniesieniu do wrocławskich przestrzeni dla sztuki. Dyskusja „Wrocławskie przestrzenie sztuki po 2020 roku”spróbuje odpowiedzieć na pytania: jakie zmiany nas czekają w związku z rozpoczęciem nowej, radykalnie obniżającej się nakłady na kulturę perspektywy finansowej Unii Europejskiej i czy jesteśmy na nie gotowi? 

 

Wasze komentarze

piątek, 30.10.2020 13:49
dzisiaj, 55 min temu
piątek, 30.10.2020 14:25
piątek, 30.10.2020 11:53
czwartek, 29.10.2020 10:26
czwartek, 29.10.2020 10:18
czwartek, 29.10.2020 09:02
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki