komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 1 czerwca 2020

Justyna, Anieli


Dom inteligentny i jego zastosowania

czwartek, 26.3.2020 14:38 , odsłony: 196
kategorie artykułu:

Rozwój technologii nie omija naszych domów i mieszkań. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy mieszkać bardzo bezpiecznie i wygodnie. Dlatego coraz chętniej inwestujemy w systemy inteligentne. Poznaj ich przykładowe zastosowania.

Czym jest tzw. dom inteligentny? To budynek, w którym obecne są rozwiązania z zakresu automatyki dostosowane do potrzeb jego mieszkańców. Dom inteligentny wykorzystuje technologię, aby zapewnić przebywającym w nim ludziom maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Pomocne w tym są różnorodne systemy domu inteligentnego.

Większe bezpieczeństwo

Projektanci tworzący systemy stosowane w domach inteligentnych za swój priorytet uznają bezpieczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza stolarki okiennej i drzwiowej i ich ochrony przed włamaniem. Dlatego nowoczesne drzwi i okna wyposażane są coraz częściej w zamki elektroniczne lub rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu. Np. czytnik linii papilarnych czy klawiatura na kod zapewniają z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej komfort użytkowania.

Okna i drzwi w domu inteligentnym można ponadto podłączyć do ogólnej centrali alarmowej. Dzięki temu, gdyby ktoś chciał je otworzyć kiedy nas nie ma w domu, otrzymamy powiadomienie na smartfon. Warunkiem jest posiadanie dostępu do Internetu, co w dzisiejszych czasach raczej nie stanowi problemu.

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Niewątpliwie same urządzenia systemów domu inteligentnego nie są tanie. Warto jednak wiedzieć, że z ich pomocą można poczynić duże oszczędności, co widać na przykładzie ogrzewania czy sterowania oświetleniem. Wyposażenie domu w panel sterujący ogrzewaniem umożliwia kontrolowane uruchamianie pieca. To samo dotyczy oświetlenia, które możemy zaprogramować, aby świeciło tylko w określonych porach. Wszystko to pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i w konsekwencji rachunki za prąd.

Wygoda bez wstawanie z fotela

Komfort to drugi aspekt systemów domu inteligentnego, na który zwraca się dużą uwagę. Technologia taka pozwala np. otwierać okna i sterować roletami na odległość, za pomocą aplikacji w telefonie. To samo dotyczy bramy garażowej, sterowania sprzętami AGD i RTV czy wspomnianym oświetleniem. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla osób niepełnosprawnych, dzieci i osób starszych.

Warto także wspomnieć o rozwiązaniach, które umożliwia np. automatyczne zamykania okien dachowych w razie wykrycia deszczu. Wówczas na dachu czy elewacji montuje się specjalne czujki pogodowe oraz siłowniki do okien, którymi możemy zamknąć okno na odległość po otrzymaniu komunikatu o wykryciu wilgoci czy silnym wietrze.

Dopasowane do swoich mieszkańców

Inteligentny dom możemy bez problemu dostroić do naszych potrzeb. Jako mieszkańcy możemy decydować o temperaturze w poszczególnych pomieszczeniach czy natężeniu światła. Możemy ponadto zaprogramować rolety, aby chowały się o konkretnej godzinie z rana (taka forma pobudki), a także otworzyć drzwi tarasowe na odległość, kiedy pies będzie chciał wyjść na podwórko. Ponadto technologia ta pozwala nam zaprogramować okna, aby otworzyły się na konkretny czas i w ten sposób umożliwia nam przewietrzenie domu, kiedy nas w nim nie ma.

Elementy inteligentnego domu znajdziesz w sklepie internetowym Montersi.pl

 
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
piątek, 29.5.2020 10:01
czwartek, 28.5.2020 21:06
czwartek, 28.5.2020 09:49
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele