Światło w nauce – pierwsza edycja zakończona

poniedziałek, 18.7.2022 10:42 552 0

165 godzin zajęć, 33 spotkania i 36 uczniów z 6 wrocławskich szkół średnich. Pierwsza edycja programu badawczego dla licealistów realizowanego w laboratorium edukacyjnym Łukasiewicz – PORT dobiegła końca. Trwają przygotowania do kolejnej serii naukowych spotkań dla młodzieży.

Program warsztatów „Światło w nauce” opiera się na rozwiązywaniu problemów naukowych i samodzielnym eksperymentowaniu, dzięki czemu pozwala licealistom znaleźć się w roli prawdziwych naukowców. Pilotażowa edycja programu trwała od stycznia do czerwca tego roku. Pracując pod okiem ekspertów z Łukasiewicz – PORT, uczniowie odkrywali tajniki chemii materiałowej i fotoniki. Poznali właściwości materiałów luminescencyjnych oraz podstawy spektroskopii. Dowiedzieli się, w jaki sposób powstał tomograf, jak pracuje się nad ulepszaniem technologii oświetlenia LED i jak zbudowane są ekrany ciekłokrystaliczne. Samodzielnie zrobili aspirynę, zgłębiając przy tym zasady syntezy leków organicznych, sztuczną krew, a także wykonali mieszaniny ciekłych kryształów.

- Obecność na naszym kampusie młodych, ciekawych świata ludzi to dla mnie powód do radości i satysfakcji. Wierzę, że możliwość poznania nowoczesnych laboratoriów i pracy pod okiem naszych ekspertów była dla nich nie tylko przygodą, ale też pozwoliła odkryć, jak bogaty i fascynujący jest świat nauki – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii we Wrocławiu.
– Popularyzacja nauki wśród młodych ludzi, rozbudzanie w nich naukowych pasji i odkrywanie talentów to ważny element naszej działalności, a przede wszystkim inwestycja w budowanie kadr naukowych przyszłości – dodaje dr Andrzej Dybczyński.Ideą programu badawczego „Światło w nauce” kierowanego do młodzieży licealnej jest innowacyjne podejście do poznawania i odkrywania tajników nauki.

Zajęcia były okazją nie tylko do zdobywania wiedzy i poznania jednego z najlepiej wyposażonych w Polsce instytutów naukowo-badawczych, ale także do poszerzania horyzontów i odkrywania pasji. Szczególny nacisk został położony na rozbudzanie ciekawości oraz odwagi zadawania pytań i samodzielnego szukania odpowiedzi. Wartością jest również nabycie przez uczestników odpowiednich nawyków istotnych w pracy naukowca: odpowiedzialności, dokładności i umiejętności współpracy podczas realizacji projektów badawczych.

- Metodą, którą stosujemy, jest nauka przez doświadczenie. Dzięki niej młodzież wyzwala w sobie kreatywność – mówi dr Kamilla Myrdek-Rak, dyrektor Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń realizującego program.
– Założeniem „Światła w nauce” jest przekazywanie i utrwalanie wiedzy, ale przede wszystkim zapoznanie uczestników z pracą naukową i procesem badawczym. Uczymy obserwacji, zachęcamy do eksplorowania, analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Bardzo istotnym elementem zajęć jest również uczenie młodych ludzi kooperacji. Ten pomysł sprawdził się znakomicie, ponieważ uczniowie z różnych szkół już po kilku chwilach świetnie ze sobą współpracowali, wymieniali się wiedzą i doświadczeniami – dodaje dr Kamilla Myrdek-Rak.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie z sześciu wrocławskich szkół średnich: Liceów Ogólnokształcących nr III, V, VII, XII i XIV oraz Liceum Dwujęzycznego EKOLA.
Organizatorami programu badawczego „Światło w nauce” są Centrum Edukacji Technologicznej PORT – Ogrody Doświadczeń i Fundacja PORT we współpracy z firmą OSRAM, dzięki której możliwe było stworzenie nowoczesnego laboratorium edukacyjnego zapewniającego uczestnikom zajęć atrakcyjne warunki pracy.

– Celem naszych działań jest popularyzacja nauki, szczególnie wśród młodych ludzi. Chcemy pokazać ją w sposób jak najbardziej atrakcyjny – mówi Paweł Kurant, wiceprezes zarządu Fundacji Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – Dzięki środkom, które uzyskaliśmy od firmy OSRAM, możliwe było zaproszenie wrocławskich licealistów na cykliczne zajęcia w świetnie wyposażonym laboratorium. Wrocławscy uczniowie to jednak tylko pierwszy krok. Do kolejnych edycji programu będziemy zapraszać kolejne grupy młodzieży, także spoza stolicy Dolnego Śląska.

Po wakacjach Łukasiewicz – PORT zaprosi licealistów do udziału w kolejnej edycji „Światła w nauce”. Będą mogli wziąć w nim udział uczniowie szkół średnich z Wrocławia i dolnośląskich powiatów, m.in. trzebnickiego, średzkiego i wołowskiego. Tematem zajęć będzie fotonika i chemia materiałowa. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek