ZBIGNIEW HORBOWY. DZIŚ PRAWDZIWYCH KIELISZKÓW JUŻ NIE MA. Bezpłatne oprowadzenie po wystawie

piątek, 3.12.2021 15:09 537 0

5 grudnia, godz.12:00-13:00

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Sala Książęca, Rynek, Stary Ratusz

 

Fundacja OPEN MIND i Muzeum Miejskie Wrocławia zapraszają na oprowadzenie po wyjątkowej wystawie szkła „Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma. Zbigniew Horbowy”

 

Na wystawie w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia prezentowanych jest ponad 200 szkieł wykonanych według projektu Zbigniewa Horbowego w latach 60-90. Szczególnie zaakcentowane zostały kieliszki, którym artysta poświęcał wiele uwagi i które stały się jego projektowym „znakiem rozpoznawczym”. Szkła pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego Wrocławia, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.

Zbigniew Horbowy – polski artysta, jeden z najwybitniejszych europejskich projektantów szkła, twórca własnej szkoły wzorniczej, pedagog. Został laureatem prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii, która wręczona została pośmiertnie we wrześniu 2019 roku. Mimo, iż nadal przeżywamy rozstanie z tym wyjątkowym projektantem, to pamiętamy, że zostawił nam rzecz dla artysty najcenniejszą – swoje dziedzictwo, ślad kreatywności, przemyśleń i twórczych wizji. Każdy z nas może je odnaleźć oglądając wspaniałe szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego, niemające sobie równych nie tylko w polskim wzornictwie. 

O prezentowanych zbiorach opowie Pani Magdalena Szmida-Półbratek (kustosz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej).

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

________________________

Informacje i zapisy:

https://www.dolnyslaskwita.pl

https://www.facebook.com/dolnyslaskwita

https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

________________________

Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi, które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

______
Organizator: Fundacja Open Mind

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek