Dziś Światowy Dzień Udaru Mózgu

piątek, 29.10.2021 13:16 375 0

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbył się briefing prasowy dotyczący profilaktyki udarowej. Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niesprawności wśród Polaków po 40 roku życia.

Zorganizowana konferencja miała na celu uświadomienie społeczeństwu skali zachorowalności, omówienie przyczyn, objawów i skutków tej choroby, a także metod jej zapobiegania i leczenia.

- Spotkaliśmy się dzisiaj by w obliczu narastającej czwartej fali pandemii przypomnieć i podkreślić, jak ważna jest profilaktyka, a także świadomość przyczyn, objawów, metod zapobiegania i leczenia udarów mózgu. Pamiętajmy, że udar jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci, zaraz po chorobach serca i chorobach nowotworowych – mówił Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski.

Najczęstsze objawy

Objawy udaru mózgu to przede wszystkim: osłabienie kończyn (niedowład ręki i nogi po jednej stronie ciała), drętwienie kończyn, zawroty i bardzo silny ból głowy, opadanie jednego kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia, niepewny chód. Niezwykle ważny jest czas reakcji - w przypadku pacjentów z udarem mózgu najważniejsze są pierwsze 6 godzin od wystąpienia objawów. Im szybciej pacjent trafi do szpitala, tym większe są szanse na ograniczenie niepełnosprawności.

W przypadku pojawienia się takich objawów nie należy czekać, bo „czas to mózg” czyli im dłużej zwlekamy z wezwaniem pogotowia tym mniejsza szansa na przywrócenie wszystkich funkcji mózgu – mówi dr Marta Nowakowska-Kotas, konsultant wojewódzki ds. neurologii.

Jak zapobiegać?

Za kluczowy element profilaktyki udarowej uznaje się wyeliminowanie używek, szczególnie palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu, które znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności krążenia mózgowego jest mniejsze u osób regularnie uprawiających sport, odżywiających się zdrowo, unikających stresu, a także dbających o dobry sen.

- Na Dolnym Śląsku działa sieć oddziałów udarowych, do których mogą trafiać chorzy w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów. Pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia udaru niedokrwiennego mózgu tj. trombolizy dożylnej oraz trombektomi mechanicznej. Bardzo istotny jest jednak czas. Im wcześniej wezwiemy zespół ratownictwa medycznego tym większa szansa na skuteczna pomoc – prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu 

COVID-19 a choroby neurologiczne

Objawy o podłożu neurologicznym, w tym ze strony ośrodkowego układu nerwowego, m.in. zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz świadomości, występują aż u 1/3 pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19. Opisywano także przypadki młodych pacjentów z rozległymi udarami mózgu w przebiegu zakażenia. W obliczu ryzyka chorób naczyniowio-mózgowych w przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV2, szczepienia są najlepszym sposobem profilaktyki.

Kampania Bohaterowie Załogi FAST

Celem projektu, skierowanego do dzieci w wieku 5-9 lat, jest przekazanie wiedzy najmłodszym na temat udaru mózgu i odpowiedniego postępowania ratującego życie najbliższych. Kampania została pozytywnie zaopiniowana przez międzynarodowe grono lekarzy specjalistów oraz pedagogów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek