Nie tylko Śnieżka. O bogactwie Karkonoszy

czwartek, 3.6.2021 14:00 312 0

NIE TYLKO ŚNIEŻKA!
O bogactwie Karkonoszy opowiada dr hab. Waldemar Spallek z Uniwersytetu Wrocławskiego

Karkonosze to jedna z ulubionych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Latem i w wiosenne długie weekendy na najpopularniejszych szlakach na Śnieżkę, Szrenicę czy do Wodospadu Kamieńczyk jest tłoczno jak w centrum handlowym.

Tymczasem Karkonosze kryją w sobie wiele tajemnic i bogactw – ich zróżnicowaną budowę geologiczną, florę i faunę poznawać możemy także w mniej obleganych miejscach. Pomoże w tym na pewno „Atlas Karkonoszy”, wydany wspólnie przez polski Karkonoski Park Narodowy i jego czeskiego odpowiednika. Nad jego opracowaniem czuwał dr hab. Waldemar Spallek, kartograf z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Jest to pierwszy atlas regionalny Karkonoszy. Jest to opracowane przyjacielskie polsko – czeskie i mamy tu informację pełną, dotyczącą terenów po obu stronach granicy. Można pozyskać go w formie pfd ze stron Karkonoskiego parku Narodowego. W formie książkowej uzyskają go uczestnicy projektów edukacyjnych organizowanych przez KPN. – informuje prof. Spallek.

Atlas zawiera mapy, którym towarzyszą krótkie opisy. Nie jest to jednak przewodnik turystyczny. Zainteresuje wszystkich tych, którym sama wędrówka po górach przestałą wystarczać i którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym regionie.

Jest to kompendium wiedzy dotyczące różnych tematów związanych z obszarem Karkonoszy. Ą to przede wszystkim informacje przyrodnicze: świat roślinny, świat zwierzęcy, przyroda nieożywiona: geologia, klimat, wody, gleby, skały, minerały i tzw. geostanowiska – obiekty szczególnie interesujące z punktu widzenia geologicznego i  geomorfologicznego. – wylicza autor.

Profesor Spallek zachęca, by podczas karkonoskich wędrówek wybierać nie tylko te najbardziej popularne szlaki:

- Śnieżka – najwyższy punkt w tym paśmie, charakterystyczny ostaniec o specyficznym kształcie – jest być może najciekawsza krajobrazowo. Ale jest tu o wiele więcej ciekawych miejsc, przede wszystkim na grani na zachód od Śnieżki, gdzie mamy liczne skałki, stanowiska przyrodnicze, piękne torfowiska. Ale również cała czeska strona Karkonoszy, nieco niższa, ale równie ciekawa i bardzo różnorodna. Polska strona Karkonoszy jest jednorodna pod względem geologicznym. Po stronie czeskiej geologia jest znacznie bardziej skomplikowana, co przekłada się na krajobraz.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek