„POLSKI NOBEL” będzie przyznawany na Uniwersytecie Wrocławskim

czwartek, 18.2.2021 14:51 296 0

19 lutego odchodzimy Święto Nauki Polskiej. Uniwersytet Wrocławski ma dla polskich naukowców niezwykły prezent. Ogłasza, że w tym roku przyzna po raz pierwszy najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce. 200.000 złotych trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. „Nagroda Heisiga" bywa już nazywana polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla.

NAGRODA HEISIGA

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca.

- Po raz pierwszy przyznamy ją w październiku 2021 roku. W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca - co istotne - laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy - zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania maja wpływ na naukę na poziomie światowym - tłumaczy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Przemysław Wiszewski.

Patronem Święta Nauki Polskiej jest urodzony 19 lutego Mikołaj Kopernik, uczony, który wniósł wielki wkład w naukę światową. Zamiarem fundatora Nagrody Heisiga jest honorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat.

- Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski brały udział w światowym wyścigu naukowym. Bo takie badania prowadzimy i nie mówię tutaj nic „na wyrost”. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to „równania do góry”. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów - mówi profesor Eugeniusz Zych, chemik, jeden z czołowych światowych specjalistów od luminoforów, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych.

WROCŁAW NAGRADZA NAJLEPSZYCH

Nagroda Heisiga to kolejna prestiżowa nagroda przyznawana we Wrocławiu. Wrocławski magistrat przyznaje dwie nagrody literackie - każda po 100 tysięcy złotych - to Angelus i Silesius. Nagroda Heisiga stanie się najwyższą nagrodą przyznawaną we Wrocławiu i jednocześnie najwyższą polską nagrodą dla naukowca.

- „Mały Nobel”, albo „polski Nobel” - takie określenia słyszeliśmy już od kolegów naukowców. Faktycznie chcielibyśmy, by ta nagroda miała taki prestiż. Wiadomo, że tu lokalnie, swoje kandydatury zgłoszą poza samym Uniwersytetem Wrocławskim także Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy. Ale na zgłoszenia czekamy również z pozostałych 17 polskich Uczelni Badawczych - mówi rektor Wiszewski.

Na razie Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek