Powstała Wrocławska Mapa Barier Pieszych

wtorek, 20.10.2020 13:58 1533 0

Na rogu ulicy Łaziennej, na której stoi rzeźba krzesła zagraniczni turyści, którzy przyzwyczajeni się do przestrzeni miejskiej - mówiąc oględnie - wyższej jakości, głupieją. Nowym Światem nie ma jak iść, bo nie ma tam chodnika. Łazienna z jednej zwężenie na kilkanaście centymetrów, z drugiej zaś stoi sznur nielegalnie zaparkowanych aut.

Turysta, który nie odpuści, może przeżyć podobne zaskoczenie w wielu innych miejscach w ścisłym centrum Wrocławia. Warto ich chwilę poobserwować w cieplejsze dni - róg Łaziennej i Nowego Świata jest miejscem idealnym by zobaczyć, jak źle zaprojektowaną przestrzeń mamy we Wrocławiu.

Warto odwiedzić to miejsce, bo - alternatywnie - można chwilę poobserwować schody na na Placu Dominikańskim i Jana Pawła II, czy te krótsze - na ul. Ruskiej lub w Zaułku Solnym. Obraz ten, po tym, jak minie nas kilka starszych osób, lub matek z wózkami najzwyczajniej zawróci, prowadzi do dużo smutniejszej refleksji.

- Marzy mi się otwarty Zaułek Solny.- mówi Tomasz Jakub Sysło, aktywista i artysta wrocławski poruszający się na wózku.

Aktywiści przygotowali Wrocławską Mapę Barier w Ruchu Pieszym. W ścisłym centrum Wrocławia znaleźli ponad 100 barier, które zebrali z skatalogowali na mapie (dostępna jest pod adresem https://pieszywroclaw.akcjamiasto.org/mapa-pieszych-barier-wroclawia/).

- Obserwowaliśmy i rozmawialiśmy z osobami o ograniczonej mobilności ruchowej. Miejsca bardzo pożądane na mapie turystycznej Wrocławia są trudno dostępne lub nawet niedostępne dla wielu osób. - mówi Marta Kapłan, architekt i urbanistka, członkini stowarzyszenia Akcja Miasto.

- Zachęcamy mieszkańców do współtworzenia mapy, na stronie internetowej przygotowaliśmy formularz do zgłoszenia barier, na które napotykają na swojej drodze. To bardzo ważne, bo im bardziej się oddalamy od centrum, tym więcej problemów może się pojawiać. Chcemy wspólnie z wrocławianami rozszerzyć tę mapę. - mówi Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto.

Członkowie ugrupowania podkreślają, że w projekcie najważniejsze jest, by tak skatalogowana mapa doprowadziła do tego, by urząd poważniej przyjrzał się problemom pieszych i przeznaczył na ich poprawę środki finansowe, które realnie odmienią rzeczywistość.

- Dotychczas zdefiniowaliśmy sześć rodzajów barier, ale tego jest dużo więcej: chodniki zastawione są przecież zbyt często przez samochody, czas oczekiwania na zielone światło lub niemożliwość pokonania przejść dla pieszych w jednym cyklu są we Wrocławiu tak notoryczne, że wydaje się, iż nam to spowszedniało i tak powinno być. Nie możemy tak podchodzić do przestrzeni, musimy walczyć o jej znaczącą poprawę. - podkreśla Dorota Pędziwiatr z Akcji Miasto.

Plany przecież miasto ma: dokumenty takie, jak Wrocławska Polityka Mobilności, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej czy Standardy Dostępności mówią o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń przeznaczona dla pieszych. Mimo ich przyjęcia, piesza rzeczywistość za wolno zmienia się na lepsze.

Inicjatywa tworzenia Mapy Wrocławskich Barier Pieszych rozpoczęła się w lipcu 2020, kiedy to Stowarzyszenie Akcja Miasto rozpoczęło realizację projektu “Pieszy Wrocław - Drugi Krok” w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności.

Projekt i jego poszczególne etapy można obserwować na dedykowanej mu stronie internetowej: pieszywroclaw.akcjamiasto.org.

żródło: https://pieszywroclaw.akcjamiasto.org/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek