Pierwsza w kraju Szkoła Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami

poniedziałek, 22.6.2020 11:51 1583 0

Województwo Dolnośląskie stara się o utworzenie w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej pierwszej w kraju Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami.
W Ośrodku powstał plan utworzenia Szkoły Sportowej bądź Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku.
„DSOSW nr 13 we Wrocławiu stara się o utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Deklaruję pomoc Ministerstwa w tym zakresie. Zachęcam do skorzystania z niej przy tworzeniu planów szkoleniowych dla sportowców. Sport jest jeden, wymaga wielu godzin treningów, ciężkiej pracy i  poświęceń bez względu na to czy jest się osobą pełnosprawną czy z nie. Dlatego wspieramy sport osób z niepełnosprawnościami. Z niecierpliwością oczekuję na utworzenie tutaj we Wrocławiu Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami. ” – komentuje Danuta Dmowska-Andrzejuk Minister Sportu.

W tym celu istotne okazało się dostosowanie przepisów Ministerstwa Oświaty i Ministerstwa Sportu tak, by umożliwiały organizowanie szkolenia sportowego dla uczniów z dysfunkcjami w jednostkach oświatowych specjalnych. I to się udało.
Również na skutek zmian w ustawodawstwie powstała możliwość utworzenia Oddziału Mistrzostwa Sportowego oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Dzięki kolejnym zmianom w przepisach istnieje dzisiaj możliwość zatwierdzenia planu treningowego przez stowarzyszenia sportowe (dla sportu niepełnosprawnych), a nie tylko przez związki sportowe czy federacje jak to ma miejsce w przypadku pełnosprawnych sportowców, co dla Ośrodka jest niezwykle ważne.

„W Ośrodku trwa obecnie przygotowywanie programów szkolenia sportowego przez trenerów dyscyplin : goalball,  showdawn, blind football. Dyscypliny te są głównymi, które chcemy rozwijać i w których uczniowie mają największe osiągnięcia. Po weryfikacji i zaopiniowaniu przez stowarzyszenia sportowe niepełnosprawnych, programy te trafią do Ministra Sportu w celu zatwierdzenia. Właśnie na tym etapie będziemy prosili o wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu. Liczymy na przychylność i pozytywne rozstrzygnięcia.” – podkreśla Robert Warchalewski dyrektors DSOSW nr 13.

Od ewentualnego naboru będzie zależało otwarcie oddziałów już na etapie Szkoły Podstawowej. Jednak uwzględniając specyfikę Ośrodka bardziej realne jest rozpoczęcie funkcjonowania oddziałów na poziomie LO.

„W lipcu będziemy gotowi, żeby przedstawić programy tworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mam nadzieję, że przy pomocy i we współpracy z Ministerstwem Sportu uda nam się stworzyć pierwszą w kraju Szkołę Mistrzostwa Sportowego dla osób z niepełnosprawnościami. Sport jest niezwykle istotnym elementem jeśli chodzi o integrację osób z niepełnosprawnościami, sport pozwala uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Daje poczucie przynależności do społeczeństwa, do bycia jego ważną częścią.” – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Sukces w dyscyplinach w/w być może przełoży się na inne dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, pływanie, czy narciarstwo klasyczne, w którym również uczniowie niewidomi mają międzynarodowe sukcesy (w tym wypadku możliwa kooperacja ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu- również jednostką wojewódzką).

DSOSW nr 13 we Wrocławiu to bardzo ważna jednostka na mapie edukacyjnej Dolnego Śląska. Oferta Ośrodka skierowana jest do dzieci niewidomych i słabowidzących. Ośrodek jest jedyną szkołą kształcącą dzieci z upośledzeniem wzroku w regionie. Wspiera i uczy dzieci z całego Dolnego Śląska, ale nie tylko. Zdarza się też tak, że uczniami Ośrodka są osoby spoza regionu, właściwie z całej Polski. Jest to możliwe ze względu na internat, którym szkoła dysponuje. Warto również podkreślić, że Ośrodek obejmuje szkołę podstawową, liceum, technikum, szkoły branżowe, szkołę policealną oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Zatem kształci dzieci kompleksowo, od szkoły podstawowej poprzez szkołę średnią. Dokonując raz wyboru, decydując się na naukę w Ośrodku, można rozwijać się na wielu poziomach edukacji, przechodzić kolejno przez wszystkie jej szczeble. To  niezwykle ważne dla uczniów oraz dla ich rodziców.
Podstawa programowa Ośrodka jest taka sama ja we wszystkich innych szkołach masowych, jednak treści programowe i metody, jakie stosują nauczyciele są dostosowane do specyfiki szkoły, możliwości i percepcji uczniów słabowidzących i niewidomych. Klasy są mniejsze, liczą maksymalnie 10 osób. Każda klasa jest dostosowana do wymagań uczniów, wyposażona w  maszyny brajlowskie, lupy powiększające czy tablice interaktywne.
Siedziba Ośrodka mieści się przy ul. Kamiennogórskiej we Wrocławiu w nowoczesnych, świetnie wyposażonych budynkach. Obiekt posiada salę konferencyjną, zaplecze gastronomiczne, tereny zabawowe, rekreacyjne. Na terenie Ośrodka znajduje się basen, sale gimnastyczne z zapleczem sanitarno–korekcyjnym oraz kompleks boisk sportowych. Dzięki bardzo dobrej bazie sportowej uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w zakresie różnych dyscyplin sportowych. Szkoła i jej wychowankowie mogą poszczycić się dużymi osiągnięciami na tym polu.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe:

  1. Mistrzostwa Świata Nordic Walking:   I miejsce w kat. Kobiet i II i III miejsce w kat. Mężczyzn
  2. Zakwalifikowanie narciarza niewidomego do zawodów europejskich Para Ski 4 Juropa
  3. Klubowe Mistrzostwa Świata Blind Football w Bułgarii:  I miejsce (zawodnicy pod egidą WKS Śląsk Wrocław)
  4. Mistrzostwa Polski Goalball  (gra drużynowa dla niewidomych):  Seniorzy III miejsce, Juniorzy III miejsce, mistrzostwo Polski w kat. Kobiet
  5. Puchar Polski Goalball – III miejsce
  6. Mistrzostwa Polski Goalball  - Juniorzy III miejsce
  7. Mistrzostwa Świata Showdown  Sardynia/Włochy : I miejsce mężczyźni, I miejsce kobiety, I miejsce drużynowo
  8. Mistrzostwa Polski Showdown :  kobiety: I i II miejsce, mężczyźni: : I i II miejsce
  9. Mistrzostwa Europy Showdown: mężczyźni III miejsce, kobiety  II miejsce, drużynowo II miejsce

 

goalball - to gra drużynowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących. Gra toczy się na boisku. Zawodnicy leżąc rzucają piłką do bramek. Mecz trwa 20 minut. Drużyna składa się z sześciu zawodników. Boisko jest podzielone na dwie połowy, zaś każda z nich na trzy strefy: obrony, rzutu i neutralną. Wewnątrz piłki znajdują się dzwoneczki, które wydając dźwięk pomagają graczom zlokalizować piłkę. Bramka jest ustawiona wzdłuż krótszej linii boiska na całej jej szerokości. Linie boiska i granice stref są wyklejone sznurkiem, dla umożliwienia orientacji zawodnika na boisku. Podczas trwania gry trener nie może komunikować się z zawodnikami ani wchodzić na teren boiska. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek.

showdawn - rozgrywka odbywa się na specjalnym stole obramowanym bandami. Gra się piłką z tworzywa sztucznego z dzwoneczkiem w środku. Dzwoneczek wskazuje położenie piłki. Odbija się ją drewnianymi rakietkami. Ręce graczy chronione są przez rękawice. Gracze oddzieleni są pionowym ekranem, rozdzielającym stół na dwie połowy.

blind football - odmiana halowej piłki nożnej dla osób niewidomych i słabowidzących, gdzie każda z drużyn składa się z pięciu zawodników grających z opaskami na oczach i ochraniaczami na nogach. Piłka wydaje dźwięk, więc zawodnicy orientują się gdzie jest przy pomocy słuchu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz