Złap Deszcz - program dotacyjny dla mieszkańców Wrocławia

sobota, 15.6.2019 15:00 1721 0

Woda deszczowa jest zasobem, który warto zatrzymać w miejscu opadu. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne. Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny do picia nawet o 50%. Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania lub założenia ogrodu deszczowego. 

- Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu - powiedział Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia

- Każdy złapany litr wody, to zmniejszenie ryzyka powodzi, ryzyka podtopień i suszy. To poprawa lokalnego mikroklimatu, utrzymanie wód gruntowych, a także , a może przede wszystkim ograniczenie wykorzystywania wody pitnej. Miasto Wrocław tego typu postawy u mieszkańców będzie premiować. Program dotacyjny jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne, bardzo mocno wyartykułowane podczas konsultacji Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu - dodaje Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego

Dlatego też przygotowany został dla mieszkańców Wrocławia pilotażowy program dotacyjny – ZŁAP DESZCZ.

Dzięki temu będzie można:

-  Założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie 

-  Wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową;

- Postawić naziemny wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu

Po złożeniu wniosku będzie można ubiegać się o sfinansowanie 80% (udokumentowanych, zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania, maksymalnie 5 tys. zł.

Program ruszy w sierpniu 2019 r. 

Dokumenty do pobrania na stronie: www.wroclaw.pl/zlap-deszcz

ZŁAP DESZCZ – konkurs MPWiK dla mieszkańców Wrocławia.

Z każdym rokiem obserwujemy zmiany klimatyczne. Zimą temperatura utrzymująca się powyżej zera oraz niewielka pokrywa śnieżna a wiosną i latem deszcze nawalne to wyraźny sygnał do zmiany nawyków. Aby zachęcić oraz rozwinąć zachowania ekologiczne związane z oszczędzaniem wody, MPWiK przygotowało dla mieszkańców pojemniki do gromadzenia wody deszczowej. 

- Wiemy, że coraz więcej mieszkańców Wrocławia segreguje śmieci, stawia na ekologiczne formy transportu, takie jak tramwaj czy rower, czy rezygnuje z plastikowych opakowań. MPWiK organizując konkurs #zlapdeszcz, chce zachęcić do kolejnej aktywności pro-ekologicznej, do łapania deszczówki. Tę wodę można wykorzystać do podlania domowego ogrodu czy też zmycia chodnika. W ten sposób oszczędzamy wodę do picia, która przechodzi długi i kosztowny proces uzdatniania  – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWiK

14 czerwca 2019 roku na stronie www.mpwik.wroc.pl/zlap-deszcz rozpocznie się konkurs na najlepsze zdjęcia pokazujące działania, instalacje, projekty ekologiczne realizowane przez mieszkańców Wrocławia. 


Przez 3 tygodnie internauci będą mogli głosować na ich zdaniem najlepsze zdjęcia. MPWiK nagrodzi 100 uczestników, których zdjęcia otrzymają największą liczbę głosów. Mamy nadzieję, że będzie to kolejny wspólny krok dla poprawy jakości naszego życia. 

Kategorie, w których można zgłaszać zdjęcia: 

a)        woda, 
b)        plastik, 
c)        papier, 
d)        szkło, 
e)        instalacja proekologiczna, 
f)         kreatywny recycling, 
g)        podróż do pracy, 
h)        twój warzywniak, 
i)         ekologiczne zachowania w przestrzeni publicznej, 
j)         domowe ogrody 
k)        nie marnuje jedzenia. 

Ideą Konkursu jest popularyzacja działań, instalacji, a także inicjatyw ekologicznych, które w znaczny sposób wpływają na poprawę środowiska naturalnego we Wrocławiu. 

Przez ostatnie 5 lat zużycie wody znacznie wzrosło. Dlatego też MPWiK jako firma odpowiedzialna społecznie, której jednym z filarów działalności jest edukacja, chce nagradzać a także promować pozytywne i bardzo ważne postawy ekologiczne mieszkańców Wrocławia. Bo tak jak kropla drąży skałę tak każde nawet najmniejsze działanie jest bezcenne – wyjaśnia Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Woda jest jedną z najważniejszych substancji na Ziemi, jest niezbędna do życia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z wodą mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku. Towarzyszy nam w naszych codziennych zajęciach. 

Czy wiesz, że:

- Do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody.

- Wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki to 2500 l wody a nowa para jeansów - 8 000 l wody

- Produkując 1 kg papieru zużywa się ok. 250 litrów wody.

- Wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 l wody.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek