Łąka kwietna przed Capitolem

środa, 23.5.2018 11:00 425 0

Około 150 metrowy pas pachnących kwiatów powstał przy Teatrze Muzycznym Capitol, na dachu którego znajduje się pasieka. Pszczelarstwo miejskie to nie tylko hobby i moda, to przede wszystkim odpowiedź na globalny problem jakim jest masowe wymieranie owadów zapylających 

Kwietne łąki przynoszą miastu wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę. Dzięki temu wzmacniają miejski ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Łąki miejskie przynoszą również korzyści finansowe: są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Kosimy je tylko dwa razy w roku a nie kilkanaście, jak trawniki. Są odporne na suszę, nadają się do wykorzystania w trudnych terenach, gdzie nie można założyć klombów. 

- We Wrocławiu chcemy wprowadzać łąki w przestrzeń publiczną oraz zachęcać mieszkańców do ich zakładania we własnych ogródkach i balkonach. Planujemy nawet stworzyć specjalną mieszankę łąki kwietnej dla Wrocławia - mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW. - Chcielibyśmy aby coraz więcej szkół i przedszkoli miało u siebie łąkowe zakątki, które nie tylko urozmaicą podwórka, ale będą świetnym pretekstem do edukacji o znaczeniu łąki w mieście, tłumaczeniu na czym polega bioróżnorodność i jak działają ekosystemy.   

Kwietne łąki pochłaniają więcej smogu niż równo przystrzyżone trawniki,  dlatego w niektórych miastach pasy zieleni wzdłuż ulic o dużym natężeniu ruchu są obsadzane roślinami łąkowymi. 

Ule na dachu teatru 

Dziś na Skwerze im. Wojciecha Młynarskiego pojawiły się skrzaty, Komary, Żaba, Chrabąszcz, Bąk, Owca, Pająki, Ślimaki i Trawy. To aktorzy Teatru Muzycznego Capitol, którzy w przebraniu łąkowych mieszkańców ze spektaklu „Trzy wesołe krasnoludki” zaśpiewali gościom piosenkę z przedstawienia. 

- Od ponad roku na dachu Capitolu mamy prawdziwą pasiekę – dwa ule z pszczołami krainkami. A od dzisiaj nasze pszczoły będą miały tuż obok własną łąkę- mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. - Ma to dla nas ogromne znaczenie, ponieważ dzięki takim akcjom inicjujemy rozmowy na temat niedocenianej roli tych przepięknych, inteligentnych i ogromnie ważnych owadów. Przecież wszyscy wiedzą, że jeśli wymrą pszczoły to na ziemi skończy się życie.

Capitolowe pszczoły można podglądać online na www.teatr-capitol.pl/zycienawylotku.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek