komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

Do Wrocławia przyjechali z wizytą studyjną eksperci z Manchesteru

czwartek, 14.6.2018 15:18 , komentarze: 0 , odsłony: 193
kategorie artykułu:

Do Wrocławia przyjechali z wizytą studyjną eksperci z Manchesteru, którzy będą wspierać i podpowiadać naszym instytucjom kultury, w jaki sposób mogą aktywnie przeciwdziałać zmianom klimatu. Manchester jest liderem projektu „C-CHANGE- kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu w miastach”,  realizowanego w ramach programu URBACT.

Celem projektu jest przeniesienie dobrych praktyk z Manchesteru do pozostałych miast biorących udział w projekcie. Oprócz Wrocławia bierze w nim udział włoska Mantua. Docelowo mają dołączyć jeszcze inne europejskie miasta.

Od 2011 roku w Manchesterze działa sieć MAST (Manchester Arts Sustainability Team), która skupia obecnie blisko 30 różnych organizacji ze świata kultury i sztuki takich jak teatry, muzea, galerie, festiwale, centra kultury, które zobowiązały się do konkretnych działań zmierzających do walki ze zmianami klimatu. Te działania są prowadzone w zgodzie ze strategicznymi celami miasta w zakresie zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zobowiązania członków sieci MAST dotyczą m.in.: dążenia do średniej rocznej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 7%, redukcji zużycia energii, korzystania z odnawialnych źródeł energii, zmniejszenia zużycia i zanieczyszczenia wody, zrównoważonej gospodarki odpadami, angażowanie swojej publiczności oraz personelu w działania pro-środowiskowe.

Z ubiegłorocznego raportu podsumowującego działalność sieci MAST wynika, że członkom sieci udało się obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych średnio o 5% rocznie a dzięki mniejszemu zużyciu energii w 2016  instytucje kultury zaoszczędziły ponad 300 tysięcy funtów w  porównaniu do roku 2013. W wielu placówkach odbyły się kompleksowe szkolenia dla personelu dot. zmian klimatu. Instytucje organizowały również projekty edukacyjne, wystawy i przedstawienia dot. zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Teraz Wrocław ma szansę czerpać korzyści z udziału w projekcie.

- Otrzymujemy wymianę wiedzy pomiędzy miastami z całej Europy, możliwość eksperymentowania z wypróbowanymi i przetestowanymi rozwiązaniami, wsparcie z programu URBACT oraz dostęp do środków finansowych na wymianę i uczenie się- mówi Maciej Skroban, koordynator ds. współpracy międzynarodowej z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocław został zaproszony do udziału w projekcie jako była Europejska Stolica Kultury i miasto aspirujące do tytułu Zielonej Stolicy Europy.

- Eksperci zobaczyli w nas potencjał, nasze nieustanne dążenie do zrównoważonego rozwoju miasta, dbałość o ochronę środowiska - mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. -Teraz będziemy spierać nasze instytucje kultury w dążeniu do aktywnego przeciwdziałania zmianom klimatu. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie możemy razem wiele się nauczyć i to od najlepszych.

Przez dwa dni liderzy spotykali się z urzędnikami oraz zaproszonymi do projektu instytucjami kultury: Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Architektury, Teatrem Muzycznym Capitol, Centrum Historii Zajezdnia, Strefą Kultury Wrocław oraz Wrocławską Rewitalizacją.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się naszą dobrą praktyka z Mantuą i Wrocławiem, jesteśmy bardzo ciekawi, co robicie w kontekście walki ze zmianami klimatu - mówi Simon Curtisprzewodniczący sieci MAST oraz dyrektor produkcji w Royal Exchange Theatre.

Do Wrocławia przyjechał również Claire Buckley główny ekspert programu URBACT i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju środowiskowego w organizacji pozarządowej Julie’s Bicycle.

 

Wasze komentarze


środa, 20.2.2019 09:01
wtorek, 19.2.2019 15:24
poniedziałek, 18.2.2019 09:23
poniedziałek, 18.2.2019 08:00
poniedziałek, 18.2.2019 07:30
niedziela, 17.2.2019 19:07
niedziela, 17.2.2019 13:34
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele