Do tej pory zbierali na mieszkańców Lwowa, teraz pomogą wszystkim Ukraińcom. Trwa zbiórka [Szczegóły]

wtorek, 22.11.2022 09:59 127 0

Do tej pory akcja znana była pod nazwą „Paczka dla Lwowiaka”. Tym razem, ze względu na sytuację wojenną za naszą wschodnią granicą, zbierane są dary, a także datki, dla całego narodu ukraińskiego.

Do 9 grudnia zbierane będą: żywność trwała, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji i środki czystości. Dary można zanosić do każdej wrocławskiej szkoły. Finalnie trafią do potrzebujących mieszkańców Ukrainy. Gdzie dokładnie?

- Tam, gdzie będzie możliwość dowozu, bo, jak wiemy, zapotrzebowanie jest ogromne. Trudno, byśmy w tym wyjątkowym czasie ograniczali się wyłącznie do Lwowa i okolic – podkreśla Justyna Staszak z Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, która wraz z partnerami już po raz dziewiąty organizuje w okresie przedświątecznym pomoc dla Ukrainy.

Zaraz po wybuchu wojny Fundacja koordynowała bezprecedensową w skali kraju akcję, czego efektem było wysłanie do Ukrainy paczki z darami o wadze 400 ton. – Trafiały one do nas z wielu krajów Europy: z Holandii, Niemiec, Belgii czy Szwajcarii. Początkowo, gdy mieliśmy też do czynienia z kryzysem na granicy, kupowaliśmy również agregaty i warniki do ciepłych posiłków. A teraz, tradycyjnie o tej porze roku, wznawiamy akcję. Zima i święta to zawsze czas, gdy stajemy się hojniejsi i gdy bardziej się mobilizujemy do niesienia pomocy innym. Na to liczymy – dodaje Justyna Staszak.

Zebrane w szkołach dary trafią do magazynu zbiorczego, gdzie zostaną posortowane i oznaczone, a następnie przetransportowane do Ukrainy. – Wierzę, że zrobimy wspólnie rekordową akcję, bo potrzeby są ogromne. Zburzone domy, brak podstawowych warunków do życia… Ci ludzie potrzebują naszej pomocy i pieniędzy, choć najbardziej wyczekują pokoju i zakończenia wojny – zaznacza Kazimierz Pabisiak z Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi.

Ci, którzy zechcą wspomóc potrzebujących datkami finansowymi (również po 9 grudnia), mogą je wpłacać na konto Fundacji im. Św. Jadwigi przy pl. Staszica 4 (50-221 Wrocław) z dopiskiem „Świąteczna paczka”.

Nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504

Za projektem, poza Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundacją im. św. Jadwigi, stoją: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miejski Wrocławia, 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska biorąca czynny udział w gromadzeniu darów.

Akcja odbywa się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz Metropolity Wrocławskiego, ks. arcybiskupa Józefa Kupnego.

- Zaczynaliśmy w 2014 roku, ale wtedy wysłaliśmy paczki niewielkim busikiem. A teraz jeżdżą ciężarówki z ładunkiem 4-5 ton – mówi Kazimierz Pabisiak.

 

Warto o tę piękną tradycję dbać.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)