Dlaczego warto założyć dziecku konto w banku?

piątek, 13.5.2022 08:21 107

Naukę gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Początkowo rodzice dają dzieciom pieniądze w formie gotówkowej, jednak gdy dziecko osiąga wiek nastoletni, przychodzi czas na założenie pierwszego konta bankowego. Dlaczego warto to zrobić?

Wydatki pod kontrolą

Małe dzieci zwykle otrzymują kieszonkowe na drobne wydatki, jednak z czasem przyznawane dzieciom kwoty rosną. Nastolatek powinien nauczyć się dysponować także większą ilością pieniędzy — dobrze, jeśli umie efektywnie kontrolować swoje wydatki. Z drugiej strony, wydatki te powinni kontrolować również rodzice, którzy w razie potrzeby mogą zainterweniować w odpowiednim momencie. Dlatego też bardzo przydatne okazuje się być właśnie konto młodzieżowe — rodzice są jego rzeczywistymi właścicielami, zatem mają dostęp do wpływów i wydatków dziecka. Mogą więc na bieżąco sprawdzać, jak nastolatek wydatkuje otrzymywane pieniądze i czy uczy się przy tym oszczędzać. W przypadku przekazywania kieszonkowego w formie gotówkowej, sprawowanie kontroli nad wydatkami jest praktycznie niemożliwe, a przynajmniej bardzo utrudnione.

Umiejętność obsługi własnego konta

Dziś niemal każda dorosła osoba posiada własne konto bankowe. Jest ono potrzebne, chociażby do tego, aby otrzymywać wynagrodzenie w formie elektronicznej czy dokonywać płatności za towary i usługi przy pomocy karty. Dzieci powinny nauczyć się pracować z nowoczesnymi narzędziami, tak aby wkraczając w wiek dorosły, wiedziały już, jak funkcjonuje bankowość elektroniczna i co można dzięki niej załatwić. Umiejętność obsługi własnego konta bankowego warto nabyć jak najwcześniej, bowiem prędzej czy później dziecko będzie musiało zacząć funkcjonować w nowoczesnym świecie finansów i bankowości. Z drugiej strony, zakładając konto młodzieżowe, rodzice mają możliwość wprowadzenia dziecka w bankowość, a tym samym pokazania mu, jakie zagrożenia czyhają w sieci na właścicieli kont bankowych. Jest to doskonała lekcja na przyszłość, która umożliwi ochronę przed ewentualnymi wyłudzeniami.

Łatwość dokonywania rozliczeń

Konto młodzieżowe znacznie ułatwia dokonywanie rozliczeń. Przykładowo, jeśli dziecko potrzebuje pieniędzy na wycieczkę szkolną, rodzice mogą przekazać je w formie elektronicznej. Dzięki temu pociecha nie musi nosić przy sobie dużej ilości gotówki. Ponadto, gdy dziecko podejmie pierwszą pracę zarobkową (może to zrobić, gdy ukończy 16. rok życia), pracodawca może przekazać pieniądze na jego konto. Może też na nie wpływać stypendium czy innego typu pieniądze należne dziecku. Warto wybrać konto, dzięki któremu można nie tylko systematyzować wydatki, ale również oszczędzać. Rodzice powinni więc zapoznać się z ofertą, dostępną na stronie internetowej https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/konta-osobiste/konto-dla-mlodych.html. Warto mieć na uwadze, że dziecko nie może samodzielnie założyć konta bankowego — w tym celu powinno udać się do oddziału banku wraz z rodzicem bądź prawnym opiekunem, który formalnie będzie właścicielem rachunku.