Dlaczego opony zimowe nie spełniają swojej roli w lecie?

wtorek, 14.8.2018 11:04 431

Poszczególne rodzaje opon są przeznaczone do różnych warunków drogowych i mają zapewniać nam zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli nie wykorzystujemy ogumienia wielosezonowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy zmienić wersję letnią na zimówki. Parametry techniczne i przeznaczenie każdego z tych rodzajów znacznie się od siebie różnią. Dlaczego wykorzystanie zimowych opon w lato to zły pomysł? Jakie konsekwencje czekają nas, gdy nie wymienimy ich w odpowiednim momencie?

Rodzaj gumy ma znaczenie

Opony zimowe latem nie sprawdzają się zbyt dobrze głównie ze względu na wykorzystaną do produkcji mieszankę gumy. Jest ona miękka i dużo lepiej klei się do drogi, co jest dużym plusem na zaśnieżonej i mokrej nawierzchni, ale staje się uciążliwe na suchej. Jeżeli w lecie jeździmy dużo i dynamicznie, możemy zetrzeć zimówki nawet w jeden sezon, co jest znaczącym skróceniem ich żywotności – szersze informacje znajdą Państwo na https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/doswiadczenie-zimowe/opony-zimowe-latem.

Bieżnik na każdą porę

Drugą ważną różnicą pomiędzy sezonowymi wariantami opon jest rodzaj i wysokość bieżnika, która nie powinna schodzić poniżej 4 mm dla zimówek. Ogumienie zimowe siłą rzeczy musi mieć bardziej agresywne i głębsze wycięcia, dzięki czemu pod kołem nie gromadzi się woda, pozwalając uniknąć wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Tego typu bieżnik źle się sprawdza na suchej nawierzchni, powodując gorszą przyczepność i pogarszając właściwości jezdne pojazdu. W przypadku letnich opon bieżnik jest o wiele delikatniejszy i zgodnie z prawem może wynosić minimalnie 1,6 mm. Jednakże zaleca się wymianę opony letniej, gdy osiągnie głębokość bieżnika rzędu 3 mm.

Zimówki latem to strata pieniędzy

Chociaż kwestie bezpieczeństwa są absolutnie najważniejsze, korzystanie z opon zimowych latem to również duża strata pieniędzy. Takie ogumienie może się stać bezużyteczne nawet po jednym sezonie, a dodatkowo, w wyniku większego oporu koła na nawierzchni, powoduje zwiększenie spalania paliwa. Mając na względzie wszystkie te fakty powinniśmy zadbać o to, aby nie tylko wymieniać opony pomiędzy sezonami, ale także regularnie sprawdzać ich stan.

Zadbane i odpowiednio przystosowane do warunków drogowych opony są gwarancją przyjemnej i bezpiecznej jazdy. Mając na względzie takie parametry, jak odpowiednia droga hamowania czy optymalne spalanie w przeliczeniu na 100 km powinniśmy wymieniać zimówki na wariant letni w odpowiednim momencie. Warto również zainwestować w opony ze średniej lub lepszej półki, dzięki czemu zyskamy pewność, że, odpowiednio eksploatowane i konserwowane, posłużą nam one przez dłuższy czas.