Czym się różni zdolność kredytowa od wiarygodności kredytowej?

środa, 19.2.2020 11:23 311

Obecnie zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe udzielające pożyczek gotówkowych rzetelnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. Zastanawiasz się, jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy zdolnością a wiarygodnością kredytową? Podpowiadamy.

Czym jest zdolność kredytowa?

Analiza ilościowa określana potocznie mianem zdolności kredytowej odnosi się do analizy sytuacji finansowej każdego potencjalnego wnioskodawcy ubiegającego się o pożyczkę gotówkową. Zgodnie z definicją Ustawy Prawa Bankowego zdolność kredytowa jest “zdolnością do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminie określonym w zawartej umowie”.
W tym wypadku instytucje pożyczkowe biorą pod uwagę między innymi:

  • wysokość wszystkich uzyskiwanych przychodów,
  • formę zatrudnienia oraz rodzaj zawartej umowy o pracę,
  • liczbę osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym - dotyczy to w szczególności dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat,
  • miesięczne koszty utrzymania, np. opłaty za czynsz lub wynajem mieszkania, bieżące rachunki za energię, multimedia itp.,
  • inne zobowiązania - aktualnie spłacane kredyty oraz karty kredytowe, dostępne limity, debet na koncie, poręczone kredyty, alimenty itp.

Badając zdolność kredytową pożyczkobiorcy banki oraz instytucje pozabankowe ustalają prawdopodobieństwo terminowego spłacania zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Niskie przychody, wysoka kwota comiesięcznych opłat itp., negatywnie wpływają na naszą zdolność kredytową, uniemożliwiając tym samym otrzymanie pożyczki gotówkowej.

Czym jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa to nic innego jak jakościowa analiza zdolności kredytowej. W tym wypadku pożyczkodawca skupia się na sprawdzeniu podstawowych danych, które wpływają na rzetelność pożyczkobiorcy do wywiązywania się z zobowiązań. Chodzi tutaj nie tylko o pozytywną historię kredytową opartą na terminowej spłacie rat dotychczasowych zobowiązań, ale także o cechy osobowe potencjalnego wnioskodawcy, chociażby takie jak: wiek, wykształcenie, stan cywilny, status majątkowy, rodzaj wykonywanego zawodu, staż pracy itp.

Oprócz tego instytucje pożyczkowe często zwracają uwagę również na to, jak ich przyszli Klienci radzili sobie z ewentualnymi trudnościami w spłacie zaciągniętych zobowiązań finansowych. Osoby, które postanowiły skorzystać z opcji skonsolidowania aktywnych pożyczek lub wydłużenia okresu kredytowania przyczyniły się tym samym do zwiększenia swojej wiarygodności kredytowej.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jesteś ciekaw, jak w prosty sposób możesz poprawić swoją zdolność kredytową, dzięki czemu zwiększą się Twoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i skomplikowane zadanie jakby mogło się wydawać.
W pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość ograniczenia liczby lub całkowitego pozbycia się aktywowanego debetu lub limitu na koncie bądź karcie kredytowej. Niezwykle ważne w tym wypadku jest uregulowanie wszystkich zaciągniętych zobowiązań, których termin spłaty dawno minął. Zdolność kredytową można poprawić również poprzez budowanie pozytywnej historii kredytowej. Jednym z możliwych rozwiązań jest dokonanie zakupu sprzętu RTV lub AGD na raty oraz następne dokonywanie terminowej spłaty.

Jak w prosty i szybki sposób uzyskać pożyczkę gotówkową?

Po złożeniu wniosku o przyznanie pożyczki gotówkowej za 0 zł pożyczkodawca pobiera raport z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Następnie na podstawie informacji w nim zawartych dokonuje oceny zdolności kredytowej, od której to zależeć będzie ostateczna decyzja pożyczkowa. 
Co zrobić w sytuacji, kiedy kolejny bank odmówił udzielenia nam wsparcia finansowego? W dzisiejszych czasach osoby posiadające niesprzyjającą historię kredytową mogą skorzystać z oferty pożyczki przez internet. Niektóre z firm pozabankowych nie sprawdzają wpisów zamieszczanych w BIK, co znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pożyczki. Jedną z nich jest Pożyczka Plus, która oferuje swoim Klientom możliwość wnioskowania okrótkoterminową pożyczkę przez internet tzw. chwilówkę, w wysokości nawet do 10 000 tysięcy złotych na okres 45 dni, bez zbędnych formalności i zaświadczeń.
Pożyczka przez internet to dobre rozwiązanie zarówno dla osób wykazujących brak zdolności kredytowej, jak i tych ze złą historią kredytową, którym negatywne wpisy w BIG utrudniają uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych np. na zakup nowej pralki, naprawę samochodu lub wakacyjny rodzinny wyjazd.