Czy wywiad gospodarczy jest legalny?
Informacja w biznesie jest bardzo cennym zasobem, a jeśli jest pełna i dogłębnie sprawdzona, to otwiera różne kierunki przy podejmowaniu decyzji. Pozyskiwane informacje mają wymiar wielopłaszczyznowy i dają pełny obraz konkurentów czy przyszłych partnerów biznesowych. Jak docierać do cennej wiedzy, aby móc z niej skorzystać przy zwiększaniu zysków firmy?
Wywiad gospodarczy – co to?
Wywiad gospodarczy można najprościej określić jako gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji z wielu różnych źródeł, które mają na celu uzyskanie, utrzymanie lub powiększenie przewagi konkurencyjnej. Zakres pozyskiwanych danych dotyczy m.in.: warunków rynkowych, trendów gospodarczych, funkcjonowania przedsiębiorstw z konkretnej branży, określenia wysokości sprzedaży i zakupów konkurenta, a także wielu innych czynników determinujących działania biznesowe firmy decydującej się na przeprowadzenie wywiadu gospodarczego.
Zalety przeprowadzenia wywiadu gospodarczego
Wywiad gospodarczy pozwala na efektywne wykorzystanie wiedzy o otoczeniu gospodarczym i zrozumienie różnych czynników, które je kształtują. Skorzystanie z tego wydajnego narzędzia przy badaniu rynku bądź konkretnego podmiotu gospodarczego może przynieść wiele korzyści. Pozyskane informacje zapewniają możliwość prognozowania w przedsiębiorstwie, identyfikowania szans i zagrożeń w ocenie ryzyka nowych inwestycji czy kolejnych współprac oraz formułowania strategii. Dają również szansę poznania słabych bądź silnych stron konkurenta oraz ustalenia jego potencjału gospodarczo-operacyjnego, a także dokonania oceny wiarygodności kontrahenta, sprawdzenia jego powiązań z innymi podmiotami oraz sytuacji kadrowej, prawnej i ekonomicznej. W wyniku prowadzonych działań możliwe jest ustalenie stanów majątkowych podmiotów gospodarczych, a także posiadanych przez nich zobowiązań czy też wierzytelności.
Wywiad gospodarczy, a prawo
Wywiad gospodarczy często jest błędnie utożsamiany ze szpiegostwem przemysłowym. Między tymi dwoma pojęciami jest podstawowa różnica – legalność działań. Wyjście na jaw nieetycznych lub nielegalnych poczynań firmy w ramach szpiegostwa mogłoby doprowadzić do negatywnych konsekwencji (np. utrata dobrej reputacji czy zaufania klientów), natomiast przeprowadzenie wywiadu ma na celu wzmocnienie pozycji rynkowej przedsiębiorstwa oraz zwiększenie jego zysków. Wywiad gospodarczy obejmuje ogół skoordynowanych działań mających na celu uzyskanie informacji użytecznych w sektorze gospodarczym oraz wykorzystujących metody i środki, które pozwalają określić m.in. funkcjonowanie konkurentów.
Biały wywiad – podstawowe narzędzie pracy detektywa
Wywiad gospodarczy jest legalny, kiedy informacje są zbierane w sposób zgodny z prawem, tzn. w granicach białego wywiadu, który opiera się na analizie źródeł jawnych. Oznacza to, że osoba, która przeprowadza działania z tego zakresu – najczęściej jest to licencjonowany detektyw – korzysta z ogólnodostępnych mediów (np.: radia, prasy, telewizji, wyszukiwarki internetowej, portali społecznościowych, stron szkół, uczelni i urzędów, biuletynu informacji publicznej, map i zdjęć satelitarnych), rejestrów państwowych (np.: Krajowego Rejestru Sądowego, rejestrów i historii pojazdów, Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), bądź kontaktuje się z odpowiednimi instytucjami. Dodatkowo w ramach czynności detektywistycznych można również określić np.: grupę odbiorców czy dostawców usług i produktów. Zdobyte w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane bez obaw o naruszenie prawa.
Rzetelny wywiad gospodarczy – detektyw w akcji
Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Wiele firm poszukuje skutecznych możliwości jego minimalizacji przy różnych procesach decyzyjnych, które rozstrzygnięte pochopnie mogłyby negatywnie wpłynąć na dobre imię przedsiębiorstwa bądź sytuację finansową. Przeprowadzenie profesjonalnego wywiadu gospodarczego znacznie usprawniają umiejętności i doświadczenie w pozyskiwaniu różnego rodzaju informacji, które posiadają specjaliści z agencji detektywistycznych. W takich miejscach pracują osoby z doświadczeniem zdobytym m.in. w: kancelariach prawniczych, policji bądź służbach specjalnych. Odpowiednie wyszkolenie, dyskretne i skuteczne docieranie do różnych źródeł, a następnie rzetelna analiza zapewniają wysoką jakość i legalność dostarczanych danych. Przy tego typu działaniach konieczne jest dokonywanie selekcji kluczowych informacji oraz ich uwierzytelnienie, a następnie interpretacja. Po przeprowadzeniu szeregu czynności licencjonowany Detektyw Wrocław opracowuje raport, który wspiera decyzje zarządcze i otwiera różne możliwości umiejętnego wykorzystania zdobytej wiedzy dla korzyści przedsiębiorstwa. Transparentność współpracy i legalność działań powoduje, że klienci zawsze otrzymują pełnowartościowe informacje.