Czy wszywka alkoholowa Esperal Wrocław skutecznie leczy alkoholizm?

niedziela, 29.8.2021 11:28 315

Jak z pomocą wszywki alkoholowej Esperal wyjść z uzależnienia od alkoholu?

Alkohol jest najprawdopodobniej jedną z najstarszych oraz przede wszystkim  najbardziej popularnych substancji chemicznych, które są zażywane przez ludzi głównie po to aby uzyskiwać pewne pożądane efekty. Mowa tutaj nie tylko efektach „psychologicznych” – czyli o dobrym samopoczuciu (które bardzo często alkohol powoduje, które jednakże jest w dużej mierze uczuciem złudnym oraz szybko mijającym) lecz także o zmianach stanu naszej świadomości i sposobu myślenia oraz zmiany zachowania. Mnóstwo osób twierdzi, że alkohol ich „otwiera”, stąd młodzież często sięga po napoje wysokoprocentowe na różnego rodzaju imprezach aby się wyluzować i lepiej bawić. Uczucie jest jednak krótkotrwałe, a kac, który dopada osoby nadmiernie spożywające alkohol na drugi dzień, często nie jest wart chwili dobrej zabawy wieczorem.

Alkoholizm jest oficjalnie uznawany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę i otrzymał nawet swój odpowiedni numer w powszechnie stosowanej na świecie klasyfikacji chorób.

Alkoholizm definiuje się jako fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu etylowego, leku spowalniającego pracę układu nerwowego. Na rozwój uzależnienia od alkoholu wpływają następujące czynniki: 

  • psychologiczne, 
  • społeczne, 
  • środowiskowe, 
  • genetyczne

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych leków do walki z alkoholizmem jest Esperal. Substancja ta stosowana jest w postaci tabletek wszywanych pod skórę osoby uzależnionej, zatrzymując rozkład alkoholu w organizmie, dodatkowo wywołując bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe reakcję organizmu, jeżeli uzależniony spożyje alkohol będąc zaszytym. W ten sposób osoba chora na alkoholizm zaczyna wykształcać w sobie awersję do jego spożywania. Dlatego też wszywka alkoholowa określana jest mianem terapii awersyjnej. Jak naprawdę działa wszywka alkoholowa Esperal i czy skutecznie leczy alkoholizm?

Wszywka alkoholowa – jak działa i kiedy jest skuteczna?

Główną substancją we wszywkach jest Disulfiram, który po zaszyciu jest obecny w organizmie człowieka i hamuje on proces dehydrogenazy aldehydowej, czyli proces, który eliminuje gromadzenie się aldehydu octowego w tkankach i zapobiega negatywnym skutkom jego spożywania. Gdy Disulfiram jest aktywny, alkohol nie ulega rozkładowi, przez co aldehyd octowy gromadzi się i zatruwa organizm, powodując nieprzyjemne objawy, takie jak: duszność, ból głowy, wymioty i kołatanie serca już po 10 minutach od wypicia alkoholu. Reakcja organizmu na alkohol jest niemal natychmiastowa. Po zabiegu zaszycia niebezpieczna jest nawet mała dawka alkoholu (niekoniecznie napoju), mowa tutaj również o płynach do płukania jamy ustnej, słodyczach, kosmetykach, perfumach i innych produktach z domieszką alkoholu.

Gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową i jaki jest czas jej działania?

Wszywkę alkoholową Esperal implantowaną w https://esperalwroclaw.com/ umieszcza się najczęściej w okolicach pośladka (podskórnie) lub też w okolicach łopatki. Na specjalne życzenie Pacjenta może być zmienione miejsce zabiegu. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Chodzi o to aby lek był jak najmniej widoczny. Pacjent, jeżeli nikomu „nie pochwali się”, że skorzystał z zabiegu zaszycia, nikt nie powinien się zorientować. Blizna pozostająca po zabiegu implantacji leku ma ok. 1 cm. i nie jest zauważalna. Dawka leku jest dobierana indywidualnie pod wagę i wiek Pacjenta. Czas działania wszywki to ok. 8 miesięcy do roku czasu. Po tym okresie nie ma przeciwskazań do ponownego zabiegu zaszycia. 

Skutki uboczne wszywki alkoholowej – co się stanie, jeśli wejdzie w kontakt z alkoholem?

Podstawową zaletą wszywek alkoholowych jest ich natychmiastowy wpływ na organizm człowieka po kontakcie z alkoholem. Nawet małe dawki etanolu już po około 10 minutach mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak: kołatanie serca, zaczerwienienie, ciepło, nudności i wymioty. Jednak w niektórych przypadkach skutki uboczne picia po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej mogą być znacznie poważniejsze: Disulfiram powoduje problemy sercowo-naczyniowe, uszkodzenie wątroby, upośledzenie funkcji nerek, oddychania, a w skrajnych sytuacjach może prowadzić również do śmierci.

Wśród skutków ubocznych Esperalu warto wymienić również problemy ze zdrowiem psychicznym: mogą wystąpić stany depresyjne, urojenia czy schizofrenia, a także drgawki, utrata przytomności czy halucynacje. Stany te nie są uzależnione od tego jak dużą dawkę alkoholu wypije osoba zaszyta alkoholu, groźna jest już jego minimalna dawka. Silna reakcja organizmu jest natychmiastowa i uciążliwa, a alkoholicy nie mają potem ochoty do sięgnięcia po alkohol. Stąd też zdarza się, że wszywka alkoholowa Esperal – określana jest jako terapia awersyjna.

Przeciwwskazania do zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal

Disulfiram to substancja legalnie stosowana w ramach kompleksowego leczenia uzależnienia od alkoholu. Jednak nie zawsze wskazane jest wszycie leku pod skórę Pacjenta. Podobnie jak każdy zabieg, implantacja wszywki alkoholowej Esperal posiada kilka przeciwskazań. Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania wszywki alkoholowej Esperal jest nadwrażliwość na aktywny składnik leku: Disulfiram. Do zabiegu zaszycia alkoholowego nie zostanie również dopuszczona osoba, która jest nietrzeźwa. Pacjenta obowiązuje przestrzeganie ścisłej abstynencji na okres 48 godzin przed implantacją wszywki. 

Inne przeciwskazania do zabiegu to:

  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążeniowa,
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • choroba niedokrwienna serca, 
  • niewydolność obwodowa krążenia.

Wszywki alkoholowej Esperal nie stosuje się również u Pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne lub z historią prób samobójczych.  

Czy wszywka alkoholowa Esperal rzeczywiście skutecznie leczy alkoholizm?

Idea używania wszywek alkoholowych opiera się na założeniu tzw. terapii awersyjnej, czyli wywoływania awersji poprzez nieprzyjemne objawy – jeżeli Pacjent, który zdecyduje się na zaszycie alkoholowe nie będzie się trzymał 100% abstynencji spowoduje to pojawienie się bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych. W terapii awersyjnej osoby uzależnione powinny mieć negatywne skojarzenia z napojami alkoholowymi i trzymać się od nich z daleka w obawie przed doznaniem nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu. Chociaż jest wielu zwolenników i przeciwników tej metody, doświadczenia wielu Pacjentów, którym udało się pokonać nałóg alkoholowy pokazały, że stosowanie wszywki alkoholowej Esperal w połączeniu ze skutecznymi terapiami (np. terapią behawioralną) może przynieść zadowalające rezultaty. Dlatego odpowiadając na pytanie zawarte w nagłówku, czy wszywka alkoholowa Esperal jest lekarstwem na alkoholizm, należy zauważyć, że wszywka działa, lecz tylko do pewnego stopnia. Pacjenci cierpiący na alkoholizm nie powinni polegać tylko i wyłącznie na terapii awersyjnej w walce z uzależnieniem, lecz powinni ten rodzaj terapii wspomagać leczeniem np., w ośrodku leczenia uzależnień. To jedyne kompleksowe rozwiązanie, które ułatwia walkę z chorobą alkoholową.