komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Kai, Leonii

Czy wrocławski startup usprawni pracę światowych gigantów?

czwartek, 7.2.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1316
kategorie artykułu:

Pierwszy dzień w nowej pracy. Wkładasz na głowę inteligentne okulary i Twoim oczom krok po kroku ukazują się kolejne instrukcje działania. Bez skrępowania możesz przejść przez dany punkt kilka razy, nie stresujesz się, nie obawiasz oceny. Szybko się wdrażasz i znajdujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Brzmi jak idylliczna scena z filmu science fiction? To nie fikcja, to przyszłość, nad którą pracuje zespół tworzący nsFlow.

 nsFlow to system opracowywany przez programistów w dwóch polskich miastach – we Wrocławiu i w Białymstoku, w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality, AR), która za pomocą inteligentnych okularów (smart glasses) pozwala połączyć warstwę treści generowanych komputerowo z naturalnym polem widzenia człowieka. Celem startupu jest wykorzystanie nowych technologii do usprawnienia procesów produkcyjnych oraz wdrażania i szkolenia pracowników w przemyśle.

Pomysł na nsFlow zrodził się z zapotrzebowania rynku, ponieważ liderzy przemysłu wciąż poszukują rozwiązań, które pozwolą ograniczyć spowalnianie procesów produkcyjnych do minimum – mówi Tomasz Kowalczyk, założyciel nsFlow Zastosowanie innowacyjnych technologii pomaga ograniczyć straty i ryzyko – dodaje. nsFlow jest zintegrowaną platformą, która umożliwia swobodne projektowanie i uruchamianie aplikacji AR dzięki inteligentnym okularom, np. Microsoft HoloLens czy Vuzix M300. 

 

Dzięki elastyczności, łatwości obsługi i dostępności, nsFlow pozwoli zoptymalizować koszty szkolenia nowych pracowników i usprawni transfer wiedzy podczas nieobecności specjalisty.

Po zsynchronizowaniu nsFlow z instrukcjami i dokumentacją techniczną, przygotowanymi przez inżyniera procesu, oraz w oparciu o modele 3D urządzenia lub filmy wideo, możemy stworzyć interaktywny instruktaż, który krok po kroku pokaże w jaki sposób wykonać daną operację. Taką sekwencję pracownik zobaczy w inteligentnych okularach, które przeprowadzą użytkownika nie tylko przez proste czynności obsługi kluczowych komponentów, ale także przez bardziej skomplikowane procedury serwisowe – opowiada Tomasz KowalczykIstotny jest też aspekt redukcji ryzyka, ponieważ system analizuje czynności wykonywane przez pracownika i poinformuje go, jeśli któryś z kroków zostanie pominięty – dodaje.

Eksperci nie mają wątpliwości, że nowe technologie zmienią świat, a dziś jesteśmy już u progu rewolucji, która odmieni naszą cywilizację. W styczniu, Fundacja Digital Poland opublikowała raport obrazujący branżę sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence, AI) w Polsce, z którego wynika, że jesteśmy świadkami prawdziwego boomu technologii – połowa firm biorących udział w badaniu wprowadziła rozwiązania AI w ciągu ostatnich dwóch lat.

Sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość to aktualnie dwa najgorętsze pojęcia branży IT – mówi Tomasz Kowalczyk – W naszej codziennej pracy można postawić znak równości pomiędzy specjalistyczną wiedzą i kreatywnością. Musimy być wizjonerami – podkreśla.

Jakie perspektywy rysują się przed nsFlow? – Prognozy są optymistyczne, prowadzimy rozmowy z inwestorami i klientami, mamy za sobą kilka projektów pilotażowych, pracujemy nad kolejnymi wdrożeniami  – deklaruje założyciel startupu. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość powstaje na naszych oczach, dosłownie i w przenośni.

 

Wasze komentarze


sobota, 20.4.2019 11:07
piątek, 19.4.2019 17:12
czwartek, 18.4.2019 15:34
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele