komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 13 sierpnia 2020

Diany, Hipolita

Cztery diamenty z PWr

środa, 10.7.2019 14:34 , komentarze: 0 , odsłony: 594
kategorie artykułu:

Czworo studentów Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami VIII edycji ministerialnego programu „Diamentowy Grant”. Na realizację swoich pierwszych naukowych projektów badawczych otrzymają stypendium w wysokości nawet 220 tys. zł. 

        Fot. Pixabay

W tym roku laureatami ministerialnego programu zostało 85 osób z 33 uczelni. W tym gronie znalazło się czworo studentów naszej uczelni. To trzeci najlepszy wyniki w programie, więcej laureatów pochodzi tylko z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wyróżnieni z Politechniki Wrocławskiej to:

w obszarze nauk technicznych

  • Michał Kłask (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) za Opracowanie metody uporządkowanego układania anizotropowych nanostruktur w optycznie aktywne cienkie warstwy polimerowe oraz badanie ich właściwości optycznych - kwota dofinansowania 220 000 zł,
  • Dorota Tomaszewska (Wydział Elektroniki) - Nieliniowa konwersja optycznego grzebienia częstotliwości w zakres spektralny średniej podczerwieni dla zastosowań w spektroskopii - kwota dofinansowania 220 000 zł; 

w obszarze nauk społecznych

  • Bartosz Uniejewski (Wydział Informatyki i Zarządzania) za Prognozowanie hurtowych cen energii elektrycznej na potrzeby zarządzania ryzykiem: Wykorzystanie regularyzacji oraz uśredniania prognoz - kwota dofinansowania 180 000 zł,
  • Grzegorz Marcjasz (Wydział Informatyki i Zarządzania) za Uczenie głębokie w prognozowaniu punktowym, probabilistycznym i trajektorii cen energii elektrycznej - kwota dofinansowania 177 775 zł.

„Diamentowy Grant” to istniejący od 2012 roku program, który rocznie wspiera maksymalnie 100 najzdolniejszych studentów lub absolwentów studiów I stopnia w Polsce. Pomaga im w rozwoju naukowym i daje możliwości realizacji własnego projektu badawczego. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono studentów reprezentujących sześć obszarów nauk – humanistyczne, społeczne, przyrodnicze, medyczne, ścisłe i techniczne. Na przeprowadzenie swoich badań zyskali w sumie ponad 17 mln zł. 

Nasz naukowiec w Akademii Młodych Uczonych PAN

Dr hab. Mateusz Kwaśnicki z Wydziału Matematyki dołączył do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. To gremium dla osób, które wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami badawczymi i działalnością popularyzującą naukę.

Zainteresowania naukowe dr. Kwaśnickiego obejmują teorię procesów stochastycznych, teorię potencjału, analizę harmoniczną i równania różniczkowe. Za swoje osiągnięcia był już wielokrotnie wyróżniany. W ubiegłym roku otrzymał od Europejskiego Towarzystwa Matematycznego prestiżową nagrodę im. Michaiła Gordina. Młody naukowiec z PWr został doceniony za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.

Akademia Młodych Uczonych została powołana w 2010 roku, aby promować badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej. Członkowie AMU wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne PAN. W chwili wyboru nie mogą mieć więcej niż 38 lat i muszą posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Ponadto powinni wyróżniać się wybitnymi osiągnięciami badawczymi oraz działalnością upowszechniającą naukę. Kadencja członków Akademii Młodych Uczonych trwa 5 lat.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
wtorek, 11.8.2020 12:14
poniedziałek, 10.8.2020 15:39
poniedziałek, 10.8.2020 09:48
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki