Chłodziarka wolnostojąca czy do zabudowy?

wtorek, 4.10.2022 14:15

Jaka powinna być idealna lodówka do kuchni? To pytanie nurtuje każdego, kto planuje wymianę urządzeń na nowsze modele. Przeszukujemy strony internetowe i sprawdzamy opinie użytkowników. Gdy już określimy, jakich funkcji potrzebujemy, szukamy informacji, jak rozmieścić kuchenne meble i AGD. Tutaj pojawia się kolejna kwestia: lepsza będzie chłodziarka wolnostojąca czy do zabudowy? Czy możliwa jest zabudowa lodówki wolnostojącej? Odpowiadamy!

Jak duża jest lodówka? Wymiary standardowe i nietypowe

Oczywiście ważną kwestią jest ta, jak pojemna ma być twoja chłodziarka. Jednak przed wyborem urządzenia musisz też rozważyć, jak dużo miejsca zajmie. Standardowe lodówki mają między 170 a 200 cm wysokości, a szerokość i głębokość w granicach 50–60 cm. Dodatkowo należy zachować odstępy od ścian i mebli, jeśli tworzą całościową, wysoką zabudowę, aby zapewnić dobrą wentylację.

W poszukiwaniu większej pojemności producenci zaczęli produkować nietypowe chłodziarki. Obecnie często jest poszukiwana szerokość 70 cm, również w lodówkach do zabudowy. Dlatego coraz więcej firm ma takie modele w swojej ofercie.

Najszersze są oczywiście lodówki side by side. Zajmują dużą powierzchnię, ale mają więcej miejsca na produkty, a do tego sporo ciekawych funkcji. Użytkownicy cenią to, że w wielu modelach jest dostępna kostkarka i podajnik wody. Choć jeśli to miałby być jedyny powód wyboru, to warto wiedzieć, że mała lodówka z kostkarką też jest do kupienia. Szerokość tak zwanych SBS-ów wynosi najczęściej ok. 90 cm, ale może być większa. Głębokość takiej chłodziarki jest zwiększona do ok. 70 cm.

Chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Kernau KFRC 18163 NF DI
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/chlodzirako-zamrazarka-kfrc-18163-nf-di.html)

Lodówka wolnostojąca w kuchni – tradycyjny układ

Można powiedzieć, że dawniej mieliśmy mniej problemów, bo była to jedyna opcja. Zwykłą chłodziarko-zamrażarkę stawialiśmy obok szafek lub między nimi. To nadal popularne rozwiązanie, bo jest niedrogie i wygodne. Chłodziarka wolnostojąca jest uniwersalna i bardziej „mobilna”. Można ją umieścić w prawie każdym miejscu, w zależności od tego, jak rozkłada się zabudowa meblowa. Taki układ sprawdza się, gdy kupujesz gotowe kolekcje mebli kuchennych.

Takie urządzenie powinno się zmieścić w różnie rozplanowanych pomieszczeniach. Nieważne, jaki kształt i wyposażenie ma kuchnia. Lodówka wolnostojąca zawsze znajdzie w niej swoje miejsce.

Niezależnie ustawiana chłodziarka daje Ci dużo możliwości. Masz większy wybór wśród wielkości i rodzaju produktów, ich stylu i koloru. Jeśli np. marzy Ci się lodówka retro, to tylko wolnostojąca. Wpasowana w odpowiednio wystylizowaną przestrzeń świetnie ją podkreśli.

Dopasowujesz swój wybór do przestrzeni i zabudowy. Jeśli masz więcej miejsca w kuchni i dużą rodzinę, nic nie stoi na przeszkodzie kupna modelu dwudrzwiowego. Lodówka side by side w ciągu mebli lub na jednym krańcu zabudowy prezentuje się bardzo dobrze.

To wystarczy chłodziarka wolnostojąca czy do zabudowy? Przyjrzyjmy się tej drugiej opcji.

Chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Kernau KFRC 13153.1 LF IX
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/lodowka-kfrc-13153-1-lf-ix.html)

Lodówka do zabudowy – elegancka i funkcjonalna

Ten trend króluje w nowoczesnych kuchniach, których projektanci stawiają na minimalizm. Starają się uzyskać jak najbardziej jednolity wygląd pomieszczenia, ukrywając większość urządzeń. Lodówka zabudowana takimi samymi frontami jak w szafkach jest na pierwszy rzut oka niewidoczna. I to właśnie jest jej największą zaletą. Dlatego idealnie komponuje się z każdą stylizacją kuchenną.

Ograniczeniem, jakie najczęściej ma zabudowana lodówka, są jej wymiary. Przeważnie takie modele mają do 177 cm wysokości, ok. 60 cm szerokości i nieco mniejszą głębokość (żeby stała równo z meblami). To wszystko ogranicza pojemność. Na szczęście pojawiają się już produkty o szerokości 70 cm, a także wyższe niż standardowe.

Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje niewielkiego urządzenia, są też dostępne małe lodówki pod zabudowę. Sprawdzają się np. w hotelach, apartamentach na wynajem, agroturystyce lub domkach letniskowych. Nawet we wnętrzach urządzonych zgodnie z miejscowym folklorem może się znaleźć lodówka do zabudowy. Niska szafka ładnie ją ukryje, nie psując aranżacji. Niektóre modele mają również zamrażalnik. Przykładem jest lodówka Kernau KBR 08122.1. Taka „zamrażarka mini” umieszczona w komorze chłodziarki przechowa pudełko lodów i parę butelek napojów.

Nietypowe lodówki do zabudowy

Rynek dostosowuje się do oczekiwań konsumentów. Dlatego oprócz standardowych modeli jest sporo innych rodzajów urządzeń.

Przykładem jest lodówka do zabudowy z kostkarką. Nie jest to często stosowany zabieg, ale można znaleźć takie modele. Co prawda kostkarka nie znajduje się na drzwiach, ale w zamrażalniku. Może to być wersja automatyczna lub prostsza, twistowa. Cena tych lodówek jest odpowiednio wyższa – jak na produkty, które są niszowe.

Innym marzeniem inwestorów jest side by side do zabudowy. Teoretycznie nie ma takiego produktu, ale… Jeśli skorzystasz z opcji zestawienia dwóch odrębnych urządzeń – chłodziarki i zamrażarki do zabudowy – stworzysz jedną dwudrzwiową lodówkę. Modele z tej samej serii często są dostosowane do takiego montażu i ich drzwi otwierają się tak jak w urządzeniach SBS. Dodatkową zaletą jest ta, że jeśli np. nie potrzebujesz jednego z urządzeń, po prostu je wyłączasz. A drugie wciąż działa. 

Chłodziarka do zabudowy Kernau KBC 08122.1
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/lodowka-kbc-08122-1.html)

Inna opcja – lodówka wolnostojąca w zabudowie

Skoro wolnostojąca, to chyba nie do zabudowy, prawda? No, właśnie nie do końca. W niektórych wypadkach miejscem docelowym takiej chłodziarko-zamrażarki może być zabudowa. Lodówki wolnostojące są coraz częściej tak konstruowane, żeby można je było postawić zaraz przy ścianie. Lub właśnie obudować ścianką meblową.

Kluczowym aspektem jest tu sposób wentylacji i kąt otwierania drzwi. Jeśli urządzenie chłodzi się od tyłu, wentylacja lodówki w zabudowie będzie zachowana (oczywiście, z tyłu konieczna jest szczelina). Gdy do tego dojdzie kąt otwierania drzwi 90°, jesteś w domu. Możesz wstawiać taką lodówkę w ciąg mebli kuchennych.

Jak już wspomnieliśmy, nie istnieje lodówka side by side do zabudowy, ale można ją obudować meblami, żeby tworzyła z nimi całość. Przynajmniej w pewnym stopniu. Lodówka side by side zlicowana z meblami to niemożliwy układ, bo jej drzwi muszą wystawać poza linię szafek, żeby dało się je otworzyć. Poza tym taki model jest głębszy niż mała lodówka pod zabudowę. No i oczywiście w tym wypadku też pozostaje problem, jaki stwarza każda wolnostojąca lodówka w zabudowie – wentylacja. Dlatego zawsze trzeba zostawiać przestrzeń między meblami a bokami i tyłem urządzenia.

Niektórzy jednak traktują wystające drzwi SBS jako atut – w końcu te modele prezentują się naprawdę elegancko!

Chłodziarka wolnostojąca czy do zabudowy? Twoja indywidualna decyzja

Podsumujmy. Do wyboru są następujące opcje umieszczenia chłodziarki: zabudowa, wolnostojąca albo kompromis, czyli lodówka we wnęce. W każdym wypadku jesteś w stanie znaleźć model, który spełni Twoje oczekiwania pod względem funkcji. Nowoczesne lodówki są coraz bardziej naszpikowane technologią. Producenci starają się, żeby ograniczenia wynikające z typu produktu były jak najmniejsze, a zalety przewyższały wady.

Co więc wybierasz? Ostateczna odpowiedź na to pytanie należy do Ciebie.