komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 24 lipca 2019

Kingi, Krystyny

Budżet Obywatelski „Aktywny Dolny Śląsk - wyniki były fałszowane?

niedziela, 16.6.2019 11:35 , komentarze: 0 , odsłony: 163
kategorie artykułu:

Podczas procedury liczenia i weryfikacji głosów przy projektach konkursowych, złożonych w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego – Aktywny Dolny Śląsk 2019 stwierdzono nadużycia w trakcie internetowego głosowania. Ujawniono, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa polegającego na bezprawnym użyciu danych osobowych oraz celowym fałszowaniu wyników głosowania w celu wyłudzenia środków publicznych. W związku z podejrzeniem złamania przepisów prawa Marszałek Województwa Dolnośląskiego złożył wniosek do prokuratury.

Koordynujący projekt Budżetu Aktywny Dolny Śląsk Urząd Marszałkowski Województwa stwierdził podejrzenia fałszowania głosów przy 7 projektach, przy użyciu numerów PESEL pozyskanych z generatora PESEL na łączną liczbę 1109 numerów. Stwierdzono również, w przypadku 10 projektów podejrzenia pozyskania i wykorzystania w sposób nieuprawniony numerów PESEL w ilości 732 numerów.

Przed rozpoczęciem głosowania, zarówno Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jak również obsługująca proces głosowania Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A. (ARAW) nie dysponowali bazami danych, imion i nazwisk, numerów PESEL, czy numerów telefonów mieszkańców Dolnego Śląska. Baza związana z głosowaniem tworzyła się i powiększała z każdym kolejnym oddanym głosem.

Ze względu na wykryte próby fałszowania przez internautów wyników głosowania nad projektami w Budżecie Obywatelskim „Aktywny Dolny Śląsk” zmianie ulega lista rankingowa zwycięskich projektów. 

Lista zwycięskich projektów, które będą realizowane w tegorocznej edycji Budżetu znajduje się: TUTAJ.

Harmonogram realizacji zwycięskich projektów Budżetu „Aktywny Dolny Śląsk” pozostaje bez zmian.

W tym roku na regionalny Budżet Obywatelski Aktywny Dolny Śląsk, samorząd województwa przeznaczył 1,35 mln zł. Poszerzył się również zakres tematyczny w ramach którego można było składać projekty. Oprócz sportu, kultury i turystyki w bieżącej edycji mieszkańcy mogli składać projekty dotyczące osób z niepełnosprawnościami, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działań na rzecz seniorów oraz rozwoju rzemiosła.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.7.2019 16:17
poniedziałek, 22.7.2019 13:40
poniedziałek, 22.7.2019 10:09
poniedziałek, 22.7.2019 13:14
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki