Ból brzucha - jak go złagodzić?

środa, 27.10.2021 08:33 234

Ból brzucha to bardzo powszechne doświadczenie, które z pewnością dotknęło każdego człowieka na pewnym etapie jego życia. Zwykle jest to niegroźne schorzenie, które mija po krótkim czasie, jednak czasami może być zwiastunem poważniejszego problemu.

Czym jest ból brzucha?

Pod pojęciem ból brzucha w zasadzie kryje się każdy rodzaj silnego dyskomfortu w jego dowolnym miejscu – od żeber, aż po miednicę. Innym, często używanym określeniem jest „ból żołądka”, co dotyczy głównie dolegliwości związanych z problemami gastrycznymi. Jednak najczęstszym źródłem bólu w tym wypadku, są jelita a nie żołądek,

Krótki epizod bólu brzucha rzadko kiedy okazuje się groźny. Jednak jeśli dolegliwości pojawiają się przewlekle, niezbędna będzie interwencja specjalisty. Każdy silny ból także nie powinien zostać zbagatelizowany, nawet jeśli wystąpił tylko raz.

Ból brzucha może wystąpić w wielu postaciach, od skurczów do kłucia i uczucia nacisku. Nawet łagodny ból może okazać się wczesną oznaką poważniejszego schorzenia, dlatego medycy często monitorują ich zdrowie pod tym kątem w czasie badań. Należy jednak pamiętać, że ból brzucha to objaw subiektywny i nie może być wiarygodnie zmierzony przez pracownika służby zdrowia. Jedynym źródłem informacji o intensywność bólu jest sam pacjent

Zdarza się, że bólowi brzucha mogą towarzyszyć także inne objawy, na przykład gorączka, biegunka lub wymioty. Gdy zgłosisz się do lekarza, ten przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, aby ustalić źródło problemu. Z pewnością zostaniesz zapytany o to, co sprawia, że ból staje się bardziej intensywny. Twoje odpowiedzi dostarczą ważnych wskazówek diagnostycznych.

Jak częstym problemem jest ból brzucha?

Mniej lub bardziej intensywnego bólu brzucha zaznał chyba każdy. Większość przyczyn bólu brzucha nie stanowi zagrożenia i ustępuje samoistnie. Pracownicy służby zdrowia zazwyczaj mogą łatwo zdiagnozować i wyleczyć wszelkie dolegliwości, chyba że te są skutkiem poważniejszej choroby. Według różnych statystyk ból brzucha to przyczyna prawie 10% wszystkich wizyt w SOR, wliczając w to objawy związane z przepukliną i zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Jak leczy się ból brzucha?

Sposób leczenie bólu brzucha zależy oczywiście od jego przyczyny. Dlatego niezwykle ważna jest tutaj diagnoza. Mniej nasilone objawy, związane z układem pokarmowym, mogą być wyleczone za pomocą domowych środków lub leków bez recepty. W przypadku bardziej poważnych stanów, możliwe środki leczenia to:

  • leki przeciwzapalne stosowane na chorobę refleksową lub wrzody;
  • antybiotyki przeciwko infekcjom;
  • zmiany trybu życia lub w diecie;
  • znieczulające zastrzyki miejscowe lub rdzeniowe;
  • ciężkie przypadki, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego, wymagają operacji.

Ból brzucha u dzieci

Przeczytaj: https://poprostuzdrowo.pl/bol-brzucha-u-dziecka

Nawet 15% dzieci w wieku 5-16 lat cierpi na nawracające bóle brzucha. Najczęstszą przyczyną tego problemu są zaparcia lub problemy trawienne. Inne, częste przyczyny bólu brzucha u dzieci to nietolerancja laktozy i choroba refluksowa. Ból brzucha po jedzeniu może wynikać z alergii na dany produkt spożywczy.

Domowe sposoby na ból brzucha

Gdy ból nie jest zbyt uciążliwy, a jego przyczyna nie jest poważna. Wszelkie dolegliwości mogą zostać wyleczone domowymi środkami. Możesz znaleźć rozwiązanie problemu nie dalej niż w Twojej kuchni.

1. Jogurt

Przyczyną bólu brzucha bardzo często jest dysbioza, czyi zaburzenie równowagi bakterii w Twoim układzie pokarmowy. Wszystkie pokarmy bogate w probiotyki mogą skorygować ten stan, jednak to jogurt będzie najlepszą propozycją, ze względu na jego lekkostrawny charakter.

2. Mięta pieprzowa

Jeśli Twojemu bólowi towarzyszą zaparcia, wzdęcia lub biegunka, mięta pieprzowa pomoże załagodzić nieprzyjemne objawy. Zawarty w roślinie mentol zmniejszy skurcze jelit i zapobiegnie dyskomfortowi i ewentualnym wymiotom.

3. Rumianek

Ten środek jest stosowany do leczenia dolegliwości brzusznych od niepamiętnych czasów. Rumianek nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale także przeciwdziała problemom jelitowym, niestrawnościom, nudnościom i wzdęciom.

Które bóle brzucha to powód do niepokoju?

Gdy ból brzucha jest uciążliwy i silny lub towarzyszy mu jeden z poniższych objawów, należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem:

  • nudności;
  • gorączka;
  • niemożność przyjmowania pokarmów przez kilka dni;
  • trudności w oddychaniu;
  • krwawe stolce;
  • wymiotowanie krwią;
  • ból brzucha w czasie ciąży;
  • ból spowodowany urazem brzucha, który utrzymuje się od kilku dni.

Wystąpienie któregoś z podanych objawów może wskazywać na wewnętrzny stan zapalny lub zakażenie, a nawet krwotok, Każdy z tych stanów wymaga jak najszybszego leczenia.