komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 21 stycznia 2021

Agnieszki, Jarosława

Blaty z granitu. Nieprzemijająca elegancja naturalnego kamienia

piątek, 4.12.2020 09:10 , odsłony: 279
kategorie artykułu:

Naturalny kamień to najtrwalszy i najbardziej elegancki materiał wykończeniowy. Szczególnymi właściwościami estetycznymi i użytkowymi wyróżnia się granit - zawsze modny i dodający wnętrzom szyku. Blaty granitowe sprawdzą się w każdej kuchni, niezależnie od jej stylu i rozmiarów. Decyduje o tym nie tylko samo piękno naturalnego kamienia, ale także jego doskonałe właściwości użytkowe.

Blaty granitowe w wystroju wnętrz

Jedną z największych zalet blatów kamiennych jest ich uniwersalność. Blaty granitowe sprawdzą się doskonale sprawdzą się doskonale w każdej kuchni, w każdym popularnym stylu w wystroju wnętrz. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych naturalny kamień wywoła wrażenie chłodu i przestrzenności. Blask granitu pomoże też rozświetlić nowoczesną kuchnię. We wnętrzach klasycznych i w kuchniach w stylu retro znaczenie ma fakt, że kamień jest materiałem tradycyjnym. Jego zalety to klasyczność, trwałość, dostojeństwo - a także to, że postrzegany jest jako materiał luksusowy. Blask i luksus granitu to ważny element kuchni w stylu glamour. W kuchniach rustykalnych dzięki naturalnemu kamieniowi osiągnąć można pewną szorstkość i pozorną toporność typową dla tego stylu. Jeśli zastosujemy granit barwny i wzorzysty, nadamy rustykalnym kuchniom niezbędnego im ciepła. We wnętrzach takich dobrze sprawdzą się też blaty kamienne o chropowatym wykończeniu.

Trwałość blatów z granitu

Naturalny kamień pozornie nie należy do najtańszych materiałów. Ze względu na znaczną trwałość granitowe blaty są jednak dobrym wyborem także pod względem cenowym - mogą przecież przetrwać bez uszkodzeń przez całe dziesięciolecia. Nigdy się przy tym nie opatrzą i nie znudzą. Jeśli nawet z upływem czasu na kamiennym blacie pojawią się niewielkie zrysowania i uszkodzenia mechaniczne, możliwe i łatwe jest przeszlifowanie blatu. Zastosowanie w domu naturalnego kamienia w wykończeniu wnętrz jest także inwestycją, podnoszącą wartość mieszkania. Blaty z kamienia są więc niezwykle praktyczne, możemy bez obawy o zniszczenie blatu:

  • stawiać na nich gorące garnki i inne gorące naczynia
  • kroić, traktując jako deskę do krojenia
  • przechowywać świeże produkty żywnościowe
  • traktować jako stolnicę

Wykończenie, wymiary i kolorystyka blatów granitowych

Blaty z granitu dostępne są dziś w dowolnych wymiarach, a poszczególne gatunki kamienia różnią się znacznie kolorystyką i fakturą. Kolorystyka granitu jest dziś bogatsza, niż kiedyś, dzięki możliwości sprowadzenia ciekawego kamienia z zagranicy; bogactwem kolorów wyróżniają się także blaty z konglomeratu kamiennego. Najbardziej klasyczny jest ciemny granit polerowany. Mamy jednak dziś możliwość uzyskania także ciekawych faktur i wzorów granitowych blatów. Obok błyszczącego dostępne jest więc także wykończenie matowe, a obok blatów gładkich także blaty chropowate. Lśniące granitowe blaty, doskonale komponujące się ze szkłem i stalą, pasują do wnętrz klasycznych i do wnętrz w stylu glamour. W kuchni industrialnej lub rustykalnej lepiej sprawdzą się jednak chropowate blaty granitowe.

Pielęgnacja blatów kamiennych

Blaty kamienne cechuje duża trwałość i nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na wilgoć, wysokie temperatury i większość stosowanych w kuchniach środków chemicznych. Do utrzymania blatu w czystości wystarczy przecieranie go wilgotną ściereczką - wszelkie środki chemiczne są zbędne. Jeśli jednak wystąpią większe zabrudzenia, warto zastosować specjalistyczne środki do mycia kamienia. Warto także impregnować co roku blaty granitowe specjalnymi preparatami, które zmniejszają ich podatność na zaplamienia. Więcej informacji na temat produktów z kamienia otrzymasz na stronie www.granmal.eu.

 

 
dzisiaj, 3 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
wtorek, 19.1.2021 11:59
poniedziałek, 18.1.2021 15:35
poniedziałek, 18.1.2021 15:30
poniedziałek, 18.1.2021 15:27
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele