komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 23 lipca 2019

Stwosza, Bogny

Bezpłatne spacery z przewodnikiem po artystycznym Nadodrzu

czwartek, 16.5.2019 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 129
kategorie artykułu:

Pierwszy z cyklu spacerów to nadodrzański spacer filmowy, który odbędzie się 19 maja (niedziela). Spacer rozpocznie się pod muralem „Brama Nadodrza” przy ul. Łokietka 3 o godzinie 16.00 i potrwa do 17.45. Wstęp wolny! Wrocław ma szczęście mieć silne związki z kinematografią. W tym wszystkim niebagatelne znaczenie odgrywało Nadodrze. W zasadzie od 1945 r. tworzyła się polska historia filmowa tego miejsca, choć i w czasach niemieckich osiedle było prężnym ośrodkiem rozwoju X Muzy.  Szczególnie jednak kiedy działalność we Wrocławiu rozpoczęła Wytwórnia Filmów Fabularnych szybko zawitały tu produkcje filmowe. Stało się tak za sprawą wybitnego reżysera Polskiej Szkoły Filmowej – Wojciecha Jerzego Hasa i jego debiutu „Pętla”. 

Swoją kartę na Nadodrzu zapisali również reżyserzy zagraniczni, którzy – szczególnie po 1989 roku – z zainteresowaniem spoglądali na plenery dzielnicy. Najświeższą produkcją kręconą w stolicy Dolnego Śląska jest słynny „Most szpiegów” Stevena Spielberga. To najważniejsza światowa produkcja, jaka powstawała do tej pory na obszarze miasta. Wrocław zagrał w niej Berlin, a najciekawszych plenerów dostarczyło ekipie tego filmu właśnie Nadodrze. 

Co łączy Nadodrze z manifestem Dogma 95, a co ze Zbigniewem Cybulskim? Jacy reżyserzy pracowali na tym terenie? Jakie kina istniały na osiedlu? W rolę jakiego miasta wcieliło się Nadodrze na przestrzeni lat? Po odpowiedzi na te wszystkie pytania zapraszamy na wycieczkę, której przewodnikiem będzie Lech Moliński – współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, inicjator i realizator projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe” oraz kurator cyklu „Kinematograf Wrocławski” odbywającego się od 2017 r. w Barbarze. 


Kolejne spacery: 

22 czerwca Niezwykłe Nadodrze (godz. 10.00) 
6 lipca Nadodrze i inne kobiety (godz. 10.00) 
10 sierpnia Nadodrze i inne kobiety (godz.: 10.00) 
21 września Niezwykłe Nadodrze (godz. 12.00 i 17.00) 
12 października Unsual Nadodrze – spacer w języku angielskim (godz. 11.00) 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 8 godz temu
wczoraj, 10 godz temu
wczoraj, 11 godz temu
czwartek, 18.7.2019 18:30
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele