komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 24 lipca 2019

Kingi, Krystyny

Architektura spalinowa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

poniedziałek, 17.6.2019 17:22 , komentarze: 0 , odsłony: 827
kategorie artykułu:

Samochody są jednym z najważniejszych osiągnięć techniki XX wieku. Przez ledwie sto lat dla milionów aut powstały miliony kilometrów dróg, a przy nich wyrosły nowe budynki: stacje benzynowe i serwisowe, garaże, motele, restauracje, osiedla mieszkaniowe i całe miasta. Architektura związana z motoryzacją początkowo była pełna rozmachu i poszukiwania nowych rozwiązań funkcjonalnych. Modernistyczne budynki ze szkieletową konstrukcją, ze stropodachami i owalnymi narożnikami okazały się idealnym środowiskiem dla samochodów.

Słupy i wsporniki umożliwiały łatwe manewrowanie wewnątrz, płaskie dachy wykorzystywano do parkowania, a zaoblenia ścian odpowiadały promieniowi skrętu. Z żelbetu budowano belki biegnące bez podparć przez kilkanaście metrów, nawisy oraz pochylnie o różnych formach – od prostych do spiralnych. Architektura i motoryzacja w okresie modernizmu były zgrane jak mechanizm silnika. Architekci z odwagą równą kierowcom wyścigowym proponowali heroiczne konstrukcje korzystające z najnowszych osiągnięć techniki. Przyhamowano dopiero w okresie kryzysu paliwowego, kiedy rodziła się świadomość ekologiczna, a postmoderniści zaczęli naśmiewać się z powagi modernistycznych ideałów...

Głównym elementem wystawy są makiety stacji benzynowych, garaży i pojazdów. Ukazują one zmieniające się tendencje w projektowaniu architektury związanej z motoryzacją. Od ścian w kształcie kanistrów na olej Shella po dom wykonany z części furgonetki Citroëna 2CV. Wszystkie obiekty połączone są zawiłymi, ale ekscytującymi drogami... dla resoraków.

Wernisaż:

28.06.2019 g. 18:00

Bernardyńska 5

 

Wasze komentarze

czwartek, 11.7.2019 12:00
czwartek, 27.6.2019 09:34
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele