komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Apel o krew. Masz 8 minut? Połącz zakupy z pomaganiem

środa, 12.8.2020 11:51 , komentarze: 0 , odsłony: 220
kategorie artykułu:

Krwi najbardziej brakuje latem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje wakacyjne, wyjazdowe zbiórki – dwie z nich odbędą się przed Magnolia Park. Najbliższa już w ten czwartek.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do włączenia się do akcji właśnie teraz. – Wakacje zawsze są ciężkim okresem, dodatkowo ze względu na pandemię sytuacja jest w tym roku wyjątkowo trudna, dlatego cały czas apelujemy o pomoc. Potrzebujemy każdej grupy krwi – mamy ogólne niskie stany. Obecnie najbardziej brakuje A Rh+ i B Rh- oraz 0 Rh-. Tę ostatnią ma tylko 6 proc. Polaków, a przetoczyć ją można osobie z każdą grupą krwi – mówi Monika Kopeć, specjalista ds. promocji krwiodawstwa i szkoleń w RCKiK we Wrocławiu.

By oddać krew, wystarczy być osobą pełnoletnią, czuć się zdrowo, być wyspanym i wypoczętym, ważyć nie mniej niż 50 kg i mieć dowód osobisty. W dzień akcji najlepiej zjeść lekki posiłek i wypić więcej napojów niż zwykle. By oddać krew, wystarczy niecałe 8 minut, natomiast cały proces – w zależności od zainteresowania dawców – może potrwać od 30 do maksymalnie 40 minut. Każdy otrzyma pakiet 8 czekolad – ekwiwalent kaloryczny za oddaną krew, a w ramach wakacyjnej akcji również maskotkę Krasnala Honorka.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – RCKiK dodatkowo ze względu na pandemię stosuje wzmożone środki ostrożności. Każda osoba przejdzie pomiar temperatury oraz wypełni ankietę epidemiczną.
Krew przed Magnolia Park będzie pobierana w godzinach 12.00–16.00.

– To już kolejna okazja, by oddać krew i pomóc potrzebującym, w trakcie zakupów w naszym centrum. Cieszy nas, że tak wiele osób odpowiada na apel o zbiórkę krwi i przyłącza się do tej ważnej akcji, za co serdecznie dziękujemy –
mówi Joanna Sawośko-Duda, dyrektor Magnolia Park.

Podczas lipcowej zbiórki przed Magnolia Park zgłosiło się 28 osób, do oddania zakwalifikowano 20 z nich, co umożliwiło pozyskanie 9 litrów krwi.Po akcji 13 sierpnia kolejną wyjazdową zbiórkę w Magnolia Park zaplanowano na środę 26 sierpnia.

 

Wasze komentarze

piątek, 27.11.2020 21:28
piątek, 27.11.2020 14:57
czwartek, 26.11.2020 10:23
czwartek, 26.11.2020 10:21
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki