komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 21 marca 2019

Lubomira, Benedykta

Akcja ratowania kuropatw: siedemset ptaków zostało wypuszczonych na pola

wtorek, 12.3.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 145
kategorie artykułu:

Siedemset kuropatw zostało wypuszczonych przez myśliwych i przyrodników na pola w okolicach Oleśnicy. To akcja ratowania ginącej drobnej zwierzyny wspierana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

Podczas wczesnej wiosny te ptaki mają swoje gody, dobierają się w pary. Jest więc duża szansa, że uwolnione kuropatwy jeszcze w tym roku dochowają się potomstwa - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ptakom szkodzi rolnicza chemia stosowana w wielkoobszarowym rolnictwie. Znikają także ich miejsca do życia czyli śródpolne zadrzewienia i miedze porośnięte krzewami - dodaje Kasztelowicz.

Kuropatwy nie mają łatwego życia. Są prześladowane przez drapieżniki, m.in. lisy, jenoty, kuny, jastrzębie i myszołowy. Myśliwi już od wielu lat nie polują na kuropatwy i podejmują działania dla ich ochrony. Członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego Jeleń w Oleśnicy wraz z Towarzystwem Przyrodniczym Ziemi Oleśnickiej w ubiegłych latach zasadzili 420 śliw tarnin i posiali dziką różę. Te nasadzenia posłużą teraz jako dobre schronienie i stołówka dla tych ptaków. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu podjął uchwałę o zaprzestaniu polowań na kuropatwy do czasu odbudowy ich populacji na Dolnym Śląsku.

Myśliwi kontynuują sadzenie krzewów i tworzenie przyrodniczych remiz. Namawiają także miejscowych rolników do pozostawiania części pól na użytki ekologiczne i nie niszczenia już istniejących różnych siedlisk przyrodniczych. 

Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych. Odżywia się roślinami i ich nasionami, wiosną i latem jej menu w dużej części stanowią owady i inne bezkręgowce, które są też podstawą diety piskląt. Akcja potrwa do wiosny 2021 roku. W tym czasie zostanie wypuszczonych łącznie 2,1 tysiąca kuropatw pochodzących ze sztucznych hodowli. Koszt tych działań to 120 tys. złotych. Wsparcie z Funduszu wyniosło 70 tys. złotych, pozostała część to wkład WKŁ "Jeleń" w Oleśnicy. 

WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera także inne akcje ochrony zwierząt: reintrodukcję sokołów wędrownych, zajęcy i pstrągów. Fundusz prowadzi także specjalny program ochrony pszczół oraz co roku wspiera akcję przenoszenia żab.


Fot. D. Tarnawski, Wojskowe Koło Łowieckie "Jeleń" w Oleśnicy

 

Wasze komentarze


wtorek, 19.3.2019 13:53
wtorek, 19.3.2019 09:14
poniedziałek, 18.3.2019 09:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki