komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Adrian Zandberg przedstawia listę Lewicy Razem na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

piątek, 12.4.2019 13:25 , komentarze: 0 , odsłony: 193
kategorie artykułu:

Nauczycielka, aptekarz, eksperci od polityki europejskiej i samorządowej – to oni budują listę Lewicy Razem na Dolnym Śląsku i Opolu. We Wrocławiu Adrian Zandberg zaprezentował dziesięć nazwisk jedynej lewicowej listy w nadchodzących wyborach. Zaapelował również do partii rządzącej w sprawie trwającego strajku nauczycieli.

Zebraliśmy podpisy w okręgu dolnośląsko-opolskim i jutro rejestrujemy komitet – zadeklarował Adrian Zandberg na konferencji prasowej we Wrocławiu. – Na liście Lewicy Razem wyborcy znajdą zaangażowanych działaczy i europejskich ekspertów, ludzi, którzy od lat zajmują się najważniejszymi dla nas wszystkich sprawami: zdrowiem, rynkiem pracy, edukacją.

Listę Lewicy Razem otwiera Marcelina Zawisza, jedna z liderek partii Razem, współorganizatorka protestów o prawa kobiet, europejska liderka w rankingu Forbes „30 under 30 Europe”.

Niższe czynsze, wyższe płace i bezpłatne leki na receptę to nasze priorytety w Parlamencie Europejskim – powiedziała Marcelina Zawisza podczas wrocławskiej konferencji. – W Europie panują ogromne nierówności pod względem cen i dostępności mieszkań. Mieszkańcy Berlina czy Wiednia mają możliwość korzystania z zasobu miejskiego i budownictwa społecznego. Tymczasem Polki i Polacy biorą kredyty na 30 lat i codziennie martwią się, czy i kiedy go spłacą. Unia Europejska, podobnie jak stworzyła program dopłat dla rolnictwa, powinna także uruchomić europejski program budowy mieszkań.

„Dwójką” na liście Lewicy Razem jest Jerzy Przystajko – aptekarz z Opola, ekspert ds. polityki zdrowotnej. Razem z Marceliną Zawiszą przyczynił się do ujawnienia afery lekowej w Ministerstwie Zdrowia, w której chodziło o nieprawidłowości w rozliczeniach między korporacjami farmaceutycznymi a rządem.

Nie może być tak, że wielkie korporacje farmaceutyczne narzucają kosmiczne ceny leków ratujących życie, a państwo tylko wzrusza ramionami – tłumaczył Jerzy Przystajko. – Leki przepisane na receptę powinny być bezpłatne. Z takiej możliwości korzystają już Holendrzy czy Szkoci. Mamy w Unii ogromne różnice w dostępie do ochrony zdrowia i cenach leków.

Jak to zmienić? Jednym ze sposobów jest reforma przestarzałego prawa patentowego, które dziś dba głównie o interesy firm farmaceutycznych. Według niego firmy mogą otrzymać monopol na produkcję leku nawet na 20 lat. A są to leki, które mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie.

„Trójką” lewicowej listy jest Jolanta Piwcewicz z Unii Pracy – działaczka samorządowa, była wójt Podgórzyna, przewodnicząca zarządu Związku Gmin Karkonoskich. Na czwartym miejscu znajduje się prof. Wojciech Browarny z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Polska od lat jest tanią siłą roboczą Europy. To się musi skończyć. Unia Europejska może stać się gwarantem dobrej pracy dla wszystkich Europejek i Europejczyków – powiedział Wojciech Browarny. – Zadbamy o wyrównanie różnic w wynagrodzeniach i warunkach pracy między wszystkimi krajami Unii. Będziemy dążyć do jednolitej pensji minimalnej w całej Europie oraz do skrócenia czasu pracy w Polsce, tak abyśmy pracowali tyle, co Niemcy, Francuzi czy Holendrzy.

Na zakończenie Adrian Zandberg odniósł się także do trwającego strajku nauczycieli:  

Politycy partii rządzącej zachowują się tak, jakby protest w szkołach zupełnie im nie przeszkadzał. Przyczyna jest bardzo prosta: ci, którzy dziś mają najwięcej do powiedzenia o pracy nauczycieli to politycy, których dzieci chodzą do prywatnych szkół – powiedział. – Politykom takim, jak na przykład Michał Dworczyk, nie przeszkadza niedofinansowanie polskiej edukacji i nieczynne szkoły, bo nie chodzi o jego dzieci. Dlatego zwracam się z apelem: ujawnijcie, czy Wasze dzieci chodzą do państwowych szkół. To wyjaśni oderwane od rzeczywistości wypowiedzi. Sytuacja, w której politycy grają na przeczekanie problemu, bo nie chodzi o ich dzieci, jest po prostu nieprzyzwoita.

Pełna lista Lewicy Razem w okręgu dolnośląsko-opolskim:

  1. Marcelina Zawisza – jedna z liderek partii Razem, inicjatorka ujawnienia afery lekowej w Ministerstwie Zdrowia, współorganizatorka protestów o prawa kobiet, europejska liderka w rankingu Forbes “30 under 30 Europe”

  2. Jerzy Przystajko – aptekarz z Opola, ekspert od polityki zdrowotnej, działacz na rzecz poprawy jakości ochrony zdrowia i inicjator ujawnienia afery lekowej w Ministerstwie Zdrowia, ojciec sześciolatka

  3. Jolanta Piwcewicz – członkini Unii Pracy, działaczka samorządowa, była wójt Podgórzyna, przewodnicząca zarządu Związku Gmin Karkonoskich.

  4. Wojciech Browarny – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej, nauczyciel akademicki, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego

  5. Kamila Jarońska – opolanka, tłumaczka i nauczycielka francuskiego w szkole językowej, współautorka programu Razem dla kultury i ochrony zabytków

  6. Jacek Makówka – członek Unii Pracy, działacz samorządowy, radny osiedlowy

  7. Anna Stabrowska – wałbrzyszanka, przedsiębiorczyni, organizatorka licznych lokalnych inicjatyw i protestów, prywatnie matka czwórki dzieci

  8. Andrzej Drost – mieszkaniec Prudnika, zaangażowany w lokalne działania, szczególnie dotyczące wykluczenia transportowego

  9. Krystyna Burakowska – mieszkanka Legnicy, nauczycielka szkolna i przedszkolna, prezeska fundacji “Zielona Kurka” działającej na rzecz poprawy warunków pobytu najmłodszych pacjentów w szpitalu

  10. Filip Chudy – informatyk, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim, jeden z głównych autorów programów polityki cyfrowej i energetycznej, koordynuje współpracę międzynarodową Razem z kilkunastoma lewicowymi organizacjami w całej Europie w ramach koalicji Europejska Wiosna  

 

Wasze komentarze


środa, 17.4.2019 07:00
wtorek, 16.4.2019 20:27
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork