komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 1 czerwca 2020

Justyna, Anieli


Absolwenci Politechniki Wrocławskiej wyróżnieni w międzynarodowym konkursie architektonicznym

czwartek, 9.4.2020 10:22 , komentarze: 0 , odsłony: 674
kategorie artykułu:

Architektura dostosowana do potrzeb osób cierpiących na choroby otępienne oraz koncepcja uwzględniająca indywidualne potrzeby przedstawicieli bardzo zróżnicowanych i mało popularnych grup społecznych - to propozycje młodych, wrocławskich architektów. Ich prace zostały docenione w ramach Konkursu TEORIA Edycja 2019 organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Konkurs TEORIA jest organizowany by promować najciekawsze teksty o relacji architektury i kultury oraz poszukiwać oryginalnych diagnoz i nowych rozwiązań w tych obszarach. Te założenia spełniły obydwie prace wrocławskich architektów. Jury Konkursu TEORIA w składzie Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński poza przyznaniem nagrody głównej, wyróżniło tekst „Zamieszkanie w niepamięci” autorstwa Mikołaja Twardowskiego, który porusza istotny temat upływu czasu i ogromnego problemu medyczno–społecznego, jakim są choroby otępienne, w tym choroba Alzheimera. Praca przedstawia te kwestie w kontekście architektury i otoczenia. Jury doceniło autora za zwrócenie uwagi na istotę projektowania z uwzględnieniem aspektów granic, przeciwności, wymiarów i transparentności, które tworzą ramy dobrego samopoczucia osoby chorej. Uznanie zdobyły także poetyckie ilustracje zamieszczone w pracy wrocławskiego architekta. Drugim wyróżnionym tekstem w konkursie TEORIA jest „Średniowieczne gender. Beginaż jako fenomen architektury mieszkaniowej” autorstwa Marty Wróblewskiej, absolwentki Politechniki Wrocławskiej. Jej praca stanowi interesującą analogię między wyborem „trzeciej drogi” przez Beginki (przedstawicielki kobiecych laickich stowarzyszeń działających dobroczynnie od czasów średniowiecza), a potrzebami współczesnych osób, które nie wpisują się w powszechne normy społeczne. Jury doceniło autorkę m.in. za oryginalność oraz ilustracje i grafiki architektoniczne uzupełniające bardzo dobrze napisany tekst.

Nagrodę główną w Konkursie TEORIA przyznano Janowi Szelidze i Krzysztofowi Janasowi z Warszawy - twórcom tekstu „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą”. Zwycięska praca analizuje stworzenie infrastruktury wypoczynkowej w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie, której tło stanowi wiejska sceneria. Autorzy nakreślają wizję zielonej przestrzeni m.in. z karczmami i młynem, gdzie użytkownicy parku stają się uczestnikami swoistego spektaklu o wiejskiej sielance. Z dokładnym opisem nowatorskich rozwiązań zawartych w nagrodzonym tekście „Wieśland (…)”, będzie można zapoznać się w publikacji pracy, która w ramach nagrody zostanie wydana jesienią tego roku przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza w wersji polskiej i angielskiej. 

Co ciekawe, propozycja miejskiego parku rozrywki w wiejskim wydaniu została doceniona nie tylko w ujęciu teoretycznym, ale także praktycznym. Równolegle do Konkursu Teoria odbywał się program Stypendium PRAKTYKA, także organizowany przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. To dwuetapowy konkurs, którego celem jest znajdowanie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości dowolnej przestrzeni publicznej. Jego wyniki potwierdziły, że teoria i praktyka w architekturze powinny się wzajemnie uzupełniać. Jury, w którego gronie znaleźli się Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek, Aleksandra Wasilkowska, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki, Agnieszka Olędzka, spośród trzech zespołów finalistów nagrodziło także Jana Szeligę i Krzysztofa Janasa - twórców projektu „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą”. Wieś w miejskim wydaniu konkurowała w finale z projektami absolwentów Politechniki Śląskiej: Macieja Moszanta prezentującego rozwiązania redukujące wypadki drogowe z udziałem pieszych oraz planem infrastruktury miejskiej w duchu „smart” Magdaleny Orzeł-Rurańskiej i Kingi Kwaśny. Jury doceniło „Wieśland (…)” za formę prowokacyjnej hybrydy sztucznego folkloru, która intryguje, skłania do refleksji nad współzależnością miasta, natury i środowiska oraz relacji centrum wobec peryferii. Zdaniem jury projekt, m.in. dzięki grze konwencjami, ma szansę zainicjować dyskusję o przyszłości architektury miejskiej i sposobie wypoczywania mieszkańców. Zwycięzcy Stypendium PRAKTYKA, oprócz nagrody pieniężnej, otrzymają wsparcie merytoryczne, by w ciągu kolejnego pół roku pracować nad rozwojem projektu z uwzględnieniem kosztorysu, harmonogramu prac i strategii promocji.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza już po raz siódmy zorganizowała Konkurs TEORIA i po raz piąty Stypendium PRAKTYKA.

Naszym celem jest wspieranie nowatorsko myślących, ambitnych, młodych ludzi, którzy proponują odważną, a przy tym odpowiedzialną społecznie twórczość architektoniczną. Promujemy architektów, którzy są uważnymi obserwatorami współczesnej rzeczywistości i swoje prace dostosowują do potrzeb użytkowników – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Uczestnicy doceniają zarówno możliwości, które niesie uczestnictwo w programach, jak i nagrody oferowane przez fundację.

Konkurs TEORIA oraz Stypendium PRAKTYKA są dobrą płaszczyzną o charakterze społeczno–architektonicznym do prowadzenia dyskusji, która nie jest możliwa przy konkursach realizacyjnych. Programy dają możliwość wieloaspektowej analizy wątku, który jest społecznie ważny –  mówi Jan Szeliga laureat Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA, współautor pracy „Wieśland (…)”. 

Kolejna edycja programów ruszy już jesienią 2020 roku.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
piątek, 29.5.2020 10:01
czwartek, 28.5.2020 21:06
czwartek, 28.5.2020 09:49
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele