70 nowych drzew we Wrocławiu. Nasadziła je Magnolia Park

środa, 31.5.2023 18:06 106 0

Dęby, lipy, miłorzęby, brzozy, perełkowce, platan i oczywiście magnolia. Łącznie 70 nowych drzew pojawiło się na terenach zielonych przy Magnolia Park. Drzewa mają po kilkanaście lat, zwiększają bioróżnorodność zachodniego Wrocławia i są przyjazne owadom.

Na pierwszym rondzie od strony ulicy Legnickiej, na wjeździe do Magnolia Park, wrocławian wita platan. Ten gatunek drzewa był niezwykle popularny w przedwojennej stolicy Dolnego Śląska. W pobliżu głównego wejścia do galerii handlowej została posadzona kolejna magnolia drzewiasta. Na terenach zieleni należących do Magnolia Park zasadzono właśnie łącznie 70 drzew. Pojawiły się one na obszarach przylegających do parkingu centrum handlowego, a także przy wejściu głównym od strony ulicy Legnickiej.

– Nowe drzewa wzbogacają ekosystem tej części miasta i są przyjazne owadom zapylającym. Wszystkie gatunki to drzewa liściaste, które dostarczają najwięcej tlenu do atmosfery, a jednocześnie są doskonale przystosowane do warunków miejskich – mówi dr Piotr Reda, architekt krajobrazu, który był jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowanie i realizację nasadzeń na terenie Magnolia Park.

Wśród nowych drzew są również dęby, brzozy, lipy, perełkowce japońskie, świdośliwy i topole. Wszystkie mają po kilkanaście lat.

  • Platan zasadzony na rondzie przy Magnolia Park nawiązuje do przedwojennej tradycji Wrocławia, kiedy to chętnie sadzono te drzewa w parkach miejskich.
  • Magnolia drzewiasta to już kolejne drzewo tego rodzaju zasadzone przy Magnolia Park. Każdej wiosny można podziwiać niezwykle piękne kwiaty zdobiące gałęzie tych wyjątkowych drzew.
  • Lipy i perełkowce to drzewa przyjazne owadom zapylającym, które występują licznie w obrębie przyległych do terenu Magnolia Park ogrodach działkowych.
  • Świdośliwa drzewiasta, która może dorastać nawet to 7 metrów, jest niezwykle atrakcyjna podczas wiosennego kwitnienia, jak i jesiennego przebarwiania liści. Rodzi też jadalne dla człowieka niewielkie owoce, chętnie zjadane głównie przez ptaki.

–  Dbamy o środowisko i poszerzamy różnorodność biologiczną w zachodnim rejonie Wrocławia. Nowe nasadzenia pozytywnie wpłyną na cały układ ekologiczny w tej części miasta, m.in. dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków sprzyjających owadom zapylającym – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park. Jak dodaje, teren przy Magnolia Park jest jednym z unikatowych obszarów w skali całej południowo-zachodniej Polski ze względu na występowanie na nim kozioroga dębosza – największego z występujących w Polsce chrząszcza z rodziny kózkowatych, objętego ochroną gatunkową. Siedlisko kozioroga znajduje się na terenie zieleni między torowiskiem a ogrodami działkowymi i stanowi ciekawy materiał edukacyjny dla studentów nauk biologicznych wrocławskich uczelni wyższych.

Centrum handlowe Magnolia Park podjęło długofalową współpracę z Oddziałem Dolnośląskim Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, które wspiera galerię w zwiększeniu bioróżnorodności jej terenów zieleni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)