komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 23 stycznia 2019

Ildefonsa, Rajmunda

„Supernova" – nowy album NFM

czwartek, 1.11.2018 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 507
kategorie artykułu:

Supernova to kolejne nagranie NFM Orkiestry Leopoldinum oraz Atom String Quartet pod dyrekcją koncertmistrza orkiestry Christiana Danowicza – laureatów Fryderyka 2018 za krążek Made in Poland. 

Album Supernova jest doskonałym podsumowaniem niezwykle ciekawej i inspirującej dwuletniej współpracy obu zespołów. Krążek zawiera kompozycje członków Atom String Quartet: Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego i Michała Zaborskiego na jazzowy kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, a także Concerto Rosso – nowy, zadedykowany obu zespołom utwór polskiej kompozytorki Hanny Kulenty-Majoor. Concerto Rosso znajdzie się również na jednym z albumów wydawanych w ramach prestiżowego projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 100 na 100. Muzyczne dekady wolności. 

Dyskografia NFM Orkiestry Leopoldinum liczy 37 nagrań, z których wiele zostało uhonorowanych nagrodami. Album Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymał Fryderyka 1999, Made in Poland – Fryderyka 2017, a płyta Ernst Krenek – Symphonic Elegy została wysoko oceniona w tak prestiżowych czasopismach, jak „Diapason”, „Fanfare” i „The Strad”.

Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. wspomnianej już Hanny Kulenty-Majoor, Heitora Parry czy Roxanny Panufnik, a ostatnio także Friedricha Cerhy. 

„Odkąd jestem związany z NFM Orkiestrą Leopoldinum, obserwuję (…) nieoczywisty kierunek, w którym podąża ten zespół, wciąż szukając czegoś nowego, czegoś, co pozwoliłoby mu zyskać własną tożsamość. Ten kierunek w dużej mierze wytyczył zespołowi jego poprzedni szef, Ernst Kovacic, który ciągle szukał nowego, oryginalnego repertuaru dla orkiestry, wykonując z nią utwory nieznane lub zapomniane, zamawiając nowe dzieła u kompozytorów współczesnych i tworząc jedyny w swoim rodzaju Leo Festiwal. (...) Kompozytorką, moim zdaniem idealnie wpisującą się w obrany przez orkiestrę kierunek, jest Hanna Kulenty-Majoor – artystka odważna, oryginalna i charyzmatyczna, której dzieła wykonywaliśmy niejednokrotnie, również podczas Leo Festiwalu. Dlatego też, gdy pojawił się pomysł zamówienia utworu dla NFM Orkiestry Leopoldinum i Atom String Quartet, nie miałem wątpliwości, że powinniśmy zwrócić się właśnie do Hanny Kulenty-Majoor, której energetyczny styl pasuje zarówno do muzyków Atom String Quartet, jak i NFM Orkiestry Leopoldinum. 

Muzyka zawsze rozwijała się przez mieszanie różnych stylów, zwłaszcza w XX wieku. Może właśnie powstaje nowy styl, ulokowany gdzieś między muzyką improwizowaną a muzyką poważną? (…).”

Fragment tekstu Christiana Danowicza zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty Supernova

Supernova

Wykonawcy: 

Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce, skrzypce barytonowe
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
NFM Orkiestra Leopoldinum
Christian Danowicz – dyrygent, skrzypce 

 

Wasze komentarze


wtorek, 22.1.2019 09:25
czwartek, 17.1.2019 11:54
środa, 16.1.2019 14:44
piątek, 11.1.2019 16:00
piątek, 11.1.2019 11:06
piątek, 11.1.2019 09:39
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
monitoring GPS
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Teagle
New-House
Sklep AZE
Kserokopiarki