komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 20 listopada 2018

Anatola, Sedzimira

"STREETdata" obiektywnie o ulicy: sztuka i badania podczas MIASTOmovie 6

piątek, 14.9.2018 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 175
kategorie artykułu:

Tematem 6. edycji MIASTOmovie, które odbędzie się we Wrocławiu między 26 a 30 września, będzie ulica. Scena artystyczna - obecna w programie wydarzenia od jego pierwszej edycji - motyw przewodni prezentować będzie w formie "STREETdata": działania artystyczno-badawczego skupionego na różnych sposobach odczytywania i opisywania ulicy za pomocą danych. Prezentacje prac artystycznych, projektów badawczych, analiz i diagnoz składające się na "STREETdata" odbywać się będą w podwórku przy Ruskiej 46. 

To, jakie są ulice, zależne jest od relacji w jakie wchodzą z nimi jej użytkownicy – Ich celowych lub podyktowanych intuicją ruchów, emocji, które kierują nimi przy podejmowaniu decyzji, powtarzanych co dzień lub całkiem incydentalnych ścieżek. Indywidualne historie i motywacje składają się na obraz miejskiego traktu, wpływając na to, czy daje się on odczytać jako żywy czy jako spokojny, bezpieczny lub niepokojący, atrakcyjny bądź odstręczający. Jeśli z tej mnogości narracji odfiltrować to, co subiektywne, otrzymamy zbiór informacji o trajektoriach anonimowych jednostek, które mogą pomóc zrozumieć, jak na nasze zachowania na ulicy wpływa ona sama. - mówią kuratorzy "STREETdata" Anka Bieliz i Kuba Żary.

W czasie czterech spotkań z artystami, badaczami i animatorami prześledzimy, jakie dane odnoszące się do ulic, tych konkretnych i tych wyobrażonych jako idealne, możemy zbierać i przetwarzać.

Punktem wyjścia dla cyklu działań staną się prace multimedialnych artystów Małgorzaty Łuczyny i Jacka Złoczowskiego, czyli krakowskiej grupy "Większe Zło". Łuczyna i Złoczowski w swoich działaniach eksperymentują z nowymi sposobami zapisu przestrzeni ulic oraz obiektów ich bieg wypełniających, łącząc m.in. analizę przyzwyczajeń cielesnych czy psychospołecznych użytkownika ulicy z narzędziami geolokalizacyjnymi i cyfrową rejestracją obrazu.

Na wyizolowane z ulicznych ruchów prawidłowości nakładają też nowe, wirtualne sposoby korzystania z miasta - wizyty umożliwiane przez cyfrowe platformy, oferujące wierne odwzorowania urbanistycznej topografii. Wernisaż sceny artystyczno MIASTOmovie odbędzie się 26 września o godzinie 17:30 w TIFF Center. O swoich działaniach i prezentowanych pracach grupa "Większe Zło" opowie dzień później podczas odbywającego się w Recepcji artist talk - start o 17:30. 

W prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław Recepcji w ramach "STREETdata" odbędą się jeszcze trzy spotkania - dyskusje z teoretykami i praktykami badań nad ulicami pozwolą na ukazanie podejścia do pracy nad tymi ważnymi fragmentami miast. 28 września Magdalena Chmiel z Medialabu zaprezentuje taktyki (zbieranie danych bez klucza, opieranie się tylko na danych statystycznych i archiwalnych) i efekty dwuletniej pracy grupy roboczej opracowującej narracje dla jednej z najważniejszych arterii Katowic - ulicy Kościuszki.

Kolejnego dnia Michał Dębek skonfrontuje - po doświadczeniach kierowania pracy nad zmianami wizerunku wrocławskich ulic Świdnickiej i Piłsudskiego - interdyscyplinarne podejście z problemami i korzyściami, jakie ono rodzi. Cykl spotkań zamkną Magdalena Śliwińska i Piotr Szymański, prezentując analizę bike sharingu we Wrocławiu i zastanawiając się, jak zgromadzone dane mogą zostać wykorzystane do społecznej diagnozy wrocławian oraz wskazywania kierunków zmian w wyznaczaniu traktów komunikacyjnych i planowaniu ich charakteru.

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 19.11.2018 08:00
czwartek, 15.11.2018 12:29
czwartek, 15.11.2018 11:32
czwartek, 15.11.2018 10:07
części Samsung
Teagle
Sklep AZE
monitoring GPS
New-House
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
biura do wynajęcia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wypożyczalnia osuszaczy
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Kserokopiarki