"Siostro, czuję Cię"! Odliczanie do premiery spektaklu "Kobieta i życie"

środa, 17.11.2021 14:44 586 0

Już w najbliższy weekend odbędzie się premiera spektaklu „Kobieta i życie” – inscenizacji tekstu Maliny Prześlugi inspirowanego protestami kobiet z jesieni 2020 roku. Przedstawienie grane będzie w Centrum Sztuk Performatywny „Piekarnia” od 20 do 24 listopada. Na dwa pierwsze dni miejsca już się skończyły, wciąż jednak można kupić bilety na pokazy w poniedziałek, wtorek i środę. 

Tekst Maliny Prześlugi „Kobieta i życie” zainspirowany został masowymi protestami, które przeszły ulicami naszego kraju jesienią ubiegłego roku. To sztuka o pragnieniu wolności: od oczekiwań i powinności, od ról społecznych i kulturowych, ale też o solidarności i poczuciu siły ze wspólnego buntu. – Byłam, mówiąc delikatnie, bardzo zła na to, co się wyprawia z kobietami w naszym państwie – tłumaczy dramaturżka Malina Prześluga. – O tym właśnie jest ten tekst. Starałam się jednak, by – także przez rymowaną i zrytmizowaną formę – nie była to wypowiedź publicystyczna, tylko alegoria problemu. Reżyserem inscenizacji jest Piotr Łukaszczyk. – Bohater jest zbiorowy i jest kobietą – nakreśla fabułę spektaklu. – „Kobieta i życie” opowiada o kolejnych etapach życia bohaterki uwięzionej w pętli ról płciowych i społecznych narzuconych przez rodzinę i wychowanie, mężczyzn i związki, przyjaciółki i otoczenie z pracy, popkulturę i media .

Forma przedstawienia jest minimalistyczna, na scenie nie zobaczymy złożonej scenografii czy rozbudowanych kostiumów; bardzo dużą rolę odgrywać będą w nim za to warstwa muzyczna i ruch. – Muzyka wypełnia dużą przestrzeń spektaklu. Kompozycje raczej niż protestami zainspirowane są samym tekstem... Być może jednak wyniesiemy je na ulice przy okazji kolejnych strajków – mówią Albert Pyśk i Filip Zawada, twórcy oprawy muzycznej „Kobiety i życia”. Za choreografię odpowiada Marta Wołowiec. – Kiedy zaczęłam pracować z aktorami i aktorkami, próbowałam poznać ich emocjonalny stosunek do tekstu Maliny Prześlugi i dowiedzieć się, w jaki sposób ich ciała reagują na jego treść – opowiada o procesie tworzenia ruchu sceniczego choreografka. – Chciałabym, żeby ich ciało stanowiło nieodłączny element tego spektaklu.

Istotny temat tekstu Maliny Prześlugi zainicjował bezprecedensową, wielostronną współpracę wrocławskich jednostek kultury, które zaangażowały się w jego sceniczną realizację. Inscenizacja powstaje wspólnymi siłami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filii we Wrocławiu, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Strefy Kultury Wrocław, Teatru Muzycznego Capitol oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Przedsięwzięcie powstaje przy finansowym wsparciu Miasta Wrocław.

    

Prapremierowe wykonania „Kobiety i życia” odbędą się między 20 a 24 listopada o godzinie 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Bilety dostępne są online za pośrednictwem strony Strefy Kultury Wrocław oraz w kasie w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Próba prasowa, podczas której obejrzeć będzie można fragment spektaklu, odbędzie w piątek, 19 listopada, o godzinie 13:30 w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Spotkanie będzie też możliwością, by porozmawiać z twórcami i twórczyniami spektaklu. Podczas próby możliwe będzie wykonywanie zdjęć i rejestracji wideo. Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności do 19 listopada, do godziny 9:00. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)