[FOTO] Triathlon dla Januszy i Grażyn zakończony

niedziela, 1.8.2021 13:56 524 0

Nad Zalewem Sulistrowickim zakończył się dziś (w sobotę, 31 lipca) Triathlon dla Januszy i Grażyn – wydarzenie łączące sport, dużą dawkę poczucia humoru, promocję aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami oraz charytatywną imprezę z animacjami dla dzieci.

PONAD 160 ZAWODNICZEK I ZAWODNIKÓW NA ROWERZE, BIEGIEM I WPŁAW POKONAŁO PRAWIE 23 KILOMETRY, ŻEBY ZDOBYĆ ZASZCZYTNY TYTUŁ GRAŻYNY LUB JANUSZA TRIATHLONU! W SOBOTĘ NAD ZALEWEM SULISTROWICKIM ZAKOŃCZYŁ SIĘ ZORGANIZOWANY JUŻ PO RAZ CZWARTY TRIATHLON DLA JANUSZY I GRAŻYN.

Drugiej takiej imprezy w całej Polsce nie ma! Triathlon dla Januszy i Grażyn to - po pierwsze - zawody sportowe. Zawody dla amatorów, na luzie i bez spiny, ale jednak wyzwanie jest nieprzeciętne: Janusze i Grażyny pływają (300 m), jeżdżą na rowerze (17 km), a później jeszcze biegną (5 km). To aż 1/8 dystansu IronMan! Liczy się też kreatywność – żeby stać się prawdziwą Grażyną czy Januszem Triathlonu nie wystarczy dobrze biegać. Warto zadbać o odpowiedni strój: jak na przykład różowe, tiulowe spódniczki dla Grażynek i odpowiednio „januszowo” przystrzyżone brody i wąsy u Januszy. Poza tym kółka dmuchane, kultowe klapki i skarpetki. W tym roku najbardziej pomysłowi zawodnicy otrzymali nawet nagrody za modową kreatywność!

Jednak to nie wszystko, bo wydarzenie ma jeszcze jeden wymiar. Co roku organizatorzy do aktywności fizycznej zachęcają osoby z niepełnosprawnościami. W tym roku w zawodach wystartowało pięć duetów z udziałem osoby z niepełnosprawnością.Od początku istnienia imprezy jej organizatorka – Monika Jackiewicz z Fundacji Aktywni Ślężanie – do współpracy zaprasza też wspierającą osoby z niepełnosprawnościami Fundację „Potrafię Pomóc”. „Potrafię Pomóc” partneruje wydarzeniu sportowemu, organizując równolegle imprezę z animacjami dla dzieci – dmuchańcami, bańkami mydlanymi, układaniemklocków. W strefie animacji wolontariusze opowiadają też o Fundacji. Tegorocznym celem Fundacji „Potrafię Pomóc” jest zebranie funduszy na wyposażenie gabinetu stomatologicznego dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pomóc może każdy, na przykład wspierając charytatywną zrzutkę.

https://zrzutka.pl/t9rvsr

Można też wziąć udział w licytacji za pośrednictwem Allegro Charytatywni. Plecaki – które były częścią pakietów w czasie międzynarodowych zawodów triathlonowych - na licytację przekazał triathlonista – Jacek Marciniak.

https://allegro.pl/oferta/plecak-ironman-tallinn-2020-10966832097
https://allegro.pl/oferta/plecak-ironman-lanzarote-2021-10966995407

Jacek właśnie otrzymał informację, że zakwalifikował się do tegorocznych Mistrzostw Świata IronMan, które w październiku odbędą się na Hawajach! Triathlonista jest ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc”. W tym roku wspólnie z drugim ambasadorem Fundacji – Andreyem Tikhonovem, który jest osobą niewidomą, reprezentował Fundację w czasie triathlonu. Startowali z numerem 7. Na pytanie o to, czy to była szczęśliwa siódemka, Andrey odpowiada, śmiejąc się:

- „W biegu - tak, na rowerze – tak, ale w pływaniu – już nie”.

Jacek i Andrey w czasie pływania połączeni byli linką.

- „W pewnym momencie Jacek, który płynął przede mną, zrobił dużą falę, a ja wtedy nabrałem oddechu i woda dostała mi się do płuc” – opowiada Andrzej. „Nie wiedziałem, czy dam radę płynąć dalej, ale Jacek powiedział – dawaj, jeszcze tylko 50 metrów – i dałem radę”.A Jacek dodaje: „Rower poszedł nam rewelacyjnie, bieganie też super, mimo bardzo trudnej trasy: szutrowa leśna droga, korzenie, kamienie. Dla osoby niewidomej, jaką jest Andrzej, to ogromne wyzwanie. Najtrudniejsze okazało się pływanie”.

Tegoroczny triathlon już za nami, a część zawodników pewnie zaczyna przygotowania do kolejnego. Jak opowiada organizatorka wydarzenia, Monika Jackowicz, są uczestnicy, którzy na linii startu nad Zalewem Sulistrowickim zjawiają się co roku.

- „Na przykład Darek, któremu w startach pomaga dmuchana żyrafka. Albo Sylwester - w kultowych klapkach, skarpetkach i z reklamówką” – mówi Monika.

Żyrafki, klapki i reklamówki okazały się dla zawodników świetnym wsparciem. Wszystkim, którzy w tym roku stanęli na linii startu, udało się ukończyć triathlon i uzyskać zaszczytny tytuł Grażyny lub Janusza triathlonu. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)