[FOTO] To i OVO w nowym lokalu w centrum Wrocławia

czwartek, 14.7.2016 09:06 790 0

Kompleks OVO, który powstał we Wrocławiu, wzbudza zasłużone zainteresowanie. Ta futurystyczna architektura kryje w sobie między innymi rozmaite miejsca usługowe (zobacz, co będzie w OVO). Wśród nich znajdą się bar i restauracja. Ich otwarcie już w sierpniu, ale nadal trwa rekrutacja nowych pracowników.

OVO Bar & Restaurant ma oferować bar z autorskimi koktajlami, szeroki wybór wina, piwa i przekąsek, wysokiej jakości serwis i otwartą kuchnię, a także muzykę DJ-ów i na żywo. Wejście do lokalu znajduje na parterze hotelu DoubleTree by Hilton Wrocław, jest również dostęp od strony tarasu, od wewnętrznego, otwartego patio budynku, czynne od rana do późnego wieczoru.

Kolekcja koktajli będzie imponująca. Nasz bar, wyśmienita kuchnia i spersonalizowana obsługa sprawią, że OVO Bar & Restaurant stanie się unikalnym miejscem we Wrocławiu, doskonałym dla relaksu i na każdą inną okazję. Jakość obsługi i przyciągająca atmosfera są dla nas równie ważne, jak lokalizacja i design – zachwala nowe miejsce Matthias Herd, dyrektor generalny DoubleTree by Hilton Wrocław.

Restauracyjne nowinki OVO
Jedną z nich ma być na przykład to, że w OVO Bar & Restaurant będzie można nie tylko spróbować słynnych koktajli, jak Southside, lecz również dowiedzieć się, w jak ciekawych okolicznościach i czasach powstały (ten przywołany np. w okresie prohibicji w Chicago). Niektóre zaś koktajle będą stworzone na bazie produktów regionalnych.

Lokal będzie również zmieniał się wraz z porami dnia i zgodnie z rytmem życia miasta. Do południa i w godzinach popołudniowych będzie można zamówić śniadanie lub umówić się na biznesowy lunch. Wieczorem zaś – zmiana nastroju – dlatego pojawią się inne: wystrój, muzyka, a nawet stroje kelnerów, hostess i barmanów.

Uważna, otwarta i taktowna obsługa jest dla nas bardzo istotna. Od momentu wejścia do restauracji gościem zajmie się hostessa, a następnie kelner. Dbamy o detale, które budują klimat miejsca – mówi Matthias Herd.

Co jeszcze „niezwykłego” zapowiadają w OVO Bar & Restaurant? Na przykład to, że ostatni szlif w przygotowaniu niektórych dań nastąpi na restauracyjnym stoliku. Potrawy będą podawane indywidualnie lub wspólnie dla wszystkich osób przy stole, dzięki czemu będzie można spróbować wielu różnych rzeczy.

Jakie menu i ceny?
W menu zaproponujemy najciekawsze dania nowoczesnej polskiej kuchni, jak również potrawy inspirowane śródziemnomorską kulturą kulinarną. Jedną z naszych specjalności będą na przykład tapas. Co istotne, wykorzystamy tylko najświeższe produkty sezonowe i regionalne. Na filmach dostępnych poprzez kod QR w menu będzie można zobaczyć, skąd pochodzą niektóre z nich – mówi Piotr Apanel, szef kuchni DoubleTree by Hilton Wrocław, który wcześniej pracował w czterech restauracjach uhonorowanych gwiazdką Michelin, w tym w restauracji Gordona Ramsaya w Londynie. We Wrocławiu pod jego kierownictwem pracować będzie około 20 osób.

A ceny? Mają być na poziomie obecnych cenników we Wrocławiu. To również jeden z powodów, dla których nie będzie to typowa restauracja hotelowa.

Jestem przekonany, że OVO Bar & Restaurant stanie się popularnym miejscem spotkań w sercu miasta, doskonałym zarówno na poranną kawę i śniadanie, dający oddech na lunch, spotkanie biznesowe, jak i wieczorne wyjście ze znajomymi. Traktujemy to miejsce jak dobrą opowieść, która ma przyciągać i zaciekawiać. Zapraszamy wrocławian, by byli jej częścią – mówi Matthias Herd.

Trwa rekrutacja pracowników
Matthias Herd: – Poszukujemy ludzi z pasją, którzy razem z nami będą tworzyć atmosferę OVO Bar & Restaurant. Przykładamy wagę m.in. do tego, by kucharze i kelnerzy potrafili barwnie opowiadać historie kryjące się za potrawami i ich składnikami.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)