[FOTO] Festiwal Europa na widelcu 2022

sobota, 28.5.2022 10:47 739 0

Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią koronawirusa na wrocławski Rynek wraca kulinarne święto Wrocławia – festiwal Europa na widelcu 2022!

- Europa na widelcu od początku była pomyślana jako radosna celebracja rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca - mówi Robert Makłowicz, pomysłodawca festiwalu i zarazem prowadzący jego kolejne edycje. - We Wrocławiu festiwal kojarzył mi się zawsze z normalnością - bardzo jej potrzebujemy szczególnie dzisiaj. W tym roku mieszkańcy i nie tylko spotkają się przy wspólnym stole w myśl hasła: „Apetyt na dobre relacje. Wspólny posiłek, jednoczy, cieszy i godzi”, ponieważ rok 2022 jest we Wrocławiu Rokiem Dobrych Relacji.

Festiwal potrwa od 27 maja do 5 czerwca (piątek – niedziela). Rozpocznie ją Wrocław na widelcu, czyli propozycja kilkunastu wrocławskich restauracji, które na tę okazję przygotowały specjalne menu festiwalowe inspirowane europejską kuchnią. Będą to: Ida, Pod Papugami, Art Hotel, Bernard, Soczewka, Umami, Masala, Wrocławska Restauracja, Browar Stu Mostów - ul. Świdnicka, Cafe de France, Przystań & Marina, Pod Przykrywką, Restauracja Breslauer & Klubokawiarnia PRL.

Z kolei od 1 do 5 czerwca Europie na widelcu będzie towarzyszył Jarmark Dolnośląskich i Europejskich Produktów. Podczas jarmarku będzie można zakupić wyjątkowe, oryginalne smakołyki pochodzące z regionu Dolnego Śląska i najdalszych zakątków Europy. Wśród nich bułgarskie dania i przetwory, regionalne polskie alkohole, rodzime truskawki i szparagi, hiszpańskie oliwki, tradycyjne francuskie potrawy, choć to oczywiście tylko mała część oferty wystawców jarmarku.

- Europa na Widelcu, to przede wszystkim wrocławskie święto spotkania - mówi Radek Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta - w sercu miasta, na wrocławskim Rynku spotykają się mieszkańcy, turyści, kucharze. Dobra kuchnia jest jedną z okazji do tego spotkania, a zarazem inauguracją sezonu turystycznego. Bardzo nam Europy na widelcu brakowało przez lata pandemii. Dziś cieszymy się, ze wraca a wraz z nią, jak wierzymy, także turystyczna normalność.

Europa na widelcu to także konkurs na Najlepszy Smak Dolnego Śląska oraz Wrocławskie Spotkania Nalewkowe i konkurs na Mistrza Dobrego Smaku. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: warsztatów kulinarnych i spotkań w Muzeum Etnograficznym i Muzeum Miejskim Wrocławia.

W sobotę, 4 czerwca, na Rynku europejska biesiada – wielki finał festiwalu. Będzie to doskonała okazja, aby zasmakować w kuchni 12 krajów Europy, w tym Polski i Ukrainy. Dochód z cegiełek o wartości 10 zł, za które będzie można nabyć porcje wybranych potraw (1 cegiełka = 1 potrawa), zostanie przeznaczony na wsparcie i rozwój talentów najzdolniejszych uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Europejskiej uczcie towarzyszyć będą liczne niespodzianki dla dzieci i dorosłych. Obchody na Rynku zakończy wspólny tort, koncert Dziubek Band z gwiazdami: Mateuszem Ziółko, Martą Kołodziejczyk, Michałem Boberem oraz niezwykła muzyczna niespodzianka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)