komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

niedziela, 16 stycznia 2022

Marcelego, Włodzimierza

ZACZYTANI... "Szukając tego" - debiut

piątek, 15.4.2016 10:44 , komentarze: 0 , odsłony: 2578
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Natalia Jędrzejewska.

 

Kinga Tatkowska, Szukając tego, Gdynia 2016 Novae Res

 

Kinga Tatkowska jest młodą, bo zaledwie 22-letnią autorką próbującą swoich sił w powieści obyczajowej. Notka zachęcająca do kupna, poleca ją jako książkę drogi, sfabularyzowaną na poszukiwaniu nieokreślonego celu poprzez podróż, a właściwie ucieczkę donikąd dwójki bohaterów, 19-letniej Neli i 31-letniego Arka. 

Co ciekawe, debiutantka pochodzi z powiatu ząbkowickiego, mówiąc ściślej - ze Złotego Stoku, lecz - niestety - nie ma o tym wzmianki w książce. 

Powieść zbudowana jest na dwutorowej narracji; rozpoczyna się rozdziałem pisanym z perspektywy Neli Tokarskiej. W pośpiechu pakuje ona plecak, wypełniony najbardziej potrzebnymi rzeczami i bez długiego namysłu wsiada w autobus jadący do Łodzi. Bez wątpienia ucieka przed czymś (kimś?), pragnie poszukać czegoś nowego – bez konkretnych odniesień.

Drugi bohater, Arek Marczak opisując siebie w drugim rozdziale, określa się mianem sukinsyna, który zniszczył życie swojej rodzinie. Twierdzi, że jego egzystencja jest bezwartościowa. Dlaczego? Trzeba przerzucić sporo kartek, aby się o tym dowiedzieć.

Oboje są przedstawieni jako bardzo skomplikowani ludzie, mający za sobą traumatyczne przeżycia. Ich drogi przecinają się na stacji benzynowej nieopodal Łodzi. Nela wsiada do samochodu Arka i wszystko wskazuje na to, że ich życie nie pozostanie takie samo. Ruszają razem w drogę przez Polskę, ale... Wraz z kolejnymi kilometrami jazda staje się podróżą do ich wnętrza i okazuje się, że jednak jeszcze są w stanie otworzyć się na drugiego człowieka. 

Czytając książkę nie da się ukryć, że jej jakże młodą autorkę, cechuje duża wrażliwość. Dogłębnie opisuje ona emocje swoich bohaterów. Są oni wytrwali i heroiczni w swoich postawach. Próbują iść dalej po tym, co oboje przeżyli. Tatkowska pozostawia im dobry humor oraz dystans do siebie – choć przewrażliwieni, nadal potrafią z siebie żartować

Jednak opisy ich wyglądu zewnętrznego (nie mają wad – rudowłosa, zielonooka, zgrabna Nela oraz umięśniony, wytatuowany Arek), nagromadzenie przykrych przeżyć, niebezpieczeństw, usunięcie problematycznej dla książki drogi kwestii finansowej (oboje są dobrze sytuowani) sprawia, że historia staje się odrealniona. Podobnie jest z wiarygodnością bohaterów – uważająca się za dorosłą, 19-letnia dziewczyna po przejściach raczej nie wpadłaby w szał na widok sprezentowanego jej różowego pisma dla nastolatek. Postać Arka wydaje się być skonstruowana zbyt prosto – od początku ma „niegrzeczne” myśli w stosunku do Neli, brakuje mu pasji, dlatego wydaje się trochę dziwne, że dziewczyna, stylizowana na totalnie off’ową, studiująca psychologię (jednak nie potrafiąca podjąć szczerej rozmowy i trwająca w autodestrukcji), której hobby to malarstwo, wsiada w ogóle do samochodu wytatuowanego mięśniaka i ma o czym z nim rozmawiać. Jednak czego nie robi człowiek zawiedziony życiem?

Warto też zwrócić uwagę redakcji na błędy znajdujące się w książce. Zdania rozpoczynające się od i, ale, bo oraz błąd ortograficzny z pewnością nie powinny mieć tu miejsca. 

„Szukając tego” przyciąga czytelnika miłą dla oka okładką, obiecującą ciekawą historię miłosną. Jest świetną pozycją dla ludzi młodych, zwłaszcza dziewczyn, które dzięki niej mogą sobie uświadomić, że stać je na coś więcej, że możliwe jest odnalezienie w ich życiu czegoś lepszego.

Kinga Tatkowska pisze już drugą część przygód Neli i Arka. Oby znalazły się w niej podobne opisy polskiego krajobrazu, a wrażliwi bohaterowie odnaleźli koniec swej historii. Jaki? Młodość ma to do siebie, że szybko może rozwinąć umiejętności i pomaga szlifować warsztat. Wierzę zatem, że złotostocczanka pozytywnie nas zaskoczy.

Natalia Jędrzejewska

 

Książkę wypożyczają biblioteki publiczne w Kamieńcu Ząbk., w Złotym Stoku i w Brzeźnicy/Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Natalia Jędrzejewska.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 24.12.2018 20:58
poniedziałek, 26.11.2018 21:40
poniedziałek, 26.11.2018 21:06
czwartek, 2.8.2018 03:05
czwartek, 2.8.2018 02:27