komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

poniedziałek, 25 października 2021

Darii, Wilhelminy

ZACZYTANI... Paweł Huelle "Śpiewaj ogrody"

poniedziałek, 10.11.2014 00:10 , komentarze: 0 , odsłony: 5413
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  i WYGRAJ nowości Księgarni MATRAS. Dzisiaj lekturę poleca Elżbieta M. Horowska.

 

 

Paweł Huelle, Śpiewaj ogrody, Kraków: Znak 2014

 

„Czas to podstępny złodziej. Przychodzi niepostrzeżenie i zabiera wszystko. Ale nie od razu”. Paweł Huelle napisał kolejną książkę, w której bohaterowie kradną czas życiu. Autor niektórych czytelników nieco paraliżuje, gdyż żywią oni przekonanie, że to pisarz wyłącznie wysokiej literatury. Wymagającej. Jest w tej opinii jakaś cząstka prawdy. To rzeczywiście twórca, którego książki czytają bardziej wyrobieni – jak to my, bibliotekarze/-ki nazywamy – odbiorcy. Gdy się go czyta, trzeba mieć jakąś wiedzę o szeroko rozumianej kulturze i historii. Sam autor o swojej ostatniej powieści mówi natomiast, że nie ma w niej nadmiaru erudycji; że jest adresowana do przeciętnie wykształconego czytelnika. Tyle, że zainteresowanego przeszłością Kaszub i Pomorza Gdańskiego. A przy tym jaki piękny tytuł powieści; ile kryje treści i emocji – śpiewaj ogrody, śpiewaj ogrody. Huelle zaczerpnął tytuł z poezji Reinera M. Rilkego (s. 226). Singe die Gärten – zdanie, które oczarowało bohatera książki, które oczarowało autora książki. I wreszcie oczarowało mnie – czytającą książkę. Do tego stopnia, że ponad 300-stronicową powieść „połknęłam” w jeden dzień.

Omawiana proza wpisuje się w nurt literatury rozpoczęty przez Güntera Grassa i Stefana Chwina, nieco na wyrost nazywanej mitologią Gdańska. Owi pisarze są piewcami wielokulturowej przeszłości Gdańska, w której – w zależności od epoki politycznej – współżyli obok siebie lub przeciw sobie Polacy, Niemcy, Żydzi, Kaszubi.

W „Śpiewaj ogrody” rzecz dzieje się tuż po II wojnie aż do współczesności. Natomiast koleje losu poszczególnych postaci wiodą tropy dalej w przeszłość, w lata międzywojenne i czas samej wojny. Z nostalgią autor pisze o codziennym życiu na prowincji kaszubskiej, wśród tzw. prostego ludu. Tym bardziej, że posługuje się frazami oryginalnego języka kaszubskiego. Z nostalgią pisze o tęsknocie do piękna i wewnętrznego ładu  niemieckiego małżeństwa z Gdańska. Nuty dramatyzmu pobrzmiewają w opowieściach o wojennych losach Kaszubów siłą bądź pod innym naciskiem wcielanych do wermachtu albo ginących w obozie w Stutthofie (dzisiaj Sztutów k.Gdańska). Grozę budzą sceny zagarniania wspaniale zurbanizowanego Gdańska przez zwycięską armię czerwoną.

A od początku do końca książki przewijają się wątki muzyczne. Po lekturze „Śpiewaj ogrody” każdy wzbogaci swoją wiedzę w zakresie muzyki klasycznej. Gwarantuję. Przy czym chwilami ma się wrażenie, że osnowa muzyczna rozwija się jak w powieści detektywistycznej!

Oprócz walorów artystycznych - książka jest starannie wydana, w twardej oprawie. Z przyjemnością bierze się ją do ręki.

Elżbieta M. Horowska

Książka jest udostępniana w Bibliotece Pedagogicznej oraz w bibliotekach publicznych w Brzeźnicy/Przyłęku i w Ząbkowicach (ratusz).

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW DO WYGRANIA DWIE KSIĄŻKI OD KSIĘGARNI MATRAS!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Masa o pieniądzach polskiej mafii. Jarosław "Masa" Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim

Artur Górski, Jarosław Sokołowski

Prószyński i S-ka

 

 

Niecenzurowana opowieść o bogactwie wielkich mafiozów. Jak rodziła się i wyglądała fortuna polskiej mafii?
Tony kokainy od kolumbijskich karteli płynące do Polski statkami handlowymi. Arcydzieła światowej sztuki w gangsterskich rezydencjach. Szalone moskiewskie bankiety z bossami rosyjskiej mafii pośród pięknych kobiet i luksusowych limuzyn. Wystawne przyjęcia, które nigdy się nie kończyły. I przekupny świat polityki, który od samego początku towarzyszył polskiej mafii.
Na czym zarabiano najwięcej? Jakich interesów dobijano na europejskim rynku? Jakimi pieniędzmi obracała polska mafia?
Grupa pruszkowska zbiła taki majątek, że przeciętnemu zjadaczowi chleba po prostu trudno to

sobie wyobrazić. Rzeka pieniędzy płynęła do kieszeni szefów Pruszkowa każdego dnia. To była codzienność Masy, bohatera tej książki, oraz jego kompanów. Dziś tego świata już nie ma, ale wciąż budzi on wielkie namiętności: jedni go przeklinają, inni żałują, że nie mieli do niego wstępu. Są też tacy, którzy powątpiewają, że kiedykolwiek istniał. Istniał, zapewniamy, że istniał...

 

Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka

James Bowen

Nasza Księgarnia

 

Kontynuacja światowego bestsellera "Kot Bob i ja" - ciąg dalszy prawdziwej historii niezwykłego rudego kota i jego człowieka.

Od dnia gdy James Bowen, muzyk uliczny i były narkoman, znalazł bezdomnego rudego kota skulonego na wycieraczce, minęło trochę czasu. Dwaj przyjaciele nadal żyją na marginesie społeczeństwa, doświadczając niechęci, pogardy, a nawet przemocy. Wkrótce jednak ręka w rękę czy raczej łapa w łapę będą musieli się zmierzyć z zupełnie nowym wyzwaniem. Jak sobie poradzą ze zdumiewającą odmianą losu, kiedy James otrzyma propozycję napisania książki?
Poruszająca opowieść o tym, że każdy z nas dostaje od życia drugą, trzecią, a nawet czwartą szansę. Wystarczy tylko jednej z nich nie zmarnować...


James Bowen jest brytyjskim muzykiem i pisarzem od wielu lat mieszkającym w Londynie. W 2007 roku w tajemniczych okolicznościach znalazł rudego kocura, którego nazwał Bob. Od tamtej pory są nierozłączni.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla Czytelników Doba.pl mamy po jednym egzemplarzu każdej z książek od księgarni Matras . Aby wygrać, należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie: 

Jaką inną książkę Artura Górskiego można znaleźć w księgarni internetowej MATRAS? (Podać tytuł)

Na odpowiedzi czekamy do 11 listopada 2014 r.

 

Dwie osoby, które prześlą prawidłową odpowiedź na adres konkursy@doba.pl zostaną szczęśliwymi posiadaczami jednej z książek ufundowanych przez księgarnię MATRAS.

 

W treści maila NALEŻY podać: poprawną odpowiedź, swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres zamieszkania.

Książki będą do odebrania w księgarniach MATRAS http://www.matras.pl/ksiegarnie 
Najbliższe księgarnie: Wałbrzych, Wrocław, Świdnica.
Czas odbioru książki: 3 tygodnie

 

Wasze komentarze