komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

wtorek, 7 grudnia 2021

Marcina, Ambrożego

ZACZYTANI... Jessie Burton "Miniaturzystka"

piątek, 16.10.2015 10:21 , komentarze: 0 , odsłony: 2999
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Jessie Burton, Miniaturzystka, Kraków 2014 Znak

 

Debiutancka  książka utalentowanej angielskiej pisarki  Jessie Burton  przenosi czytelnika do XVII wiecznego Amsterdamu z jego kupieckimi składami i kanałami powstałymi na życzenie kupców, którzy chcieli wygodnie transportować towary do swych domów. Wszak to okres intensywnego rozkwitu handlu, ale i niderlandzkiej sztuki.

Autorka powieści pracowała jako aktorka, ale także jako menedżerka w londyńskim City. Po pracy zasiadała do pisania. Prezentowaną książkę tworzyła potajemnie, ukrywając ten fakt przed rodziną i znajomymi.

Jessie Burton bardzo interesująco opisuje złoty wiek miasta zbudowanego na wodzie i czerpiącego swe bogactwo z zamorskiego handlu. W powieści podejmuje sprawy, które w tamtych czasach były tematami tabu, jak choćby homoseksualizm, seks, czy  odmienność rasowa. Już sama okładka, z znawstwem zaprojektowana, zachęca do sięgnięcia po tę a nie inną książkę. Ślub głównej bohaterki powieści, Petronelli Ortman (zwanej przez bliskich – Nellą) ze sporo starszym, ale zamożnym kupcem Johanesem Brandtem, jest zwieńczeniem intensywnych oczekiwań kochającej matki zatroskanej o los córki. Ojciec dziewczyny, nałogowy pijak,  zostawił im pośmiertnie w spadku tylko sporo długów.  Marzeniem matki jest, aby Nella opuściła wieś i udała się do miasta. Jest pewna, że miasto daje gwarancję godziwego życia.  Młodzi  biorą ślub w Assendelfcie, siedzibie rodowej Nelli. Po miesiącu dziewczyna  przyjeżdża do Amsterdamu, do  swojego świeżo poślubionego męża, u boku którego ma rozpocząć nowe życie.  Jednak to nie on wita swoją młodą żonę, lecz jego siostra, która okazuje dziewczynie jawną niechęć. Gdy ten w końcu się pojawia, nie poświęca żonie zbyt wiele uwagi.  Nella ma wrażenie, że jest mu zupełnie obojętna. Targają nią sprzeczne uczucia. Z jednej strony nie wie, czy sprosta wymaganiom majętnego i przystojnego męża, z drugiej strony tętniący życiem Amsterdam przeraża wiejską dziewczynę. Jak się niebawem przekona, wprowadziła się do miasta pełnego obłudy, zakłamania, braku tolerancji dla odrębności, gdzie wszystko jest pod stałą kontrolą. Petronella dostaje od Johanesa niezwykły prezent ślubny. Jest nim ich dom zmniejszony do rozmiarów kredensu, wsparty na solidnych nogach, zasłonięty od przodu dwoma aksamitnymi kurtynami.  Nella jeszcze nie wie, że takie domki są symbolem statusu społecznego. Posiadało je wiele majętnych kobiet w Amsterdamie. Bogato zdobiony kredens składający się z dziesięciu pomieszczeń umebluje dla niej tajemnicza miniaturzystka. Nella za wszelką cenę chce poznać zagadkową kobietę, która z wiadomego tylko sobie powodu, zaczyna przysyłać Nelli kolejne figurki domowników do jej kredensu. Poprzez swoje małe, zagadkowe dzieła sztuki, chce przekazać Nelli ukryte wiadomości, które dziewczyna będzie zmuszona rozszyfrować.

  Książka ukazała  się w 30 krajach. Zrobiła furorę wśród wydawców. „Miniaturzystka”  była najbardziej rozchwytywanym tytułem podczas Targów Książki we Frankfurcie w 2014 r.. Cieszy się wielkim powodzeniem wśród czytelników. Wystarczy zajrzeć do katalogów bibliotecznych (www.dzb.pl), żeby się przekonać, że nie stoi na półce. Zagmatwane, pełne niejasności losy bohaterów, sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Powiem wprost – jest naprawdę fascynująca. Powieść Jessie Burton była inspirowana autentyczną postacią amsterdamki, Petronelli Oortman oraz jednym z najcenniejszych zabytków holenderskiego Muzeum Narodowego, Rijksmuseum. Przepiękny domek dla lalek, który jest repliką rzeczywistego domu Petronelli Oortman tam właśnie się znajduje.

Jadwiga Rogowska

 

Książka jest do wypożyczenia w bibliotekach publicznych w Brzeźnicy/Przyłęku oraz w Ząbkowicach (ratusz), szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 5.1.2017 17:40
piątek, 2.9.2016 09:29
czwartek, 23.6.2016 20:20
czwartek, 5.5.2016 10:00
piątek, 15.4.2016 10:44
czwartek, 3.12.2015 09:02
piątek, 2.10.2015 08:19
1