komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

środa, 17 sierpnia 2022

Zanny, Mirona

XIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA

piątek, 7.9.2018 11:24 , komentarze: 0 , odsłony: 36316

 

 

Na Świętej Górze ( w Gostyniu ) w dniach od 29 września do 7 października trwać będzie  XIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej. 

Festiwal zainauguruje koncert zatytułowany „Muzyką wielkich Polaków do niepodległości”, podczas którego będzie można wysłuchać współczesnego prawykonania opery „Herminia czyli Amazonki” Józefa Elsnera z librettem Wojciecha Bogusławskiego. Premiera tego dzieła odbyła się we Lwowie w 1797 roku. W bazylice wystąpi Lviv Virtuosos Academic Chamber Orchestra z Lwowa pod dyrekcja Serhija Burko oraz Poznański Chór Kameralny. Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę 30 września w koncercie pod tytułem „Kompozytorzy Świetogórscy w Zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej” usłyszymy Maksymiliana Koperskiego „Mszę na sopran i organy”, Johanna Sebastiana Bacha „Preludium i Fugę Es-dur”, Juliana Gembalskiego „III Sonate na skrzypce i organy” oraz „Antyfony Maryjne na sopran, skrzypce i organy” i „Improwizację na temat pieśni do Matki Boskiej Świętogórskiej”. 

Kolejny festiwalowy weekend usłyszymy koncert „Muzyka Theodora Kullaka” – zapomnianego wirtuoza – pianisty, kompozytora i pedagoga z Krotoszyna – w 200 rocznice urodzin, podczas którego usłyszymy miniatury fortepianowe. Festiwal zakończy koncert „Nieznany Józef Zeidler – Skarby Biblioteki Świetogórskiej”, w którym wystąpi Orkiestra stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Usłyszymy Józefa Zeidlera – MissaPastoritia ze zbiorów Biblioteki Świętogórskiej, Antoniego Habela – Symfonia D – dur ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz Henryka Mikołaja Góreckiego - Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową. Koncerty rozpoczynają się w soboty o godzinie 19.30, a w niedziele o godzinie 18.30. Festiwal został dofinansowany z budżetu Gminy Piaski w ramach otwartego konkursu ofert.

 

 

 

 

 

 

Wasze komentarze